ZEW/Erste: Blago poboljšana ekonomska očekivanja u Hrvatskoj, u skladu s trendom u regiji

Autor: Poslovni.hr/Hina , 16. listopad 2014. u 13:12
Thinkstock

Indeks ZEW-a i Erstea koji mjeri očekivanja stručnjaka na financijskim tržištima za gospodarstva srednje i istočne Europe porastao je u listopadu za 3,7 bodova, na ukupno sedam bodova.

Ekonomska očekivanja u Hrvatskoj blago su poboljšana u listopadu, prateći trend u široj regiji srednje i istočne Europe, pokazalo je danas objavljeno istraživanje njemačkog ekonomskog instituta ZEW i austrijskog Erste Banka.

Indeks ZEW-a i Erstea koji mjeri očekivanja stručnjaka na financijskim tržištima za gospodarstva srednje i istočne Europe porastao je u listopadu za 3,7 bodova, na ukupno sedam bodova.

Gotovo isti bodovni rast, za 3,1 indeksni bod, zabilježio je u listopadu i indeks koji mjeri očekivanja za hrvatsko gospodarstvo, dosegnuvši 10 bodova.

Istraživanje ZEW-a obuhvaća uz Hrvatsku još i Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku, Slovačku i Tursku, pri čemu negativne vrijednosti ukazuju na prevladavajući pesimizam a pozitivne optimizam.

Gotovo jednak broj zemalja zabilježio je poboljšanje i pogoršanje očekivanja, pri čemu su najviše poboljšana očekivanja za poljsko gospodarstvo, iskazana u rastu odgovarajućeg indeksa za gotovo 20 bodova. Slijedi Turska s rastom indeksa za 8,2 boda.

Turska je ujedno zajedno sa Slovačkom jedina zemlja u kojoj prevladava ekonomski pesimizam, s obzirom na negativnu vrijednost indeksa.

Najviše su u listopadu pogoršana očekivanja za slovačko gospodarstvo, uz pad odgovarajućeg indeksa za 10,3 boda, pokazuje istraživanje ZEW-a i Erstea.

Ocjena aktualnog stanja u regiji osjetno je poboljšana u tekućem mjesecu u odnosu na rujan kada su negativne i pozitivne ocjene bile u ravnoteži. Sada je indeks porastao na 9,7 bodova.

U slučaju Hrvatske ocjena pak dodatno pogoršana u odnosu na prethodni mjesec, uz pad odgovarajućeg indeksa za 7,3 boda, duboko u negativan teritorij, na minus 64,4 boda.

Još je više smanjen indeks koji mjeri ocjenu stanja u mađarskom gospodarstvu, za čak 16,2 boda, a izrazitije je pogoršanje zabilježila i Rumunjska, uz pad odgovarajućeg indeksa za sedam bodova.

Najviše je pak poboljšana ocjena za poljsko gospodarstvo, iskazana u rastu odgovarajućeg indeksa za 10 bodova, pokazuje istraživanje.

Komentirajte prvi

New Report

Close