Svjetska zdravstvena organizacija proglasila u ožujku 2020. godine koronavirus COVID-19 pandemijom, zbog brzine i razmjera njegova prijenosa. Svjetska zdravstvena organizacija i tijela javnog zdravstva u čitavom svijetu poduzimaju raspoložive mjere kako bi zaustavili širenje COVID-19.
Prema dosadašnjim podacima, utvrđeno je kako na određenu populaciju, poput osoba s invaliditetom, COVID-19 može imati značajnije implikacije. Valja naglasiti, kako su zbog različitih prepreka i poteškoća u svakodnevnom životu osobe s invaliditetom izloženije virusu COVID-19.
Ujedno, osobe s invaliditetom u većem su riziku od razvoja teže kliničke slike, jer virus COVID-19 pogoršava postojeće zdravstveno stanje, osobito negativno utječe na respiratorne funkcije, funkcije imunološkog sustava, te zdravstveno stanje osoba sa srčanim bolestima ili dijabetesom.
Svjetska zdravstvena organizacija naglašava, kako tijekom pandemije COVID-19 zdravstvena zaštita za osobe s invaliditetom treba biti dostupna, povoljna i inkluzivna. Navedeno podrazumijeva potpunu dostupnost svim bolničkim centrima, online pristup zdravstvenim uslugama, pružanje podrške osobama s invaliditetom za zdravstvene potrebe i kućna savjetovanja, kako bi se smanjila učestalost izlazaka osoba s invaliditetom na javna mjesta.
Organizirano postupanje i provođenje odgovarajućih mjera, mogu bitno umanjiti širenje patogena i njegov negativan učinak. No, rizik od COVID-19 nije izoliran problem, već ponašanje svakog pojedinca generira dugoročne posljedice na zdravstvenu statistiku nacije, stoga je ključno ozbiljno shvatiti rizik ove bolesti.
Velik dio odgovornosti na samim je osobama s invaliditetom, koje se savjetuje da smanje potencijalnu izloženost virusu COVID-19 i to na način, da izbjegavaju gužve u najvećoj mogućoj mjeri te minimaliziraju fizički kontakt s drugim osobama i smanje učestalost izlazaka na javna mjesta, te da pritom koriste prednost posebnog radnog vremena i mogućnost rada od kuće. Neophodno je, da redovito dezinficiraju pomagala koja koriste na javnim mjestima.
U skladu s navedenim, Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje poslodavce da slijede upute o pripremi radnog mjesta za rad tijekom epidemije COVID-19. Upute navode rad na daljinu uz ustupanje tehnologije i pomagala koja su osobama s invaliditetom dostupna na radnom mjestu.
Ako preporučena organizacija rada nije moguća, neophodno je da poslodavac osobama s invaliditetom s visokim rizikom od težih simptoma omogući korištenje dopusta (uključujući plaćeni dopust). U slučaju, da rad na daljinu nikako nije moguć, od iznimne je važnosti da poslodavci provode mjere za suzbijanje zaraze.
Također se predlaže brzo uvođenje fiskalnih i administrativnih mjera s ciljem očuvanja financijske sigurnosti osoba s invaliditetom i njihove obitelji/njegovatelja Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom podržava i potiče primjenu preporuka Svjetske zdravstvene organizacije, kao i uputa Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu