Zaposlenost raste, ali oglasa za radnike pet posto manje nego lani

Autor: Jadranka Dozan , 09. travanj 2024. u 07:00

Za gotovo polovinu prošlomjesečnog porasta broja osiguranika na Zavodu za mirovinsko osiguranje zaslužne su turističko-ugostiteljske djelatnosti¸.

Pod utjecajem dinamiziranja sezonskih poslova zaposlenost mjerena brojem osiguranika u evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje prošli je mjesec povećana za nešto manje od 12 tisuća osoba. Gotovo polovica tog prirasta rezultat je povećanja broja zaposlenih u turističko-ugostiteljskim djelatnostima, a s porastom oko 5600 osoba sad je u tim branšama ukupno zaposleno više od 103 tisuće ljudi.

Od ostalih značajnijih sektorskih blokova u smislu zaposlenosti, pojačanim zapošljavanjem u proteklom mjesecu ističu se još trgovina i građevinarstvo. U njima je broj osiguranika na kraju ožujka bio za oko 1200 veći nego mjesec ranije, čime je u građevinarstvu premašio 145, a u trgovini 247,7 tisuća. U još nekoliko kategorija djelatnosti bilježe se mjesečna povećanja za više od 500 osoba; uz administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti i javnu upravu, to vrijedi i za zdravstvo, kao i prijevoz i skladištenje. Nasuprot tome, u obrazovanju te u skupini koja objedinjuje stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti broj zaposlenih u ožujku je pao za više od 550, a za stotinjak osoba pala je i zaposlenost u prerađivačkoj industriji kao pojedinačno najvećem bazenu angažirane radne snage s više od 250 tisuća zaposlenih.

Građevinari ne posustaju

Prvo tromjesečje zaključeno je s više od 1,66 milijuna osoba u različitim oblicima radnih angažmana i pratećih uplata doprinosa. U odnosu na kraj prošle godine to je gotovo 17 tisuća zaposlenih više. U godišnjim usporedbama, pak, danas je zaposlenost veća za 44,3 tisuće ljudi odnosno 2,7 posto. Godišnjim rastom i dalje prednjače građevinarstvo i turističko ugostiteljske djelatnosti. Premda se, dakle, nastavlja rast zaposlenosti, u isto vrijeme tržište online oglašavanja slobodnih radnih mjesta sugerira da potražnja za radom ipak gubi na tempu. Najnovije vrijednosti OVI indeksa (Online Vacancy Index), koje u suradnji s portalom MojPosao mjesečno prati i objavljuje zagrebački Ekonomski institut, kažu da je stanje potražnje za radnicima u prvom kvartalu ove godine nešto slabije nego u istom lanjskom razdoblju. U sva tri mjeseca prvog tromjesečja vrijednosti OVI indeksa u međugodišnjim usporedbama bilježe pad, i to u prosjeku više od 5 posto (što je najdublji minus u posljednje tri godine). Analitičari EIZ-a pritom ističu kako je najveći evidentiran upravo prošlog mjeseca, za 8,2 posto. Veća godišnja stopa pada posljednji je put zabilježena prije više od tri godine ili, preciznije, 37 mjeseci.

Manje traže i programere

Od uobičajeno najtraženijih zanimanja, a to su prodavači, konobari, kuhari, skladištari i vozači, pad potražnje u godišnjim usporedbama u ožujku nije zabilježen samo kod kuhara. Padu OVI indeksa najveći je doprinos dalo smanjenje potražnje za učiteljima, ali pridonio mu je i pad oglašavanja slobodnih radnih mjesta za programere, informatičare i auto servisere. Najnoviji pokazatelji potražnje za radnicima pokazuju i dodatno povećanje udjela oglasa kojima se traže srednje kvalificirani radnici (takvih je više od 65 posto), dok je kod onih za niske kvalifikacije pao ispod 14, a za više odnosno visoko obrazovane na 20-ak posto. Komentirajući posljednje nalaze na Institutu ističu da u pogledu tipova ugovora koji se nude radnicima najizraženiji pad bilježe oni na određeno vrijeme (s godišnjim padom broja oglasa za 13,7 posto). Isto tako, promatrano prema regijama, u svima se bilježi manje online oglašavanja potreba za radnicima nego lani, ali pad je najizraženiji u središnjoj Hrvatskoj i u regiji sjeverni Jadran (za nepunih sedam odnosno 15 posto).

Komentirajte prvi

New Report

Close