Ostane li PDV u turizmu kao sada – 13 posto na smještaj i usluge pansiona, a čak 25 posto na ugostiteljstvo, Hrvatska će do 2030. propustiti 2,5 milijardi eura potencijalnih investicija.
Kako piše Večernji list, domaći turizam ostat će time zakinut za 200 hotela i 80.000 kreveta.
Kratkoročno, do 2021. neće biti sagrađeno 11.000 kvalitetnih soba, u turizmu će biti 8500 novozaposlenih manje nego da se smanjenjem PDV-a toj djelatnosti omogući da razmaše krila, a minus u bruto dodanoj vrijednosti procjenjuje se na 7,7 milijardi kuna.
"Kad pogledamo da je od 2014. do 2017. investirano 2,1 milijardi eura, vidimo da naš turizam ne hvata cilj od sedam milijardi eura zacrtan strategijom razvoja do 2020. Inače, u Europskoj uniji čak 18 zemalja ima stopu PDV-a od deset posto ili i manje, a 17 zemalja ima sniženu stopu za restorane. Stopu od 25 posto na ugostiteljstvo u Europskoj uniji imaju samo Danska i Hrvatska", ističe Branko Bogunović iz HD-a, kuće koja je izradila analizu utjecaja PDV-a na turizam.
Studija je, kaže, pokazala da će država do 2019. prihodovati manje nego što bi da je stopa PDV-a ostala deset posto, te da bi do 2025. niža stopa čak dala veće fiskalne učinke zbog razlike u namjeri investiranja i priljeva novog smještaja.
Vjeruje se i da bi porezna disciplina bila veća. Stopom PDV-a na smještaj i ugostiteljstvo najvišom na Mediteranu nije zadovoljan ni Josip Zaher, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore, koja je analizu i financirala. Podsjeća da je 2013., kad je PDV u turizmu bio deset posto, donijela najintenzivniji porast investicija i zapošljavanje od hrvatske neovisnosti.
Primjeri u Europi:
Mađarska – PDV smanjen s 27 na 18% (od 1. 1 . 2017.) te na 5%(od 1. 1. 2018.)
Francuska – PDV smanjen s 19,6 na 7% – otvoreno je 52.700 novih radnih mjesta
Irska – PDV smanjen s 13,5 na 9% – otvoreno 56.400 novih radnih mjesta
Njemačka – PDV smanjen s 19 na 7% – 32% povećanje investicije u hotele
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.logika i zdravi razum sugerira da nije normalno da posao za koji se traže nadprosječne vještine bude ispodprosječno plačen ALI je,ta je činjenica mnoge demotiviralo da rade u turizmu.
nije to samo manja plaća to je uvreda za mozak školovanih tur. djelatnika.
znam neke koji namjerno ne žele raditi u turizmu iako imaju vještine i iskustvo.
upravo su poslodavci u turizmu ti koji iako već godinama su imali mogućnosti ali nisu htjeli do danas dizati plaće,nisujer su mogli ucjenjivati nezaposlena koji nisu imali drugog izbora.
sada ta ucjena dolazi na naplatu sa kamatama jer nemali broj školovanih i iskusnih radnika su natjerali
preko grane,ironija je da je su tim radnicima napravili uslugu a sebi štetu jer će kako sada vidimo manju kvalitetu platiti više.
svakome po njegovom izboru.
evolucija ima svoju cijenu.
naravno da je za pozdraviti što su neki progledali i krenuli putem povećanja plaća jer to je jedini pravi put koji vodi u veće profite poslodavaca.bez zadovoljnog radnika još ni jedan biznis nije prosperirao a posebice u uslužnom sektoru.trebalo je i moglo se je i ranije,nije se htjelo.
posljedica je šteta veća od one koju poslodavci trpe radi nesnižavanja pdv-a a ne vidim da se radi toga nekome žale pa…
imamo novi smjer barem kod nekih,realno je za očekivati da će i drugi htjeli ne htjeli morati učiniti ono što je i za njih najbolje.
sa većim prihodima od turizma jedino logično je novo manje porezno opterećenje, tako i PDV-om uskoro.
već ovo rasterećenje je doprinijelo većim početnim plaćama u Valamaru za 25%
odlični potezi ministarstva financija i posljedično hotelske kuće da povisi plaće.
nije sporno da bi manji pdv povečao investicije ALI
nije zgoreg da pohlepa u nekoj točci konzultira razum.
agresivnost ove kampanje i lobiranje koja traje više od godinu dana pomalo iritira.
turizma koristi sunce,more kojeg nije vlasnik.
koristi kulturne spomenike i kompletnu infrastrukturu države za svoje profite.
to su ujedno i najveći profiti u ovoj državi.
i tko bi to trebao sada se žrtvovati da bi njihovi profiti bili još veći?
djeca,umirovljenici,invalidi,radnici u turizmu koji rade za ispodprosječne plaće a traže se nadprosječne vještine i naporan rad?
iako imam više turističkih dionica ne i onih koji su najglasniji,gle čuda i najviše zarađuju,biće da je slućajno,dolazim prema točci gnušanja.
posebice kada se sjetim prirode nastanka inicijalnog kapitala,čini se daje tu neka veza sa…
taj višlji pdv omogućava da država funkcionira da ne dođe do kaosa.
postavljaju li si oni ikad pitanje kako je primjerice biti turistički poduzetnik u grčkoj nakon što je došlo do kaosa.
ne vidim da netko ima više koristi od sektora turizma i stabilnosti u kojoj živimo.
izgledno bi čak i imao neke osobne koristi od smanjenja pdv za kojim nema potreba,navijam da se to neće dogoditi.
jednog dana bi bio za ako se okolnosti promjene u međuvremenu ako im zdravko popusti moj glas neće vidjeti.
gluposti jedino u drzavi turizam ostvaruje ogromne profite valmar je za 6mj zaradio 550milje kn pa u kojoj to drzavi na svjetu moguce, kad je pdv bio 13 posto nista nije vise bilo investicija ako nezele investirati neka idu u ch investirat tamo je 6 posto pdv u turizam treba 40& pdv jer smo svi placaki 25 dok su oni 13 pa sad nek oni placaju 43 3 godine onda nek nastave po 25
Uključite se u raspravu