Europska komisija (EK) ulazi u novu fazu izgradnje jedinstvene unije tržišta kapitala čija je konstrukcija pod palicom britanskog povjerenika Jonathana Hilla. Nakon green papera u veljači, u EK je stiglo više od 700 odgovora s tržišta o očekivanjima što bi ona trebala biti, a što ne, a prvi konkretni koraci u izradi legislative počinju u rujnu.
Od ključnih ideja slobodnog kolanja ljudi, roba, usluga i kapitala na kojima počiva Unija najviše je barijera pred kapitalom. Uz očekivanja da će se banke kao najznačajniji financijeri u idućih nekoliko godina nastaviti razduživati, unija tržišta kapitala trebala bi zaobići to usko grlo, što bi trebalo biti rješenje male i srednje tvrtke kojima je najteže doći do novca. Uklanjanje barijera za slobodno kolanje kapitala omogućit će ‘cross border’ dijeljenje rizika, produbiti tržište, povećati likvidnost i u konačnici proširiti izvore financiranja diljem Europe. Mogućnost da, primjerice, štediša u Njemačkoj ulaže u tvrtku u Hrvatskoj, nadaju se u EK, povećat će ekonomski rast i konkurentnost biznisa u Europi. “Bolje će se povezati štednja i rast, dati više mogućnosti i bolje prinose štedišama i investitorima, a tvrtkama više izvora financiranja”, rekao je Hill u Bruxellesu na konferenciji o idućim koracima o izgradnji unije tržišta kapitala. Komisija će postaviti temelje za sekuritizaciju kako bi se oživjelo tržište vrijednosnica temeljenih na drugoj imovini. Premda ideja jačeg razvoja tržišta kapitala po uzoru na SAD podrazumijeva nužan odmak od banaka, ona nije antibankarska. U Bruxellesu računaju da će sekuritizacija bankama dati alat za oslobađanje kapitala za financiranje realne ekonomije. Uskoro u ponovnu reviziju ide i direktiva za izradu prospekta za izdanje obveznica.
Slobodni protok kapitala posebno bi trebao na ruku ići zemljama sa slabo razvijenim tržištima kapitala, među kojima je Hrvatska. “Upravo bi tvrtke i investitori iz zemalja bez jakih financijskih centara mogli najviše prosperirati jer bi CMU trebala stvoriti uvjete za prelazak kapitala preko granica, da dopre do poduzetnika kojima imaju velik potencijal rasta bez obzira na to gdje se nalaze”, rekao je Hill. v
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Vidim da HDZ(Pero7) i SDP(Miami) skacu ko oprzeni cim se spomene bilo kakavo povecanje transparentnosti novcanih tokova. 🙂
Ne razumijem što to znači – unija kapitala – ….ovo više sliči stvaranju
konkurencije bankama , od strane Europske komisije, na način stvaranja institucije za – tzv protok kapitala- a zapravo će to biti KROVNA BANKA- koja će upravljati nejvećim dijelom kapitala- po svojoj volji.
Ne.
Naši Kolonizatori iz EU i dalje če nas pljačkati i izvlačiti korist iz Hrvatske kao što su to radili do danas.
Nakon što su iz Hrvatske izvukli 100.000 naših ljudi koje smo mi školovali spremaju se “oteti” još 200.000 naših najboljih stručnjaka.
Uključite se u raspravu