Između 70 i 80 tisuća zaposlenih u prosvjeti, znanosti i zdravstvu u četvratk je stupilo u jednodnevni štrajk upozorenja protiv Vladine politike štednje.
U KBC-u Split u četvrtak su zbog štrajka medicinskih sestara odgođene operacije na kardiokirurgiji i ortopediji, a ravnatelj Darko Duplančić istaknuo je da će se utvrditi zašto je zbog toga došlo i jesu li u pitanju bili organizacijski propusti. "Kao čovjek sam tužan, a kao ravnatelj neugodno iznenađen. Tražit ću od svih da se očituju o današnjem danu kako bi se utvrdilo je li bilo propusta i jesu li pacijentima bila povrijeđena njihova prava na zdravstvenu zaštitu", rekao je Duplančić, napominjući kako im predstoji i rješavanje odgođenih operacija. Duplančić je dodao da ne može govoriti o sankcijama prije nego što se utvrdi je li došlo do kršenja prava pacijenata. Prema podacima kojima je raspolagalo Ministarstvo zdravstva, a koje je predstavio ministar Rajko Ostojić, odziv štrajku u ostalim bolnicama nije bio velik već sporadičan."Dan proveden u štrajku neće biti plaćen, a očekujem izvješća kako bi se utvrdilo je li bilo ugroze pacijenata", kazao je ministar Ostojić, dodajući da će to u zdravstvu biti poseban problem jer će se produljiti liste čekanja s kojima ionako već imamo problem. U Udruzi hrvatskih pacijenata ističu da poštuju pravo na štrajk, ali da će on još više pogoršati situaciju na štetu pacijenata.
Podsjećamo sve djelatnike u zdravstvu, navodi predsjednik Marijo Drlje, da su tu zbog bolesnika koji ga financiraju i da nitko nema pravo ugrožavati njihove živote i dovoditi ih u teško stanje u trenutku kada im je usluga najpotrebnija. Da je štrajk nepotreban, smatra i ministar obrazovanja Željko Jovanović, čiji resor jučer nije skupljao podatke o štrajku. "Ničim ne osporavamo pravo sindikata na štrajk, ali dok traju pregovori o temeljnom kolektivnom ugovoru, mislim da je, ako u tim pregovorima sudjelujemo s dobrom vjerom, štrajk nepotreban", rekao je Jovanović.Odgovor nije dugo čekao. Kako mu je poručio Vilim Ribić, čelni čovjek Matice hrvatskih sindikata, štrajk tijekom pregovora legitimna je metoda pritiska i pokazivanja snage. "Vlada bi trebala respektirati štrajk jer pokazuje snagu sindikata u javnom sektoru, a podrška industrijskih sindikata dokaz je o jedinstvenu na sindikalnoj sceni", kazao je Ribić.
Jadrankamen
'Konce još vuče B. Orešar'
Radnici Jadrankamena, njih tridesetak, okupili su se jučer u Pučišćima na Braču mirno prosvjedujući zbog, ističu, nezakonita stečajnog postupka. Prosvjed je održan pod nazivom "Spasimo Jadrankamen". "Bivši vlasnik Jadrankamena Bruno Orešar po zakonu gubi u stečaju sva prava u tvrtki, ali to, na žalost, nije slučaj u našoj tvrtki jer konce i sada vuče Orešar, što je apsurd", tvrdi predsjednik Nezavisnog sindikata Jadrankamena Tonči Drpić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu