Zakonska regulativa najveća je prepreka razvoja

Autor: Marija Crnjak , 13. svibanj 2014. u 22:00
Marcel Medak, ravnatelj Daruvarskih toplica/Damir Spehar/PIXSELL

Ravnatelj Daruvarskih toplica govori o zdravstvenom turizmu.

U Hrvatskoj se trenutno ostvari oko 300 milijuna eura prihoda od usluga u zdravstvenom turizmu bez uključene vrijednosti noćenja, no to je tek djelić ukupnog potencijala koji Hrvatska može iskoristiti uz izmjenu zakonodavnog okvira, bolju koordinaciju između uključenih partnera te razvoj novih proizvoda.

Procjene pokazuju da je potencijal zdravstvenog turizma veći od milijardu eura godišnje, a dobar dio prihoda mogle bi ostvariti specijalne bolnice značajnim izlaskom na tržište. O barijerama i prilikama za razvoj zdravstvenog turizma razgovarali smo s Marcelom Medakom, predsjednikom Zajednice za zdravstveni turizam pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i ravnateljem Daruvarskih toplica.

Možete li nas podsjetiti koji su to konkretni zakoni i pravilnici koje trebate, a nemate?
Najveća barijera za razvoj zdravstvenog turizma u specijalnim bolnicama za medicinsku rehabilitaciju, kad je u pitanju zakonska regulativa, je Zakon o ustanovama, koji podrazumijeva da Ustanova ne smije obavljati profitabilne djelatnosti, u što ulaze ugostiteljstvo, usluge iznajmljivanja opreme i prostora. Također, najviše problema imamo s ishođenjem suglasnosti Ministarstva zdravlja za obavljanjem drugih djelatnosti, koje imaju gotove sve ustanove. Zapravo još uvijek ne znamo kako će se postaviti Ministarstvo zdravlja prema tom pitanju, obzirom da dobar dio ustanova ima te djelatnosti registrirane pri trgovačkim sudovima, i sve specijalne bolnice se nalaze u vlasništvu županija. Trenutno se radi po prijedlozima koji su usvojeni kao zaključci saborskog odbora za turizam sa sjednice održane u Termama Jezerčici u studenom prošle godine.

Spomenuli ste nedavno da Daruvarske toplice pružaju usluge koje spadaju u turistički sektor, ali su u sivoj zoni jer zakonski okvir nije adekvatan. Pojasniti nam koje su to usluge?
U to spadaju praktički sve usluge osim zdravstvenih, no naša ustanova ih ima registrirane i praktički one su potpuno legalne, no Ministarstvo zdravlja podrazumijeva da bolničke ustanove mogu samo obavljati zdravstvene usluge. Naše ustanove bi osim zdravstvenih, mogle pružati usluge smještaja, prehrane i pića, wellness usluge (medicinski wellness), sportsko-rekreacijske usluge (kupanje, iznamljivanje sportskih terena i rekvizita, usluge pranja rublja). Vrsta usluga ovisi o lokalitetu, tradiciji ustanove, opremljenosti i strategiji razvoja ustanove. Financijski pokazatelji i struktura prihoda svih specijalnih bolnica pokazuju ovisnost pojedine ustanove o prihodu iz ugovora s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, kao i koliko je pojedina ustanova spremna za tržišno natjecanje i ostvarivanje prihoda sa tržišta.

Koliko je do sad uloženo u Daruvarske toplice, koji su bili glavni izvori financiranja?
Od 2010. godine u Daruvarske toplice uloženo je 18 milijuna kuna, od čega 8 milijuna kuna decentraliziranih sredstava, a sve ostalo iz vlastitih prihoda, bez kredita.

Daruvarske toplice novi Olimpijski centar Hrvatske – jeste li se približili realizaciji te ideje?
Mi smo i dalje spremni ponuditi suradnju i svoje usluge svim sportskim udrugama kao i Hrvatskom olimpijskom odboru, jer posjedujemo sve što sportske ekipe trebaju za obavljanje kvalitetnih priprema. Naša je želja objediniti na jednom mjestu dijagnostiku, rehabilitaciju sportskih ozljeda i pripremu sportskih ekipa. Isto tako smo potpisali suradnju sa Fakultetom za menadžment i turizam u Opatiji, u pregovorima smo sa Kineziološkim fakultetom u Zagrebu i medicinskim fakultetom u Osijeku o osnivanju centra za prevenciju pretilosti. Na taj način bi ponudili nove preventivne programe čime bi dodatno obogatili našu ponudu.

HGK je nakon afere s bivšim predsjednikom dodatno pao rejting, razmatra se ukidanje obveze članstva. Što vi kažete, isplati li se vašim članovima ta njihova članarina kad je u pitanju ovaj sektor?
Mogu samo pohvaliti rad Odbora za turizam HGK, a posebno direktoricu Leilu Krešić Jurić i poslovnu tajnicu Ljerku Milas. Svojim ogromnim zalaganjem Leila je napravila ogromne iskorake u rješavanju problematike zdravstvenog turizma i povezivanja ministarstva zdravlja i turizma. Naše članice ne plaćaju članarinu i rad u Zajednici za zdravstveni turizam pri HGK je dobrovoljan i svakako je isplativ za njezine članice u svakom pogledu. 

Cilj

U idealnim uvjetima, kako bi izgledalo poslovanje Daruvarskih toplica u budućnosti?

Daruvarske toplice mogu kao generator razvoja svojim projektom značajno povećati vlastite smještajne kapacitete i povući za sobom druge poslovne subjekte direktno ili indirektno povezane uz turizam, kao što su građevinarstvo, proizvodnja meda, sira, vina, piva, suvenira… Važna je naša suradnja s lokalnom zajednicom, jer bez sinergije i usklađenosti razvoja subjekta i lokalne zajednice nema uspjeha. Tome u prilog govore turističke nagrade koje je osvojio grad Daruvar u kategoriji gradova u kontinentu sa toplicama gdje je TRI godine za redom prvi ispred SV. Martina na Muri i Tuheljskih toplica.

Komentirajte prvi

New Report

Close