Fortenova grupa na nedavnoj se konferenciji za medije pohvalila ključnim ostvarenjima u 2021. Uz dva velika projekta – integraciju Mercatora i prodaju divizije smrznute hrane, to su i daljnja poboljšanja operativnih rezultata te 125 milijuna eura investicija, uz isto toliko i u idućoj godini.
Fabris Peruško, glavni izvršni direktor Fortenove, jučer je pak u televizijskom istupu najavio da se u okviru treće faze refinanciranja dugova polako počinje i s novim krugom razgovora koji bi s obzirom na poslovne i financijske pokazatelje trebali rezultirati i znatno povoljnijim uvjetima (trenutno je kamata na 7,8%). Usto, razmatra se i rješavanje pitanja graničnog duga na razini nizozemske matične kompanije (oko 71 milijun eura duga Konzuma dobavljačima, plus kamate).
Regulatorni rokovi
No, uz funkcije u Fortenovi Peruško je još uvijek zadužen i za vođenje postupka izvanredne uprave. Proces likvidacije staroga Agrokora još nije završen. “U sadržajnom dijelu proces izvanredne uprave zapravo je završen”, kaže. Sva imovina Agrokorovih kompanija prenesena je na Fortenova grupu, s tim da zbog određenih sudskih sporova formalno još nisu okončana pripajanja nekih tzv. neodrživih društava poput Konzuma, Jamnice ili Leda Agrokoru.
Imajući u vidu regulatorne rokove, Peruško računa da bi u prvom polugodištu iduće godine postupak izvanredne uprave napokon i formalno trebao biti gotov.
Upravo u slučaju triju spomenutih tvrtki (Konzuma, Jamnice i Leda) nedavno se očitovao Visoki trgovački sud, i to rješenjima kojima je ukinuo prvostupanjski pravorijek o njihovu brisanju iz sudskog registra i pripajanju Agrokoru d.d. vraćajući predmet na ponovni postupak Trgovačkom sudu.
Ukratko, VTS je po žalbama Adris grupe, Alternative Investa i Danijela Labaša ocijenio da odredbe Nagodbe vjerovnika o ovlastima izvanrednog povjerenika u vezi sa statusnim promjenama pripajanja nisu jasne i određene, te je zaključio da u postupku pripajanja treba primijeniti odredbe Zakona o trgovačkim društvima (ZTD).
Potrebne skupštinske odluke
Referirajući se na odredbu Nagodbe koja se odnosi na postupanje u vezi s pripajanjem neodrživih društava, u rješenju VTS-a ističe se kako je ona pravomoćna, ali da ne može biti i ovršna. Stoga je ocijenio da “ne može zamijeniti odluke skupštine društva” u odnosu na postupak pripajanja kako ga propisuje ZTD.
U obrazloženju presude VTS navodi i da je prijava upisa pripajanja trebala sadržavati i izjavu uprave da odluke o pripajanju nisu pobijane u za to propisanom roku ili da je pobijanje pravomoćno odbijeno.
Uvidom u podnesene prijave na temelju ugovora između Agrokora d.d. i društava koja mu se pripajaju sud je zaključio da one ne sadrže sve potrebne isprave. Sve u svemu, prihvatio je navode podnositelja žalbi da je TS pogrešno primijenio odredbe ZTD-a, a onda i Zakona o sudskom registru.
No, što znači ta presuda? Hoće li ona ispasti samo proceduralna komplikacija koja će uzeti tek nešto vremena (za odrađivanje skupštine) ili posredno može imati nešto šire reperkusije, u nekim drugim ili naknadnim sporovima, teško je reći.
Činjenica je da su to danas društva koja su de facto “ljušture”, bez imovine. A izvjesno je i da kao takva ne mogu nastaviti postojati, pa se čini da je pitanje samo gašenje kroz skupštinsku potvrdu pripajanja ili stečaj.
Još aktivno 30-ak sporova
Kako bilo, u sudskom registru su slijedom rješenja VTS-a stornirana brisanja Leda i Konzuma. Neki će promatrači reći kako je znakovita sama činjenica da je VTS zauzeo drukčiji stav u tom pitanju, a neki će primijetiti kako sad treba i “reanimirati” knjigu dionica koju je i SKDD “zatvorio” već na ljetošnje prvostupanjsko rješenje Trgovačkog suda.
Kad su posrijedi pravni repovi slučaja Agrokor, neki kroničari te sage tvrde da je taj insolvencijski postupak, koji se odvijao prema posebnom zakonu, proteklih godina polučio oko 4500 raznih sudskih podnesaka.
Računa se da je još otvoreno 30-ak sporova na višim sudskim instancama, od Visokog trgovačkog suda do Vrhovnog i Upravnog suda. Ti se procesi odnose na širok spektar prijepora vezanih uz tzv. Lex Agrokor i Nagodbu vjerovnika, od procesno-pravnih do suštinskih.
Peruško je, doduše, i jučer naglasio kako je nagodba pravno zaštićena i međunarodnim priznanjima insolvencijskog postupka. A proces izvanredne uprave ocijenio je “svijetlim primjerom pravnog reda u Hrvatskoj” koji je potvrdio i “socijalni kapacitet da riješimo realno jako velik problem” kakav je bio bankrot Agrokora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu