Znao da HSS ne može obnoviti dom, ali je ipak potpisao ugovor

Autor: Agencija VLM , 15. veljača 2013. u 14:48
Damir Jelic. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Objasnio je da su to učinili i što je nemoguće dobiti sredstva na natječaju, ako je zgrada u vlasništvu političke stranke.

Dodatak ugovoru iz 2008. smo potpisali kako bi se cjelokupna obnova Hrvatskog doma mogla financirati sredstvima države – objašnjava gradonačelnik Damir Jelić zašto je 2011. godine potpisao po Grad štetan dokument s predsjednikom HSS-a Josipom Friščićem o statusu Hrvatskog doma.

Zašto nije raskinut?

U tom dodatku HSS priznaje da ne može obnoviti zgradu, što mu je ugovorna obveza, ali mu ostaje pravo besplatnog korištenja. Taj dokument potpisali su Jelić, šef lokalnog HDZ-a, i Friščić u društvu tadašnjeg potpredsjednika Vlade Božidara Pankretića (HSS).

– Nemoguće je dobiti sredstva na natječaju, ako je zgrada u vlasništvu političke stranke – odgovara Jelić na vijećnićko pitanje Miroslava Delića (SDP) zašto nije raskinuo ugovor 2011. godine.

No, tim više se postavlja pitanje zašto se HSS nije u potpunosti isključilo iz priče o Hrvatskom domu. Ta zgrada, uostalom, nikad nije prestala biti gradsko vlasništvo. HSS-u je dana na 99-godišnje besplatno korištenje, pod uvjetom da je obnovi, prvo 1994. ugovorom između tadašnjeg gradonačelnika Ivana Benića i predsjednice Gradske organizacije HSS-a Jelke Pavlić-Rusan.

U ljeto 2008. godine HSS priznaje da je taj ugovor nezakonit. Čak je i po Jelićevom priznanju već 1994. godine bilo jasno da HSS ne može obnoviti zgradu. No, prilika da je Grad preuzme pod svoje upravljanje, počne naplaćivati HSS-u korištenje prostorija, ako ih već i ne tuži zbog bespravnog korištenja, i samostalno ili u suradnji s nekim sposobnim partnerom obnovi Hrvatski dom i stavi ga u funkciju, nije iskorištena. Upravo suprotno, u prosincu 2008. godine Jelić i Friščić potpisuju novi ugovor, opet HSS dobiva pravo besplatnog korištenja na 99 godina, pod uvjetom da obnovi zgradu i stavi je u funkciju. Jelić je to, za razliku od Benića 14 godina ranije, učinio bez suglasnosti predstavničkog tijela. Šest mjeseci kasnije HDZ i HSS zajednički nastupaju na lokalnim izborima.

– Ne znam zašto nije tražena suglasnost Gradskog vijeća, ali vjerujem da je sve zakonito. No, potpisao sam isti ugovor kakav je bio i 1994. godine kada je HSS bio partner SDP-u – kaže Jelić. Njegov zamjenik Dubravko Delić dodaje da je HSS jedini početkom 1990-ih imao hrabrosti preuzeti brigu o tom objektu i da ga je uspio donekle urediti.

Moglo se učiniti više

Tada je rukovodio akcijom prikupljanja sredstava za obnovu.

– Prikupljeno je oko 600.000 kuna dobrovoljnih priloga. HSS je doveo u puno bolje stanje jednu gradsku sramotu, što je Hrvatski dom bio početkom ‘90-ih. Međutim, moglo se učiniti i više – smatra Delić.

SDP danas je započeo s potpisivanjem peticije za 'povratak' Hrvatskog doma i trajat će do 23. veljače.

Komentirajte prvi

New Report

Close