S više od 60 zaposlenih i prihodom od 23 mil. kn nije obrt pretvorio u tvrtku, evo zašto

Autor: Darko Bičak , 02. travanj 2014. u 11:07
Stjepan Sever, vlasnik tvornice/Žarko Bašić/PIXSELL

“Biznis je bio registiran kao obrt, a zakon me nikada nije prisiljavao da ga preregistriran u klasičnu tvrtku.”

Iz pogona Metalca Sever iz Vrbovca godišnje izlazi više od 10 milijuna komada obujmica i pribora za učvršćivanje najrazličitijih cijevi, a 98 posto toga završi u izvozu.

Kako pojašnjava Stjepan Sever, vlasnik ove tvornice, najznačajniji kupci su im u Njemčakoj, ponajprije Fischer, a nakon toga i liechtensteinski Hilti te svi ostali iz ukupno 20-ak zemalja. "Mi nismo najjeftiniji i ne možemo se niti želimo boriti s konkurenciojom iz Kine i ostalih dalekoistočnih zemalja. Naš proizvod je poznat po kvaliteti, a kupcima moramo pružiti odličnu logistiku kako bi bili u igri. Kako smo puno bliže europskom tržištu od Kineza, a i manji smo od konkurencije koja se bavi ovim poslom, možemo se trenutno prilagoditi zahtjevima tržišta", pojašnjava Sever. 

Prvi dani poslovanja

Počeci Metalca Sever sežu u 1967. godinu kada je Stjepanov punac Rudolf Benček osnovao metalurški obrt. Nešto kasnije i njegov otac otvara metalski obrt koji on naslijeđuje da bi bi u zadnjih 10 godina Stjepan Sever preuzeo čitavi biznis na dvije lokacije u Vrbovcu i okolici. Zanimljivo je da unatoč činjenici kako Metalac Sever danas zapošljava više od 60 ljudi, a prihod mu se kreće na razini od 23 milijuna kuna, tu se i dalje radi o obrtu.

"Ja sam inženjer strojarstva i moja preokupacija je napraviti kvalitetan proizvod kojeg tržište traži, a nakon toga ga i prodati. Biznis je bio registiran kao obrt, a zakon me nikada nije prisiljavao da ga preregistriran u klasičnu tvrtku u obliku društva ograničene odgovornosti ili dioničkog društva, tako da se nikada nisam imao vremena baviti time. Naravno, mi po svim poreznim i ostalim kriterijim poslujemo kao trgovačko društvo, a jedina je razlika što ja i dalje za uspješnost poslovanja garantiram čitavom svojom imovinom, a ne samo temeljnim kapitalom. Znam da je malo čudno kada kažem da sam obrtnik s 64 zaposlenih, ali je za sada tako", naglašava Sever.  Dodaje da smatra da su svi oni poduzetnici, bilo da se radi o trgovačkim društvima, obrtnicima i obiteljskim poljopirvrednim gospodarstvima te da bi svi trebali imati isti status na tržištu. Naime, kako kaže Sever, obrtnici su investicijskim ulaganjima šikanirani jer se traži da podnesu dokumentaciju koju imaju samo društva s ograničenom odgovornošću ili dionička društva. Razlog svojeg sadašnjeg uspjeha ovaj vrbovečki poduzetnik vidi u praćenju trendova i prilagodbi novim zahtjevima.

"Bivša Jugoslavija je bila veliko tržište i tvrtke poput nas gotovo da i nisu trebale ići u inozemstvo, a gdje se u pravilu postižu niže cijene. No, vremena se mijenjaju i raspadom zajedničkog tržišta nije bilo više posla za sve samo u Hrvatskoj. Stoga smo krenuli van – od sajma do sajma. Teško možete očekivati da će vas netko zamijeiti kada se pojavite prvi puta na nekom sajmu, no ako ste stalno prisutni na najvećim takvim kontinentalnim manifestacijama – konkretno sajmovima interklime bijenalno u Frankfurtu i Milanu, steknete povjerenje kupaca. Krenuli smo na sajmove i u Ukrajinu, no vidjeti ćemo što će biti od toga", kaže Sever. Iako obujmice iz Vrbovca mogu svoju primjenu naći u širokom spektru industrije, najviše se koriste u građevinarstvu. 

Uzlet poslovanja

Ovaj "obrt" je zadnjih godina zabilježio veliku ekspanziju, a što je dovelo i do investicije od 12,5 milijuna kuna u novu tvornicu i skladište. Za ovaj biznis su posebno važni značajni skladišni kapaciteti kako bi se kupcima moglo vrlo brzo i na vrijeme isporučiti sve što im u konretnom slučaju treba. Stjepan Sever je zadovoljan jer je gotovo polovicu iznosa svojeg ulaganja uspio realizirati s poticajnim sredstvima, a nada se da će to biti slučaj i u daljnijem širenju posla.

"Svake godine bilježimo rast prometa, jer su kupci prepoznali našu kvalitetu i fleksibilnost, koje su rezultat unutarnje kontrole proizvoda i naše spremnosti i mogućnosti brzog prilagođavanja zahtjevima tržišta. Godina 2012. nam je bila rekordna, a lani smo poslovali na toj razini. Očekujem da ćemo ove i naredne godine povećati proizvodnju, a samim time i prihod, možda i za 50 posto. Naš asortiman obuhvaća 12 grupa proizvoda s ukupno 300-injak modela. Do prije nekoliko godina proizvodili oko pet milijuna komada obujmica da bi se to sada popelo na 10 milijuna. Već ove godine planiramo to dići na 12, a vrlo brzo i na 15 milijuna komada", najavljuje vlasnik Metalca Sever. Kako je ova firma nastala kao obiteljski biznis, tako se planira i dalje razvijati. Stjepan Sever ima dva sina od kojih je jedan završio Ekonomski fakultet i sada "stažira" u tvrtki, dok je mlađi na drugoj godini fakulteta Strojarstva. 

Komentirajte prvi

New Report

Close