Suverenosti države nema bez proizvodnje hrane, a jedino rješenje je povećanje proizvodnje. To vrijedi i za stočarstvo, pa i za govedarstvo i svinjogojstvo koje je pred izazovom kako provesti zajedničku poljoprivrednu politiku, te ima li prostora da se tržište regulira po uzorima dobre prakse u drugim članicama EU. Na izostanak oporavka globalno gledano poljoprivrednog tržišta od utjecaja pandemije, nadovezao se rat u Ukrajini, koji je donio nova previranja i još veću nesigurnost u pogledu buduće dostupnosti mlijeka i mesa. Poremećaji na tržištu hrane ponovno otvaraju pitanje niske razine hrvatske samodostatnosti u brojnim proizvodnjama, naročito u proizvodnji mesa, mlijeka, mliječnih proizvoda. Stoga se pitanjem “Kako spasiti hrvatsku proizvodnju mlijeka i mesa?” bavila panel diskusija u kojoj su sudjelovali državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, predsjednik Hrvatske udruga proizvođača svinja Krešimir Kuterovac, predsjednik Udruge Baby Beef Zvonimir Širjan i vlasnica mljekarske farme iz Đakova Lidija Pavić.
Zaključno prema Širjanu, reguliranje tržišta kroz zamrzavanje cijena, bez jasne vizije kako će se to reflektirati na proizvođače, nije dobro rješenje, a hrana koju hrvatski proizvođači proizvode, tvrdi, nikad bila jeftinija. No otvoreno pitanje je zašto je ZPP-om za govedarstvo odlučeno dati manje novca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu