Hrvatska već 25 godina prati kvalitetu mora i među prve tri je zemlje u Europi po čistoći mora za kupanje, istaknuo je danas ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.
Naglasio je da se kvaliteta mora mjeri na oko 900 točaka, te da je na njih 99 posto izvrsna i dobra kvaliteta mora. Hrvatska je u top tri zemlje u Europi, uz Cipar i Maltu, čime se zadržala u samom europskom vrhu gdje se nalazi već godinama.
"U posljednje četiri sezone kakvoća mora za kupanje bila je izvrsna ili dobra na čak 99 posto točaka mjerenja. Naša je obaveza raditi na tome da takvo stanje očuvamo i taj potencijal pretvorimo u održivi rast i razvoj, posebice u turizmu. To je naše i europsko strateško opredjeljenje i zato aktivno sudjelujemo u Uniji za Mediteran i pripremamo morsku strategiju koja će biti donesena sljedeće godine", izjavio je Zmajlović na konferenciji za novinare.
U ispitivanju za 2013. uzorci mora uzeti su sa 913 točaka na 779 plaža u sedam priobalnih županija. Ocjenom izvrsno ocjenjeno je čak 879, odnosno 96 posto uzoraka. Njih 20 ocijenjeno je dobrim za kupanje, a osam uzoraka dobilo je ocjenu zadovoljavajuće. Od ukupno 913 uzoraka njih šest, odnosno 0,66 posto, ocijenjeno je nezadovoljavajućim za kupanje.
Što se tiče konačne ocjene o kakvoći mora, odnosno ocjene od 2010. do 2013., ocjenom izvrsno ocjenjeno je 96,93 posto točaka ispitivanja, ocjenom dobro 1,97 posto, zadovoljavajuće 0,77 posto i nezadovoljavajuće 0,33 posto točaka ispitivanja.
Ministar Zmajlović naglasio je da je morski okoliš dragocjena baština i iznimno važan i vrijedan resurs Hrvatske te da je pod ekološkom mrežom "Natura 2000" 16,60 posto morskog teritorija, a na moru se nalazi ili je s njim povezano osam nacionalnih parkova i parkova prirode. Istaknuo je da istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je među prva tri razloga odabira Hrvatske kao destinacije priroda i očuvani okoliš te da je zato važno da se takva priroda i očuva.
"Da bi to tako ostalo, da bismo i dalje koristili more kao resurs moramo poduzeti sve da ga zaštitimo", poručio je ministar.
Pomoćnica ministra Marija Šćulac Domac rekla je da su vrlo rijetki primjeri kakvoće mora za kupanje ocijenjeni nezadovoljavajuće, te je spomenula tri najgora – dva su u Kaštelanskom zaljevu i to su dva autokampa, a razlog za to je da unatoč izrađenom kanalizacijskom sustavu ti objekti na njega nisu spojeni. Treći je autokamp Stupice u Medulinu, koji još uvijek nema izrađen kanalizacijski sustav.
Ministar Zmajlović je pojasnio da su glavni uzrok onečišćenja otpadne vode koje dolaze s kopna i da upravo zato niz projekata zaštite Jadrana i pročišćavanja otpadnih voda doprinose poboljšanju stanja morskog okoliša.
Rekao je da su to konkretni primjeri gdje će se izgradnjom uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kvaliteta mora i stanje morskog okoliša poboljšati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.I šta ?
Doći će nam hrpe terorista i zašporkat će nam more za par eura.
Dignite cijene za njih.
Nedajte im đabe .
Zato i imamo onako zdrave i debele srdele pa nam kilo kosta 20-25 kuna. To je samo radi ovog cistog mora koje imamo.
S obzirom kakva je industrija u HRV kvaliteta bi trebala biti daleko najbolja na svijetu tako da ovaj rezultat sada (ako je točan) po meni nije uspjeh, upravo suprotno[emo_smijeh]
Imam nekoliko pitanja za gospodina ministra
1. Zašto se ne kažnjavaju lokalne samouprave radi nepražnjenja koševa za smeće na plažama i u samim mjestima ? Kad se koševi napune , smeća ima posvukud . Isto vrijedi i za trgovine , ugostiteljske objekte itd. Ljeti , kad su velike vrućine , smrdi neizdrživo
2. Zašto svako turističko mjesto nema kontejnere za reciklažni otpad ? Je li znate koliko se milijuna kuna baci u smeće svake godine ? I tako imamo problem s odlagalištima a da ne govorimo koju korist možemo imati od smišljenog prikupljanja otpada koji gosti bacaju u kante za smeće kako u hotelima tako u privatnim i svim drugim turističkim smještajima
3. Zašto nemamo manje ophodne brodove s posadama koje bi čistile manje dostupne uvale na koje more izbacuje otpad?
4.Zašto se ne čisti obala od nabacanog građevinskoga otpada? Zar nikomu ne smetaju gomile zahrđalih željeznih armatura , žbuke, cigle, zidnih i podnih pločica? Možda bi velike kazne za one koji zatrpavaju obalu tim otpadom popunile državni proračun? Što mislite ?
Uključite se u raspravu