Dva dana uoči referenduma na kojem bi se Dubrovčani trebali izjasniti o projektu Golf na Srđu zahuktale su se strasti između investitora, političara i protivnika projekta, odnosno glavnih inicijatora referenduma. Tema se prebacila na financiranje protivnika projekta odnosno udruga koje su inicirale referendum, a spekulacije idu do toga da je glavni pokretač hajke protiv projekta poduzetnik Ivan Čermak, koji je uključen u ideju razvoja sličnog projekta u susjednoj Bosni i Hercegovini, što je od Srđa udaljeno tek nekoliko desetaka kilometara.
Naime, kako su već ranije pisali mediji, još prije sedam godina Čermak je tamo kupio zemljište na kojem je navodno planirana gradnja turističkih sadržaja s golfom, no isto tako je objavljeno da je Čermak u međuvremenu prodao to zemljište, te nije jasno zbog čega bi sad imao interes boriti se protiv Srđa.
Pitanje financiranja nevladinog sektora koji je u proteklom razdoblju odradio jaku promotivnu kampanju oko referenduma, u emisiji Poligraf Hrvatskog radija danas je postavio predstavnik investitora Ivan Kusalić, prokurist tvrtke Razvoj golf. Enesu Čerimagiću, pravniku Zelene Akcije i članu inicijativnog odbora za referendum Kusalić je postavio pitanje kako građanska inicijativa "Srđ je naš", koja nije udruga, nema pravnu osobnost i nema žiro račun, može primati donacije i isplaćivati sredstva.
"Inicijativa bi u skladu s hrvatskim zakonima trebala objaviti financijska izvješća o prihodima i trošenju novca, kao i izvore novca koji je poslužio za aktivnosti", smatra Kusalić.
Čerimagić je pojasnio da se financiranje provodi preko udruga, a najveći financijaš inicijative je Zelena akcija koja je novac dobila iz fondova Europske unije. Kako je objavljeno na stranicama Dubrovnikreferendum.com, od ukupnog iznosa od 55,8 tisuća kuna, Zelena akcija financira aktivnosti s 41,5 tisućom kuna, ostatak pokrivaju individualne donacije i još tri udruge.
Čerimagić doduše nije znao objasniti otkud se financiraju ostale udruge, poručivši da to treba pitati njih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kolko znam skoro sva golf igrališta u RH su propala i zapuštena. To je sport koji nikad neće biti popularan ovdje. Treba to održavat preko cijele godine samo ne znam za koga. A “dodatni sadržaji” oko golf terena bili bi vile i apartmani…znači betonizacija posljednjeg kutka. Takve investicije su štetne…devastiraju prostor a skoro nikog ne zapošljavaju. Sreća da postoji institut referenduma iako za ovaj treba izaći 50% a za onaj za EU su skrojili da ne treba jer su se bojali ishoda Šeks i kompanija
Kolko znam skoro sva golf igrališta u RH su propala i zapuštena. To je sport koji nikad neće biti popularan ovdje. Treba to održavat preko cijele godine samo ne znam za koga. A “dodatni sadržaji” oko golf terena bili bi vile i apartmani…znači betonizacija posljednjeg kutka. Takve investicije su štetne…devastiraju prostor a skoro nikog ne zapošljavaju. Sreća da postoji institut referenduma iako za ovaj treba izaći 50% a za onaj za EU su skrojili da ne treba jer su se bojali ishoda Šeks i kompanija
90% svih ovih ljudi iz udruga su ili direktno na drzavnoj sisi ili su u poduzecima koja se financiraju od drzave, gradova i Zupanija.
Onaj lik Capor je mislim ucitelj, a provodi vise vremena u agitaciji nego u pripremi nastave. Nije mi jasno zasto ravnatelj skole takovo stanje akceptira.
Sto se golfa tice, on nigdje nije isplativ ako nema dodatnih sadrzaja, pa to je svakome jasno. Ako hocete samo golf terene neka ih onda grade hoteljeri postojecih hotela u Dubrovniku. Koliko mi je poznato do sada nisu bas iskazali veliki interes.
Uključite se u raspravu