Zašto trećina Hrvata nikad ne provjerava brzinu svog interneta, a svi bi prešli operateru koji nudi 20 posto nižu cijenu?

Autor: T. I. , 10. veljača 2025. u 13:00
Foto: Press Association/PIXSELL

Iako 79 posto kaže da im je brzina najvažnija, a 74 posto cijena paketa, čak 30 posto ispitanika nikad nije provjerilo stvarnu brzinu svog interneta.

Istraživanje HAKOM-a, provedeno na 1000 ispitanika između 18 i 65 godina, otkriva sliku navika korisnika online kao i izazove s kojima se susreću. Kako se povezujemo?Čak 74 posto Hrvata koristi “sve-u-jednom” internetske pakete, a od njih čak 91 posto smatra da tako imaju sve potrebne usluge. I dok većina, 92 posto ispitanika, surfa kroz vlastiti WiFi, čak 58 posto ljudi koristi i mobilnu mrežu kao backup opciju.

Što nam je u rukama dok surfamo? Gotovo svatko, 97 posto, ima pametni telefon, dok je prijenosno računalo izbor za 84 posto korisnika. Klasično stolno računalo? Ono je još uvijek glavno za 43 posto surfera.

Što radimo online?

Digitalne navike su uglavnom slične lanjskima:

  • 91 posto čita e-poštu
  • 90 posto “scrolla” društvene mreže
  • 83 posto koristi internet za razgovore i video pozive
  • 53 posto koristi video streaming usluge
  • 47 posto koristi govornu uslugu u nepokretnoj mreži

A budućnost? Preko 50 posto Hrvata sanja o radu od kuće, dok 42 posto vidi internet kao svog budućeg učitelja.

Cijena vs. kvaliteta: vječna borba

Ovo je zanimljivo jer 63 posto Hrvata već je promijenilo operatora, najčešće zbog cijene (54 posto) ili sporog interneta (47 posto). Trećina bi promijenila operatora ako cijene porastu za više od 10 posto. A ako drugi operator ponudi 20 posto nižu cijenu, svi bi prešli k njemu!

Iako 79 posto kaže da im je brzina najvažnija, a 74 posto cijena paketa, čak 30 posto nikad nije provjerila stvarnu brzinu svog interneta. Dodatnih 39 posto provjerilo je brzinu tek kad su uočili problem. HAKOMetar je koristilo 23 posto ispitanika. Ipak, kad nešto pođe po zlu, telekom operatori su sve efikasniji te, podaci pokazuju 70 posto problema riješe unutar sat vremena.

Korisničku službu kontaktiralo je više puta 53 posto ispitanika, pri čemu je 60 posto bilo zadovoljno kvalitetom odgovora, a 50 posto brzinom javljanja. Čak 70 posto zadovoljno je internetom u nepokretnoj mreži, dok je 65 posto zadovoljno mobilnim internetom za kućanstvo. Pozitivan je trend porasta korisnika bez poteškoća s internetom – s 8 posto na 15 posto u zadnje četiri godine.

Sigurnost: Jesmo li oprezni?

Dobra vijest je da većina pazi na digitalnu sigurnost – 73 posto izbjegava preuzimanje aplikacija iz nepoznatih izvora. Loša vijest? 20 posto Hrvata bilo je žrtva kibernetičkog napada, 14 posto doživjelo je online uznemiravanje, a 21 posto je prijavilo nasilje na mreži.

Zanimljivi detalji:

  • WhatsApp je kralj video poziva (88 posto korisnika)
  • SMS još uvijek živi – 19 posto ga koristi svakodnevno
  • Oko 80 posto kućanstava koristi internet u fisknoj i mobilnoj mreži te govornu uslugu u pokretnoj mreži

Ovo istraživanje pokazuje da su Hrvati sve digitalno pismeniji, ali i zahtjevniji korisnici. Međutim, još uvijek ima prostora za napredak, posebno u području sigurnosti i svijesti o kvaliteti usluge koju imamo

Ispitivanje je za Hrvatsku regulatornu agenciju za mrežne djelatnosti (HAKOM) provela agencija 4 Market Research d.o.o. 

Komentirajte prvi

New Report

Close