Već se dugo govori o tome da Hrvatska kasni u pripremi povlačenja novca iz EU fondova, a sad je poznato i kad će taj zaostatak doći na naplatu. To će se dogoditi u 2014., tijekom koje Hrvatska neće moći povući nova sredstva iz EU fondova. Kako u razdoblju od 2014. do 2020. imamo pravo na 8,3 milijarde eura, to znači da ćemo iduće godine ostati kratki za investicijski potencijal od više od milijardu eura.
Potpredsjednik Vlade Branko Grčić za takvo stanje optužuje bivše Vlade. “Mi smo u godinu i pol dana pripremili više projekata nego je financirano iz svih pretpristupnih fondova, a jednako tako uspjeli smo ugovoriti više poslova s EU fondovima nego sve dosadašnje vlade zajedno”, kaže Grčić.
U Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU objašnjavaju da će određena sredstva iz EU nastaviti pristizati. Jednim dijelom su to preostala sredstva iz pretpristupnih fondova, a drugi dio u srijedu je predstavio Grčić. Naveo je da je Unija odobrila Hrvatskoj, kao punopravnoj članici, prva sredstva iz strukturnih i kohezijskih fondova. Riječ je o 449,4 milijuna eura koje ćemo moći koristiti do kraja 2016. godine i za koje će prvi natječaji biti raspisani u iduća tri mjeseca.
Međutim, nova sredstva Hrvatska ne može očekivati dok Europskoj komisiji ne dostavi Strategiju inovacija, Industrijsku strategiju i Strategiju pametne specijalizacije, odnosno prije nego što odredi koje su joj strateške industrije i kako će poticati istraživanja i razvoj. Grčić naglašava da će te strategije biti gotove do 1. siječanja i da sve ide po planu.
No, više dobro upućenih izvora objasnilo nam je da Komisiji treba barem pola godine da analizira tako opsežne dokumente. Dakle, prije rujna, odnosno prije kraja 2014., nije izvjesno da će EK dati zeleno svijetlo za povlačenje preostalih milijardi eura iz EU fondova. Kada smo taj scenarij iznijeli Grčiću, odgovorio nam je da samo u pravu.
Ističe pak da rade sve kako bi ubrzali te procese. “Tako smo uspjeli iz strukturnih fondova za dva projekta u Osijeku i Poreču povući 103 milijuna eura i sad se nadamo još jednom projektu od 200 milijuna eura i to je početak najavljivanog investicijskog vala”, zaključuje Grčić.
Najavljeni natječaji
Od 449,4 milijuna eura, odnosno prvih sredstava iz 8,3 milijarde eura dubokih EU fondova, prvu će korist imati mali i srednji poduzetnici. Ministarstvo poduzetništva i obrta do kraja godine raspisat će natječaj za 30 milijuna eura za jačanje konkuretnosti proizvodnje i turizma te natječaj za tri milijuna eura za analizu i inovacije poslovnih procesa primjenom informacijsko-komunikacijskih tehnologija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu