Novi sustav smanjit će broj dolazaka u bolnicu i prepoznati potencijalne zdravstvene probleme

Autor: PD VL native tim , 22. siječanj 2025. u 22:00
NextGenEU sredstva omogućila su nam nabavku aparata za Holter EKG i Holter tlaka, kaže Mariza Lukić, glavna sestra odjela hemodijalize/PD

Omogućuje provođenje pretraga na otoku, štedi vrijeme i financijski teret za pacijente.

Za mnoge stanovnike otoka Brača, dolazak do kvalitetne zdravstvene skrbi često je bio povezan s dugotrajnim putovanjima i dodatnim naporima, osobito za stariju populaciju. No, zahvaljujući sredstvima iz programa NextGenerationEU, svakodnevne zdravstvene pretrage sada su dostupnije nego ikad prije.

U ispostavi Supetar, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, otvoren je kabinet za telemedicinu, koji je značajno unaprijedio lokalnu zdravstvenu skrb. “NextGenEU sredstva omogućila su nam nabavku aparata za Holter EKG i Holter tlaka,” objašnjava Mariza Lukić, glavna sestra odjela hemodijalize. Ovi uređaji ključni su za dijagnostiku i praćenje kardiovaskularnih problema, ali i za podizanje kvalitete usluge na otoku.

Foto: PD

Pravovremene reakcije
Prije dolaska ove opreme, pacijenti su morali dva dana uzastopno putovati u Split kako bi proveli pretragu – jednom za postavljanje uređaja i drugi put za vraćanje rezultata. “Posebno starijim pacijentima, takva putovanja predstavljala su veliki napor,” dodaje Lukić. Danas su ti izazovi prošlost. Kabinet za telemedicinu omogućuje provođenje pretraga na otoku, što štedi vrijeme i smanjuje fizički i financijski teret za pacijente i njihove obitelji.

Zahvaljujući sredstvima programa NextGenerationEU, Hrvatski zavod za hitnu medicinu osmislio je i proveo projekt Telecordis s ciljem povećanja dostupnosti specijalističke kardiološke i pulmološke usluge stanovništvu ruralnih i otočnih područja putem telemedicine. U okviru projekta nabavljena je medicinska i računalna opremu za pružanje usluga EKG holtera, holtera tlaka, 12-kanalnog EKG-a i spirometrije te je postavljena na 40 lokacija ispostava domova zdravlja diljem Republike Hrvatske. Nakon postavljanja opreme, osoblje ovih ambulanti je prošlo obuku te su one postale telemedicinski pristupni centri u kojima lokalno stanovništvo može dobiti naprednu, specijalističku medicinsku uslugu, bez potrebe odlaska bolnicu. Nalaze im očitavaju specijalisti iz kliničkih bolničkih centara Osijek, Rijeka i Split te Poliklinike „Srčana“ iz Zagreba koje je HZHM opremio informatičkom opremom i programskom podrškom za specijalističko očitanje medicinskih nalaza na daljinu.

Osim što smanjuje broj dolazaka u bolnicu, telemedicina omogućuje brže prepoznavanje potencijalnih zdravstvenih problema i ranu dijagnozu. Holter EKG i Holter tlaka posebno su korisni za pacijente s kroničnim bolestima srca i krvnih žila, a njihova dostupnost u Supetru znači da liječnici mogu pravovremeno reagirati na promjene i prilagoditi terapiju prema potrebi.

Supetar dio projekta TeleCordis

Inicijativa ima za cilj postavljanje telemedicinske opreme na udaljenim lokacijama poput otoka i ruralnih područja diljem Hrvatske kako bi liječnicima dali mogućnost da na daljinu prate stanje pacijenata.

Projekt TeleCordis, čiji je Supetar dio, uključuje postavljanje telemedicinske opreme na udaljenim lokacijama poput otoka i ruralnih područja diljem Hrvatske. Ova inicijativa ima cilj unaprijediti zdravstvenu skrb kroz tehnologiju, omogućujući liječnicima da na daljinu prate stanje pacijenata i donose odluke na temelju pravovremenih i točnih podataka.

Foto: PD

Viša kvaliteta života
“S ovim iskustvom planiramo dodatno proširiti usluge i omogućiti još širi spektar pretraga za naše pacijente,” ističe Lukić. Daljnje nadopunjavanje opreme i usluga osigurava da kabinet u Supetru postane centar moderne i pristupačne zdravstvene skrbi za sve otočane.

Primjer Supetra pokazuje kako sredstva iz programa NextGenerationEU i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) ne donose samo tehnološke promjene, već izravno poboljšavaju kvalitetu života. Ovakvi projekti osiguravaju bolji pristup osnovnim zdravstvenim uslugama, posebno u udaljenijim i slabije dostupnim područjima.

* Sadržaj nastao u suradnji s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj

Osim što smanjuje broj dolazaka u bolnicu, telemedicina omogućuje brže prepoznavanje potencijalnih zdravstvenih problema i ranu dijagnozu/PD

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close