Na stranicama Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) konačno su promijenjeni podaci o strukturi vlasništva u Petrokemiji nakon nedavno okončane dokapitalizacije. Taj je postupak pokrenut u proljeće i obilježen je najprije iscrpljujućim pregovorima oko visine unosa kapitala, te na kraju kršenjem dogovora koji je država postigla s većinskim vlasnikom, turskom grupacijom Yildirim, koji joj nije dopustio da zadrži kontrolni paket u kutinskom proizvođaču mineralnih gnojiva.
Uvjeti restrukturiranja
U međuvremenu je Yildirim popustio i povukao dio uloga, a službeno je prije 15-ak dana bilo tek uneseno u sudski registar da je na kraju temeljni kapital s 55 milijuna eura povećan za 92,7 milijuna, te je izdano novih 92,72 milijuna novih dionica nominalno vrijednih 1 euro. No, sama struktura vidljiva je iz podataka SKDD-a, po kojemu je Yildirimov udjel sada manji od 75% (74,89%). Država, odnosno svi dioničari iz njezinih redova od CERP-a, Janafa, Fonda za financiranje razgradnje NEK i Plinacra, kada se zbroje njihove dionice po svim računima, uspjela je prijeći granicu od 25%. Od ukupno 147.750.548 dionica nominalno vrijednih 1 euro, država ukupno drži gotovo 36.937.638, a Yildirim 110.643.702 milijuna.
Jučer je na Vladi ministru gospodarstva Anti Šušnjaru odobren prijedlog zaključenja aneksa postojećem ugovoru s Terra mineralnim gnojivima, koji je izvorno zaključen još dok su vlasnici tvrtke bili Ina i PPD. Tim su ugovorom utvrđeni uvjeti dokapitalizacije i restrukturiranja, a već je jednom, prilikom Yildirimovog ulaska u Petrokemiju, bio mijenjan i dopunjavan, i to u korist države, uklanjanjem obveza koje su za nju bile nepovoljne i izlagale je mogućim velikim financijskim teretima.
Kako se nakon komplikacija koje su obilježile ovu dokapitalizaciju dugo pregovaralo s Yildirimom o daljnjim odnosima u Petrokemiji, očekivalo se i da će biti puno detaljnije definiran čitav niz važnih pitanja poput namjene korištenja unesenog kapitala u zaduženu tvrtku, te da će biti jasnije utvrđeni rokovi ulaganja i ostali uvjeti za zadržavanje okolišnih dozvola koje istječu već ove i narednih godina. Ugovor će se podebljati prvenstveno u dijelu uvođenja hrvatskog predstavnika u Upravu Petrokemije. Prema novome, država je osigurala da ima svog člana u Upravi sve dok ima više od 10% vlasničkog udjela, a izborila se i da može sudjelovati u budućim dokapitalizacijama, ako se na to odluči.
Kratak spoj bez žrtava
Što se okolišnih dozvola tiče, tek se može laički zaključiti da država neće komplicirati i da će izlaziti u susret oko eventualnih probijanja rokova budući da veliki zahvati koji predstoje kutinskom proizvođaču u ‘ozelenjavanju’ iziskuju vremena i da se već sada kasni. Jedna od dozvola istječe krajem idućeg mjeseca, no kako se može saznati iz ove od javnosti prilično zatvorene kompanije, oprema potrebna za ugradnju i ispunjavanje uvjeta za dozvolu kupljena je i već stigla u tvrtku, te bi uskoro trebala biti postavljena.
Trenutačno glavna briga u kompanijskom krugu jest kratak spoj u visokonaponskom postrojenju koji se dogodio prije nekoliko dana, koji je srećom prošao bez žrtava, ali je do daljnjega stala proizvodnja. Zasad nema informacija kada će se pogoni ponovno pokrenuti, jer će to zasigurno ovisiti i o činjenici da su skladišta puna i osiguravaju količine za jesensku i proljetnu sjetvu, kao i o trenutačnim cijenama plina, koji su ponovno na razini koja ne osigurava isplativost.
Nepoznanica zasad ostaje i tko će biti predstavnik države u Upravi. Njega će izabrati Upravno vijeće CERP-a, a postupak biranja kandidata za to mjesto će se, kako se doznaje, tek pokrenuti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu