Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) na sjednici u srijedu trebao bi objaviti nove cijene lijekova koje je odredio temeljem godišnjeg izračuna, no prvi put to će učiniti bez odobrenja proizvođača tih lijekova i nositelja odobrenja.
Ozbiljna je to pogreška u koracima koja je za HZZO gotovo neizbježna jer mora provoditi neprovediv Pravilnik, a rezultirat će hitnim povlačenjem 400-tinjak lijekova s hrvatskog tržišta, tvrde proizvođači. Među navedenim lijekovima su i skupi lijekovi za enzimske bolesti, onkološki lijekovi za koje u Hrvatskoj ne postoji zamjena, hormoni te sistemski antibiotici. Proizvođači HZZO-u predlažu odgodu odluke, a Ministarstvu zdravlja izmjenu Pravilnika. Ni s jedne od navedenih adresa nismo dobili odgovor na upit što kane poduzeti da spriječe nestašice lijekova, odnosno komentar svojevrsne pat pozicije u kojoj su se našli i industrija i HZZO. Ministarstvo nas je uputilo na HZZO, a Zavod ništa ne želi reći prije srijede.
Temeljni problem aktualnog Pravilnika o mjerilima i načinima određivanja cijena lijekova ne veliko, čije lanjske izmjene očito nisu bile dovoljne, jest da utvrđuje cijene koje su ispod najniže razine koju odobrava pojedina kompanija (tzv. floor price). "Kad bi takva cijena izašla na listi, zbog međunarodnog referenciranja automatski bi se srozala cijena lijeka na ostalim tržištima kojima je Hrvatska referentna zemlja, pa tako ukrug. Zbog toga će proizvođači i nositelji odobrenja, ako HZZO u srijedu donese takvu odluku, morati po hitnom postupku ukloniti lijekove s liste i zatražiti hitno povlačenje s tržišta", objašnjava naš izvor.
"Objavi li HZZO cijene lijekova na osnovnoj listi bez suglasnosti proizvođača, bio bi to presedan napravljen prvi put od početka provođenja godišnjeg izračuna 2001. Vjerujemo da neće brzati s odlukom i da će proizvođačima pružiti mogućnost da se očituju prije objave nove liste te da se lijekovi za koje ne mogu dati suglasnost za sniženje cijena prebace na dopunsku Listu lijekova. U suprotnom nas čeka financijska šteta, bilo zbog interventnog uvoza po višim cijenama, bilo zbog prelaska na drugu, znatno skuplju terapiju. Za pacijente posljedica može biti ostanak bez terapije", ističe Milka Kosanović, direktorica HUP-ove Udruge proizvođača lijekova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu