Vlasnici pojedinih zaštitarskih tvrtki potužili su nam se na Finu jer, tvrde, Financijska agencija potpomaže nelojalnu konkurenciju.
Fina je, naime, vlasnica tvrtke Fina gotovinski servisi (Fina GS), nastale izdvajanjem poslova obrade gotovog novca i prijevoza vrijednosnih pošiljki. "Fina GS počela se potkraj prošle godine baviti i zaštitarskim poslom iako ni za Finu na rade poslove tjelesne zaštite. Prijavljuju se na natječaje i otimaju nam posao jer pritom nude dampinške cijene od 25 kuna po satu, pa čak i ispod toga. Kao nelojalna konkurencija ruše nam cijenu, što njima nije problem jer je Fina GS od svog osnutka gubitaš čije gubitke sanira Fina, odnosno podmirujemo ih svi mi, porezni obveznici", optužuju zaštitari.
2,5milijuna
kuna plus je Fine GS od srpnja do prosinca 2012.
Novi šef i novi trend
Fina GS zapošljava 455 ljudi, a prosječna plaća u toj je tvrtki 4800 kuna, dok su plaće u zaštitarstvu lani pale na manje od 3000 kuna. Od početka poslovanja 2010. pa do 2012. Fina GS ima između 70 i 90 milijuna kuna prihoda, ali i velike gubitke: 4,4 milijuna kuna 2010., 18 milijuna 2011. te 5,4 milijuna kuna lani. Akumulirani gubitak dosegnuo je gotovo 30 milijuna kuna, pa se činilo da će tvrtka završiti u stečaju. Odgovor na optužbe iz zaštitarskoga ceha potražili smo u Fini, gdje doznajemo da su poslovni rezultati potpuno drukčiji otkako je Finu GS u travnju 2012., nakon odlaska Željka Filipovića, preuzeo Dušan Tomašević, koji je prije toga vodio PIK Vrbovec i Puris. Trend se preokrenuo nakon dokapitalizacije i restrukturiranja u drugoj polovici te godine, a ove godine očekuju poslovanje s dobiti. "Lanjska je godina bila prijelomna godina za tvrtku. Naime, nakon dvije godine uzastopnih negativnih financijskih rezultata, u 2012. godini Fina GS provela je restrukturiranje poslovanja. Negativni trend poslovanja zaustavljen je u lipnju, a nakon nužne dokapitalizacije u srpnju se provodi troškovno i organizacijsko restrukturiranje poslovanja, čime su ispunjeni svi ciljeva kriznoga plana za tu godinu.
U drugoj polovici 2012. godine uloženi su veliki napori u bolje upravljanje svim resursima. Tako je Fina GS od srpnja do prosinca 2012. godine ostvarila pozitivan poslovni rezultat od 2,5 milijuna kuna", odgovoreno nam je u Fini. "Vlasnik društva Fina GS je Financijska agencija, što je specifičnost budući da je Fina tvrtka koja je u državnom vlasništvu. Međutim, Fina GS svoje prihode u potpunosti ostvaruje u tržišnoj utakmici s jakom konkurencijom", naglašavaju u Fini. Napominju da se Fina GS aktivno javljala na niz natječaja te da je osvojila samo 4,5 posto tih natječaja za zaštitare, vrijednih oko 3,3 milijuna kuna. "Tu nema ni riječi o dampingu. Zapravo, čudno je što takve kritike upućuju drugi zaštitari, a neki od njih ponekad nude cijenu i nižu od 20 kuna na sat", prokomentirao nam je jedan visokopozicionirani djelatnik Fine, dobro informiran o radu tvrtke kćeri.
Tako je i vani
Doznajemo da Fina GS sudjeluje sa 40 posto u obradi novca u RH, drži 28 posto tržišta u distribuciji vrijednosnih pošiljki te 33 posto tržišta u opskrbi bankomata. "Fina GS u poslovanju je samostalna i nema financijsku pomoć Fine. Uobičajena je praksa u svijetu da se takve tvrtke bave zaštitarstvom i sudjeluju u natječajima. Sto posto su na tržištu, a poslove u javnoj nabavi dobivaju vrlo rijetko", navodi naš izvor koji optužbe nekih zaštitara na račun Finine tvrtke drži neutemeljenima. "Ne znamo zašto se pojedini zaštitari toliko bune jer nismo mi njima ušli u posao nego oni nama, primjerice, preuzimajući prijevoz Finina novca. Uostalom, neki od tih zaštitara imaju vrlo vrijedne ugovore s Financijskom agencijom", zaključuje naš sugovornik.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nelojalna konkurencija? Ili samo konkurencija tj. Trziste koje Hrvati ne vole?
Uključite se u raspravu