Anamarija Garašić, diplomirana je novinarka koja je u rujnu 2014. godine završila Fakultet političkih znanosti na podsmjeru odnosa s javnošću. Od tada šalje molbe na natječaje i otvorene molbe na tvrtke nadajući se poslu u struci. Kako tvrdi dok je mogla, radila je na studentski ugovor, a od prosinca je počela njezina potraga za pravim poslom.
Kakvo radno iskustvo ste dobili tijekom studija? Na kojim poslovima ste radili?
Tijekom fakulteta sam uvijek tražila bilo koji posao, bilo mi je bitno samo da radim. Najdulje sam radila u fotokopiraoni, dvije i pol godine. Radila sam i na manifestacijama i festivalima poput In musica, Karlovačkih dana piva, Moto susreta… Što se tiče samog novinarstva volontirala sam godinu i pol dana na portalu Znanost dok nisam počela pisati diplomski rad.
Koliko praktičnog iskustva vam je omogućio fakultet, a koliko vi sami?
Fakultet mi je jako malo pomogao u stjecanju praktičnih iskustava. Na FPZ-u, gdje bi trebalo biti puno prakse, ona je svedena na minimum, gotovo je i nema. Studenti na trećoj godini ukoliko odaberu smjer Radio ili Televizija imaju priliku steći praksu, ostali smjerovi su zakinuti. Sve što sam se naučila i što danas znam o novinarstvu naučila sam samostalno.
Gdje se vidite u poslovnom svijetu? Što biste voljela raditi u skladu sa strukom i kompetencijama koje posjedujete?
Iako je većina mog obrazovanja bila fokusirana na novinarstva, željela bih se baviti odnosima s javnošću. Upravo zbog toga sam i odabrala taj smjer na završnoj godini. Voljela bih upisati tečaj i početi se baviti EU projektima jer u tome vidim budućnost, pogotovo sad kad smo zemlja članica, a taj nedovoljno istražen segment ima velik potencijal.
Što HZZ čini po pitanju vaše nezaposlenosti? Koliko su vam pomogli?
Prijavljena sam u njihovoj evidenciji svega nekoliko mjeseci i dosad sam dobila od njih jednu ponudu za posao. To je rijedak slučaj za mali grad u kojem živim jer je u Jastrebarskom ponuda posla dosta oskudna.
Koje beneficije imate kao nezaposlena osoba i koliko ti one pomažu?
Nemam pogodnosti osim zdravstvenog osiguranja. Na naknadu nemam pravo jer nikad prije nisam bila zaposlena, tako da pozitivnih strana baš i nema.
Jeste li igdje došli do posla?
Od kada sam završila fakultet samo idem na razgovore za posao. Nije bilo probnih rokova, samo razgovori.
Po vašem mišljenju, koji potezi i politike pomažu mladima u dobivanju posla nakon diplome?
Dobar je potez to što su od 1. siječnja ove godine povećali naknade za stručno osposobljavanje. Također, mislim da su pohvalne naknade za mlade bez iskustva kao i ovaj novi potez koji poslodavcima koji zadrže mlade sa stručnog osposobljavanja na radnim mjestima omogućuje da ne plaćaju davanja za njih prvo vrijeme.
Iako ne radite, biste li mijenjali fakultet koji ste upisali i odabrali nešto što se više traži na tržištu rada?
Nažalost, tržište rada u Hrvatskoj je takvo da ne traži puno. Ne bih mijenjala zanimanje jer za zanimanja koja su popularna na tržištu nemam interesa, dok me novinarstvo oduvijek zanimalo. Završila sam fakultet koji sam htjela i to je ono što želim raditi.
Jeste li upoznati s poslovnim iskustvima vaših poznanika i prijatelja? Jesu li riječ o pozitivnim ili negativnim iskustvima?
Poznajem nekolicinu kolega s fakulteta koji su u relativno kratkom vremenu našli posao u struci, ali većina kolega koje poznajem rade na stručnom osposobljavanju. Poznajem i one koji su radili preko studentskog ugovora te su samo nastavili raditi u toj tvrtki nakon toga. Isto tako znam slučajeve gdje su kolege iz prošle generacije tražili posao više od godinu dana.
Što vi činite po tom pitanju? Kako sami sebi pomažete?
Osim slanja molbi na otvorene natječaje, šaljem i otvorene molbe na tvrtke. Nikad se ne zna, možda mi se posreći. Nažalost, danas se dodatni tečajevi i edukacije plaćaju, a svi ti certifikati koji se traže pri zaposlenju masno se naplaćuju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu