Zmajlović predstavio Zakon o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama

Autor: Poslovni.hr , 04. srpanj 2013. u 14:24
Mihael Zmajlović; Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Rijetke i ugrožene vrste najčešće se uzimaju iz prirode, a zatim preprodaju i postižu visoke cijene na konačnom odredištu ili se uzimaju njihovi derivati.

"Cilj Zakona o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama je sprečavanje nekontrolirane trgovine i komercijalnog iskorištavanja ugroženih vrsta koja dovodi u pitanje njihov opstanak", istaknuo je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović predstavljajući zakon koji će osigurati učinkovitu primjenu i provedbu niza europskih uredbi kojima se regulira zaštita i trgovina divljom florom i faunom.

Kako stoji u priopćenju Ministarstva, rijetke i ugrožene vrste najčešće se uzimaju iz prirode, a zatim preprodaju i postižu visoke cijene na konačnom odredištu ili se uzimaju njihovi derivati, primjerice koža. Što je životinja rjeđa, njena je cijena na ilegalnom tržištu veća. Primjeri uključuju slonovaču, rog nosoroga, dijelove tigrova i drugih velikih mačaka, rijetke i ugrožene vrste majmuna, ptica grabljivica i papiga, morskih i kopnenih kornjača, guštera i zmija.

Bez obzira na rastuće cijene živih primjeraka ugroženih vrsta, njihovih dijelova i derivata, zahtjevi međunarodnog tržišta se ne smanjuju. Procjenjuje se da se godišnje kroz ilegalnu trgovinu zaštićenim vrstama obavi promet od blizu 10 milijardi dolara, po vrijednosti odmah iza trgovine narkoticima, oružjem i ljudima. Žive životinje završavaju kao kućni ljubimci, a mrtve služe kao suveniri, ukrasni predmeti i trofeji, uporabni i odjevni predmeti pa čak i kao preparati s navodno ljekovitim svojstvima, kao što je primjerice prah roga nosoroga.

Hrvatska je tijekom predpristupnog razdoblja u nacionalno zakonodavstvo ugradila odredbe paketa europskih uredbi kojima se štite vrste divljih životinja i biljaka uređenjem trgovine tim vrstama na području EU. Navedenim paketom uredbi na nivou EU implementira se Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES). Spomenute odredbe prenesene su u nacionalno zakonodavstvo kroz Zakon o zaštiti prirode te Pravilnik o prekograničnom prometu i trgovini zaštićenim vrstama, stoji u priopćenju.

Navedeni akti propisuju postupanje u prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama koje su navedene u uredbama EU, ali i postupanje sa zaštićenim zavičajnim divljim vrstama, uključujući njihovo komercijalno korištenje, prekogranični promet, izdavanje odgovarajućih dopuštenja i potvrda, označavanje primjeraka te nadzor nad provedbom i prekršaje za kršenje pojedinih odredbi.

Pristupanjem Europskoj uniji, europske uredbe kojima se regulira zaštita i trgovina divljom florom i faunom postaju neposredno primjenjive u Hrvatskoj te se pojavila obveza donošenja posebnog zakona kojim će se osigurati njihova učinkovita provedba. U područja koje Zakon regulira spadaju, između ostalog, uzgoj pojedinih vrsta, putujuće izložbe, razmjena znanstvenog materijala između znanstvenih institucija te privremeno oduzimanje primjeraka u slučaju kršenja uredbi EU.

Za provedbu relevantnih EU uredbi i odredbi samog Zakona nadležno je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, dok je za obavljanje stručnih poslova nadležan Državni zavod za zaštitu prirode (DZZP). Carinska uprava Ministarstva financija nadležna je za kontrolu prekograničnog prometa primjercima, dijelovima i derivatima divljih vrsta navedenih u prilozima uredbi te strogo zaštićenih zavičajnih vrsta, kao i za nadzor nad primjenom EU uredbi i odredbi predmetnoga Zakona i Konvencije. Također, pri provedbi Zakona sudjeluju i središnja tijela državne uprave nadležna za veterinarstvo, biljno zdravstvo i unutarnje poslove, svako u okviru svoje nadležnosti.

Zakon propisuje i način i metode označavanja živih kralježnjaka strogo zaštićenih zavičajnih vrsta i primjeraka vrsta navedenih u Prilogu A Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima, postupak izdavanja, oblik i sadržaj dopuštenja, potvrda i ovlaštenja, oblik i sadržaj zahtjeva koje podnose fizičke ili pravne osobe, izgled, način popunjavanja i označavanja obrazaca te uporabu jezika, valjanost dopuštenja i potvrda, zamjenu izdanih dopuštenja i potvrda, vođenje i ažuriranje propisanih evidencija, postupanje s oduzetim primjercima divljih vrsta te prekršajne odredbe.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode izdaje dopuštenja za uvoz i izvoz te potvrdu za ponovni izvoz primjeraka koji su navedeni na prilozima uredbi, potvrde za komercijalno korištenje ili premještaj primjeraka vrsta navedenih na prilozima uredbi, ali i primjeraka strogo zaštićenih zavičajnih vrsta te dopuštenje za uzgoj primjeraka vrsta navedenih u Prilogu A Uredbe (EZ) br. 338/97. O svim izdanim dopuštenjima, ovlaštenjima i potvrdama Ministarstvo vodi evidenciju. Zakon će regulirati i izdavanje potvrda za komercijalno korištenje primjeraka, dijelova i/ili derivata zavičajnih strogo zaštićenih divljih vrsta koje se ne nalaze na prilozima Uredbe (EZ) br. 338/97 (npr. češljugar i velebitska degenija), uz preduvjet da su te jedinke uzete iz prirode ili uzgojene na način kako to propisuje Zakon o zaštiti prirode, zaključuju iz Ministarstva.

Komentirajte prvi

New Report

Close