Upoznati smo s time da Victoriaoil razmatra različite strateške opcije.
U slučaju da se odluči za dezinvestiranje, mi ćemo biti jedan od zainteresiranih kupaca, odgovaraju iz koncerna Agrokor na upit je li točna informacija srbijanskih medija kako Ivica Todorić u svoj portfelj namjerava uskoro staviti još jednu lokalnu tvrtku, Victoriaoil iz Šida, koja se primarno bavi proizvodnjom sirovih i rafiniranih ulja, ali i biodizela te proteinske sačme.
168milijuna
eura bio je prihod Victoriaoila 2012. godine
Uvjet IFC-a
Uspije li Todorić realizirati spomenutu akviziciju, definitivno će se nametnuti kao lider na tržištu regije u proizvodnji jestivih ulja jer u Srbiji još od 2004. godine drži tvrtku Dijamant, koja je najveći lokalni proizvođač jestivih ulja, te Zvijezdu, lidera iz te branše u Hrvatskoj. Victoriaoil postoji još od 1978., no od 2005. posluje u sklopu Victoria grupe, dioničkog društva iza kojega stoji kapital šarolika podrijetla. Baza podataka Agencije za privredne registre Srbije otkriva kako Victoria grupu kao zakonski zastupnici javno predstavljaju dva direktora sa srpskim i dva s talijanskim putovnicama.
U Nadzoronom odboru dvoje je lokalnih igrača, predsjednik Milija Babović i članica Olivera Ilinčić, dok tri ostala člana NO-a imaju britansku, dansku i indijsku putovnicu. U siječnju 2013. Međunarodna financijska korporacija (IFC), članica grupacije Svjetske banke, i Victoria grupa potpisale su ugovor o kreditu od 75 milijuna dolara radi novih investiranja. Zbog te milijunske obveze dva najveća dioničara Milija Babović i Zoran Mitrović, stoji u zabilježbi Agencije, sve do potpune otplate kredita udjel u kompaniji ne smiju spustiti ispod 45,1 posto, odnosno svako eventualno raspolaganje dionicama mora biti realizirano uz prethodni blagoslov IFC-a.
Je li se u ovom dugom recesijskom razdoblju, koje nije zaobišlo ni gospodarsku scenu u Srbiji, možda zaljulalo poslovanje pa su zbog toga vlasnici odlučili jednu između 10 tvrtki, koliko ih ima Victoria grupa, ipak ponuditi na prodaju, zasad ostaje poslovna tajna. Posljednji javno dostupni podaci o poslovanju su iz 2012. i otkrivaju da je prihod tvrtke Victoriaoil te godine iznosio 168 milijuna eura, od kojih su 82 milijuna vezana uz izvoz u Austriju, Slovačku, Sloveniju, Mađarsku, Grčku, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju. Victoriaoil ima nešto više od 300 zaposlenih.
Urušavanje proizvodnje
Jestivo ulje jedan je među nekoliko proizvoda kojemu trgovci u posljednje dvije-tri godine sustavno ruše cijenu kao mamac za privlačenje kupaca i veću potrošnju. U Hrvatskoj je ulje prije tri godine dosezalo po litri i do 15 kuna, a danas se prodaje od sedam do devet kuna. Rušenju cijena pridonio je i ulazak u EU pa je zbog toga vjerojatno u nacionalnom okviru pala i proizvodnja. Hrvatski uljari, prema podacima Hrvatske gospodarske komore (HGK), u 2011. godini ukupno su proizveli 44 tisuće tona jestivih ulja, godinu kasnije 41 tisuću, da bi u 2013. proizvodnja pala na 35 tisuća tona.
Osim Todorićeve Zvijezde, ulje proizvodi i Tvornica Čepin u vlasništvu poduzetnika Marka Pipunića. Postojala je i treća tvornica, ABN iz Daruvara, no ona je pod bremenom krize posustala i 2012. tvrtka je ugašena. Preuzme li Victoriaoil, Todorić će u Srbiji definitivno zavladati tržištem jestivih ulja, a utjecat će svakako i na odnose na hrvatskom tržištu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.I on kao i svi mi – ima samo jedan život……..kad nastane dioba imovine, znat ćemo da je i to shvatio.
nejestivima već vlada
Je ali Todoriceva su ulja puna vitamina,meso proteina,mliko mašćoke. Sve eko u nasega Tode. Zato kupujmo Todorićevo.
samo neka on prodaje svoja ulja po 9-10 kn za litru dok u se lidlu, kauflandu itd. suncokretova ulja gotovo uvijek mogu kupiti po 6,5-7,5 kn
Uključite se u raspravu