Zbog pritužbi dvaju poduzetnika reagirali AUDIO i Min. poljoprivrede

Autor: Poslovni.hr , 11. svibanj 2013. u 10:26
Branko Grčić (Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL)

Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) reagirala je na napise vezano uz tekst objavljen na portalu Poslovni.hr pod naslovom “Grčić nije zadovoljan radom AUDIO-a, a “to znači da će biti promjena”.

Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) reagirala je na napise vezano uz tekst objavljen na portalu Poslovni.hr pod naslovom "Grčić nije zadovoljan radom AUDIO-a, a "to znači da će biti promjena".

Poslovni.hr jučer je naime prenio izjavu Branka Grčića, prvog potpredsjednika Vlade i ministra regionalnog razvoja i fondova EU, a u kojoj izražava nezadovoljstvo načinom rada i funkcioniranja Agencije za upravljanje državnom imovinom. "To znači da će biti promjena", istaknuo je na panel raspravi „Pitajte Vladu“ u sklopu 17. po redu Nacionalnog savjetovanja o gospodarstvu i poduzetništvu.

IZ AUDIO-a poručuju kako je potpredsjednik Vlade RH istaknuo kao primjer nezadovoljavajućeg načina rada i funkcioniranja AUDIO-a slučaj poduzetnika Nenada Severina iz tvrtke Interactive, a koji se, prema riječima potpredsjednika Grčića koje je objavio Poslovni.hr  … "požalio na probleme na koje nailazi u pronalasku zemljišta za gradnju solarne elektrane. Investicija je to za koju ima potporu banke ali kako se većina zemljišta, koja bi mu odgovarala za gradnju, nalazi u državnom vlasništvu, ulaganje koči AUDIO koji nikako da mu da odobrenje za gradnju te čitava procedura traje predugo."

"Istina je da je gospodin Nenad Severin iz društva „Interactive“, 06. prosinca 2012. godine bio je na sastanku u Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) sa zamjenikom ravnatelja AUDIO gospodinom Volarevićem i voditeljicom odjela za mineralne sirovine , infrastrukturu i obnovljive izvore energije, gospođom Dijanom Brajdić, na kojem mu je detaljno pojašnjena zakonska procedura vezana uz rješavanje imovinsko pravnih odnosa u svrhu izgradnje solarnih elektrana na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske. Gospodinu Nenadu Severinu objašnjena je i kompletna procedura propisana Pravilnikom o obnovljivim izvorima energije i kogeneracije iz 2007. godine i 2011. godine,  te je upućen da nakon pribavljanja relevantne dokumentacije uputi zahtjev AUDIO-u za rješavanje imovinsko pravnih odnosa, što je i djelatnost AUDIO-a. Sukladno pravilniku iz 2011. godine Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI) je tijelo kojem se investitor  prvo treba obratiti te smo gospodina Severina uputili  na CEI  radi prikupljanja početne dokumentacije. Gospodin Severin se do danas nije obratio Agenciji za upravljanje državnom imovinom kako bi se pokrenula procedura vezana uz izgradnju solarnih elektrana. Slijedom Vašeg teksta, provjerili smo i da li je investitor napravio korak u CEI. Ustanovili smo da društvo "Interactive" nikad nije uputilo zahtjev u CEI, jednako kao ni u AUDIO, pa nismo ni imali osnova za postupanje. Agencija za upravljanje državnom imovinom na dnevnoj bazi radi sa brojnim strankama. Angažirani smo na svim razinama da i najsloženiji zadaci budu riješeni u što kraćem vremenskom roku uz poštivanje svih zakonskih normi. Za brojne uspješno odrađene projekte zaslužni su i poduzetnici koji pripremljeni, sa svom potrebnom dokumentacijom, dolaze u AUDIO. Zato moramo javno reagirati na objede onih stranaka koje od AUDIO-a traže rezultat a bez da su službenim putem napravile prvi korak. Je li pri tome netko i tko obmanuo i potpredsjednika Vlade da istupi s lažnim primjerom poduzetničkih problema gospodina Severina, nije na AUDIO-u da prosuđuje", poručuju iz Agencije za upravljanje državnom imovinom.

Reakcija Ministarstva poljoprivrede

Isti događaj potaknuo je i reakciju Ministarstva poljoprivrede, koje je pak reagiralo na optužbe tvrtke Telefoni d.o.o. za pogodovanje u javnoj nabavi. Naime, Boris Belamarić iz tvrtke Telefon na jučerašnjem je panelu upozorio na nefunkcioniranje sustava javne nabave unutar Ministarstva poljoprivrede. Tako je naveo da je njegova tvrtka već devet puta srušila natječaj za satelitsko praćenje ribaricama jer se pogodovalo slovenskoj tvrtki Ema iz Celja što je u konačnici državu koštalo 80 tisuća kuna sudskih troškova. Ipak, nitko iz Ministarstva, unatoč brojnim upitima i dopisima koje su im poslali, nije se javio, požalio se poduzetnik.

 Povodom Belamarićevih optužbi, koji je na jučerašnjem otvaranju savjetovanja o gospodarstvu i poduzetništvu s temom „Ususret strukturnim fondovima Europske Unije“, upozorio na nefunkcioniranje sustava javne nabave u Ministarstvu poljoprivrede u kojem je, kako je izjavio, nekoliko puta 'srušen' natječaj za satelitsko praćenje ribarica te optužio Ministarstvo poljoprivrede da pogoduje jednoj slovenskoj tvrtki iz Celja, to se ministartsvo osjetilo pozvanim objaviti sljedeće kronološko objašnjenje (prenosimo ga u cijelosti i bez izmjena):

Obveza Ministarstva poljoprivrede kao nadležnog ministarstva za sektor  ribarstva je bila opremiti ribarska polovila preko 15 metara dužine s VMS uređajima sukladno EU legislativi.

VMS uređaji su uređaji instalirani na ribarskim plovilima koji šalju podatke o poziciji, brzini i kursu ribarskog plovila u Ribarstveni monitoring centar smješten u Ministarstvu poljoprivrede u Zagrebu. Poruke s instaliranog uređaja se šalju dvojako i to putem GPRS-a (VIPNET d.o.o.) i preko satelita (IRIDIUM) direktno na servere Ministarstva poljoprivrede. Naručitelj-Ministarstvo poljoprivrede objavljivalo je otvorene natječaje od 2008. – 2012. godine za nabavku uređaja na ribarskim plovilima koja nisu opremljena preko projekta PHARE u 2007. godini. Ministarstvo poljoprivrede je započelo s instaliranjem VMS uređaja 2008. nakon dobivanja 256 uređaja financiranih i plaćenih preko pretpristupnih fondova (PHARE), a temeljem međunarodnog natječaja koje je provelo Ministarstvo financija sukladno svim EU pravilima za provedbu EU pretpristupnih fondova. Na natječaju je izabran najpovoljniji ponuditelj EMA d.o.o., Celje. Nakon što su uređaji instalirani na ribarska plovila izrađen je softverski dio  od strane GISDATA d.o.o, Zagreb za praćenje ribarskih plovila. Time je uspostavljen sustav praćenja ribarskih plovila (VMS) sukladno legislativi EU. Jedino je još bilo preostalo instalirati 110 uređaja da bi sva plovila preko 15 metara imala instaliran uređaj.

2010. godine Ministarstvo poljoprivrede pokreće samostalni postupak javne nabave otvorenog tipa za nabavu preostalih potrebnih uređaja za praćenje plovila. Na natječaj se javljaju tri ponuditelja i to 1.) ponuda ponuditelja Končar – Elektronika i informatika d.d., Fallerovo šetalište 22, 10000 Zagreb s ponuđenom cijenom u iznosu od 1.779.800,00 kn bez PDV-a odnosno ukupno ponuđenom cijenom u iznosu od 2.189.154,00 kn s PDV-om, 2.) Telefon d.o.o., J. Kosora 4, 22300 Knin s  ponuđenom cijenom u iznosu od 2.311.500,00 kn bez PDV-a odnosno ukupno ponuđenom cijenom u iznosu od 2.843.145,00 kn s PDV-om i 3.) Ema d.o.o.,  Mariborska cesta 1, 3000 Celje, Slovenija s ponuđenom cijenom u iznosu od 2.482.000,00 kn bez PDV-a odnosno ukupno ponuđenom cijenom u iznosu od 3.052.860,00 kn s PDV-om. Uz ponude su ponuditelji dostavili i po jedan primjerak testnog uređaja. Postupak je koncipiran tako da se omogući svim tvrtkama, a pogotovo hrvatskim, da mogu pristupiti postupku javne nabave iako nikada nisu prije instalirali navedene uređaje i to u smislu da nije tražena potvrda o uredno izvršenim istim ili sličnim poslovima što je izričito dopušteno Zakonom o javnoj nabavi. Zbog garancije dobrog izvršenja posla naručitelj je tražio natječajnom dokumentacijom da svi zainteresirani gospodarski subjekti dostave po jedan testni potpuno funkcionalni uređaj. U određenom otvorenom roku za dokazivanje slanja signala s montiranih testnih uređaja instaliranih na ribarskom plovilu naručitelja, a u cilju provjere funkcionalnosti rada nuđenoga sustava, jedino se odazvao EMA d.o.o. Ovlašteni predstavnici Končar d.o.o. i Telefon d.o.o. nisu se odazvali pozivu i nisu dokazali funkcionalnost svoga sustava u smislu da nisu poslali signale na sustav naručitelja, a što je traženo natječajnom dokumentacijom naručitelja na koju nije bilo primjedbi.

U cilju osiguranja transparentnosti i pravovaljane odluke naručitelj je, obzirom da ne raspolaže kvalificiranim kadrom, na svoj trošak a uz privolu svih tri ponuditelja dao testirati uređaje kod Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu u cilju provjere tehničkih parametara nuđenih uređaja, a u cilju utvrđivanja sukladnosti s traženim tehničkim specifikacijama traženih u natječajnoj dokumentaciji. Končar d.o.o je odustao od provjere, a Telefon d.o.o. nije prošao na navedenom testiranju. Žalbeni navod Telefona d.o.o. po gore navedenom postupku nabave Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) je dva puta odbila.

U 2011. godini  provedena su dva postupka nabave koja su odlukom DKOM-a poništena. U 2012. godini proveden je postupak za nabavu 250 komada VMS uređaja na kojem dva ponuditelja Primark d.o.o., Rakitje i Telefon d.o.o., Knin. Telefon d.o.o. je u svojoj ponudi ispunio sve tražene uvijete tražene natječajnom dokumentacijom i temeljem kriterija najniže cijene odabran je kao najpovoljniji ponuditelj. Dana 30.10.2012. sklopljen je ugovor s odabranim ponuditeljem Telefon d.o.o. za isporuku 150 komada uređaja. Naručitelj je ugovorom predvidio mogućnost provjere isporučene opreme i njene sukladnosti trženim tehničkim specifikacijama iz natječajne dokumentacije, a sve kod ovlaštenog laboratorija za ispitivanje elektroničke opreme s liste akreditacijske agencije.  Natječajnom dokumentacijom određen je rok za isporuku i instaliranje od 100 dana i člankom 3. sklopljenog ugovora s Telefon d.o.o. utvrđen je rok od 100 dana od obostranog  potpisa ugovora. Krajnji rok isporuke i instalacije sukladno odredbama ugovora bio je 7. veljače 2013. godine. Do 6. veljače 2013. godine isporučitelj Telefon d.o.o. nije isporučio niti instalirao niti jedan od 150 ugovorenih uređaja. Svojim činom Telefon d.o.o. je onemogućio naručitelja da provjeri funkcionalnost ugovorenih i naručenih uređaja te je naručitelj opravdano posumnjao u mogućnost izvršenja ugovora. Dana 6. veljače 2013. ovlašteni predstavnik Telefona d.o.o zatražio je sastanak  na kojem je zatraženo produženje roka od nekoliko mjeseci, a u svrhu razvoja softvera potrebnog za komunikaciju između uređaja na plovilu i servera naručitelja. Naručitelj je dokumentacijom za nadmetanje tražio kompletan, funkcionalan sustav što je ovim upitom predstavnika Telefon d.o.o. za produženje roka postalo očito da nuđeni i ugovoreni uređaji nisu funkcionalni niti sukladni tehničkih karakteristikama iz natječajne dokumentacije. Slijedom navedenog, naručitelj dana 06. veljače 2013. godine šalje Telefonu d.o.o. raskid ugovornog odnosa.

07. veljače 2013. godine naručitelj, Ministarstvo poljoprivrede šalje zahtjev izdavatelju bankarske garancije za uredno izvršenje posla – Zagrebačka banka, za naplatu bankarske garancije zbog neizvršavanja ugovornih obveza iz bankarske garancije. Bankarska garancija je naplaćena u cijelosti. Do dana 09. svibnja 2013. godine Telefon d.o.o. nije podigao tužbu protiv naručitelja Ministarstva poljoprivrede po predmetnom poslu.

Radi pružanja slike i cjelovitosti poslovanja naručitelja Ministarstva poljoprivrede i u drugim poslovima nabave osim navedenim VMS uređaja dajemo sljedeće očitovanje:

U 2010. godini Ministarstvo poljoprivrede raspisuje javni natječaj otvorenog tipa za nabavu 10 komada tablet uređaja i 30 komada uređaja za e-očevidnik za potrebe rada ribarskih inspektora, te za slanje očevidnika o gospodarskom ribolovu na moru za direktno slanje podataka sa ribarskih poslova sukladno EU legislativi. Sukladno dokumentaciji Telefon d.o.o. je zadovoljio sve uvjete tražene natječajnom dokumentacijom, te je sukladno kriteriju najniže cijene odabran kao najpovoljniji ponuditelj. Prilikom sklapanja ugovora traženo je da odabrani ponuditelj dostavi tehničke specifikacije uređaja i tipove uređaja, i kada je dostavio iste naručitelj je zbog opravdane sumnje u istinitost danih podataka u ponudi odabranog ponuditelja zatražio provjeru kod tvrtke koja je dala ovlaštenje za nuđenje njihovih proizvoda ponuditelju Telefon d.o.o. Davatelj ovlaštenja INFOKOD d.o.o. pisano je obavijestio naručitelja da nuđeni uređaji od strane Telefon d.o.o. ne postoje u gami njihovog principala. Slijedom navedenog davatelj ovlaštenja oduzeo je ovlaštenje Telefon  d.o.o. Slijedom navedenog naručitelj Ministarstvo poljoprivrede bilo je onemogućeno sklopiti ugovor o isporuci navedenih uređaja.

U 2012. godini naručitelj Ministarstvo poljoprivrede u otvorenom postupku objavljuje natječaj za nabavu 50 komada AIS uređaja A klase. Sukladno natječajnoj dokumentaciji ponuditelj Telefon d.o.o., koji formalno ispunjava sve uvjete, a po kriteriju najniže cijene, odabran je kao najpovoljniji ponuditelj. Prilikom potpisa ugovora odabrani ponuditelj Telefon d.o.o. odbija dati i predočiti certifikat BSH za nuđene uređaje. Navedeni certifikat traženi natječajnom dokumentacijom što je ponuditelj Telefon d.o.o. u svojoj ponudi eksplicitno potvrdio da posjeduje, a prilikom sklapanja ugovora odbio je dati traženi certifikat bez kojeg Hrvatski registar brodova nadležan za izdavanje brodskih svjedodžbi, a među koje spadaju i uređaji tipa AIS ne bi bez prezentiranog certifikata izdati brodsku svjedodžbu. Slijedom navedenog naručitelj nije mogao sklopiti ugovor zbog neistinitih podataka danih u ponudi Telefon d.o.o. Zbog kraja poslovne financijske godine naručitelj donosi Odluku o poništenju postupka na koju Telefon d.o.o. ulaže žalbu DKOM-u. Žalba je odbijena.

Napominjemo da je Telefon d.o.o. svojim neodgovornim i neprofesionalnim postupcima nanio materijalnu i moralnu štetu naručitelju i onemogućavao provedbu  legitimnih postupaka nabave u cilju zadovoljena poslovnih interesa naručitelja od 2009.-2012. godine.

                   

Komentirajte prvi

New Report

Close