Počela je špica turističke sezone, a s njom i gužve na autocestama. Pred nama su udarni vikendi kad stotine tisuća ljudi automobilima putuje prema Jadranu i obratno s mora prema kontinentu. Oprez u vožnji je neophodan uvijek, a pogotovo kad su gužve velike.
Stoga, zbog svoje sigurnosti, sigurnosti svojih putnika i drugih sudionika u prometu nemojte raditi prometne prekršaje, jer oni su još opasniji kada se čine u prometnim gužvama.
A mogli bi vas i skupo stajati. Zbog toga je Večernji list podsjetio kolike su kazne za neke od najčešćih prometnih prekršaja. Brzina je najčešći prekršaj u cestovnom prometu, a ujedno i uzročnik najviše prometnih nesreća. Općenito, sa 130 eura će se kazniti vozač koji brzinu kretanja ne prilagodi osobinama i stanju ceste te drugim uvjetima u prometu kao što je, primjerice, gustoća prometa.
Na cesti izvan naselja vozač ne smije voziti brzinom većom od dopuštene prometnim znakom, što znači 130 km/h na autocesti, 110 km/h na brzoj cesti i 90 km/h na ostalim cestama. Novčana kazna za prekoračenje brzine za više od 50 km/h na cestama izvan naselja jest od 660 do 1990 eura.Za prekoračenje od 30 do 50 km/h je 260 eura, a od 10 do 30 km/h 60 eura.
Na cesti u naselju vozač se ne smije kretati brzinom većom od 50 km/h, odnosno iznimno brzinom ako je to dopušteno prometnim znakom. Kazne su još paprenije, za prekoračenje za više od 50 km/h čak 1320 do 2650 eura ili kazna zatvora do 60 dana. Za prekoračenje od 30 do 50 km/h od 390 do 920 eura, od 20 do 30 km/h 130 eura, od 10 do 20 km/h 60 eura i do 10 km/h 30 eura.
Uz brzinu je vožnja pod utjecajem alkohola najčešći uzrok najtežih nesreća, a taj je prekršaj među pet najčešćih prema ispisanim kaznama vozačima. Dakako, ne treba ni spominjati da je vožnja u alkoholiziranom stanju u prometnoj gužvi vrlo opasna, a kazne su također velike. Za vožnju s više od 1,5 promila od 1320 do 2650 ili do 60 dana zatvora, od 1 do 1,5 promila alkohola u krvi od 660 do 1990 eura, od 0,5 do 1 promil od 390 do 660 eura.
Mobitel se može upotrebljavati samo ako se upotrebljava naprava kojom je omogućeno njegovo korištenje bez upotrebe ruku. U protivnom je propisana kazna od 130 eura.
Nevezivanje sigurnosnog pojasa jest odmah nakon prekoračenje brzine drugi najčešći prekršaj na našim cestama. Vozač i svi putnici u vozilu u kojem su ugrađeni sigurnosni pojasevi tijekom vožnje moraju biti vezani, a kazna za taj prekršaj je 130 eura.
Treba naglasiti da se u nas još nije dovoljno probudila svijest o važnosti vezivanja putnika na stražnjoj klupi, koji su također dužni biti vezani uvijek, a pogotovo je to važno na autocesti gdje su brzine veće.
Kazna od 130 eura propisana je i za vozača koji na nepropisan način prevozi djecu nižu od 150 cm. Djeca moraju biti smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici ili postolju.
Za vrijeme velikih gužvi na cestama vozači mogu biti nervozni pa im padaju napamet vrlo opasni manevri. Jedan od najčešćih je slalom vožnja, odnosno prelaženje vozilom iz traka u trak. Još opasnije, vozač ne smije pretjecati zaustavnim trakom, ali ni požurivati druga vozila davanjem svjetlosnih ili zvučnih signala. Takva vožnja se kažnjava s 260 eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu