Dosad je imao najveći prirez u državi, a od sljedeće godine imat će najviši porez na plaće. Riječ je o Gradu Zagrebu jer nam je u gradskoj upravi potvrđeno da će uvesti najviše zakonom dozvoljene stope poreza na dohodak. Vlada je ostavila gradonačelnicima i načelnicima mogućnost da stope poreza na plaću donesu u rasponu od 15 do 23,6 posto za niže plaće i od 25 do 35,4 posto za one koji zarađuju iznad 3981 euro mjesečno kad se ukine prirez. Sad one iznose 20 i 30 posto.
U Zagrebu će niža stopa iznositi 23,6 posto i 35,4 posto, što znači da će njima u potpunosti zamijeniti dosadašnji prirez od 18 posto. Te najviše stope su, inače, zakonom dopuštene samo Gradu Zagrebu, tako da ih ne može uvesti niti jedan drugi grad ili općina, pišu 24sata. Tako da zaposlene Zagrepčane od Nove godine čeka minimalno povećanje plaće od nekoliko eura. I to je povećanje zato što je Vlada povećala iznos koji se ne oporezuje s 531 euro na 560 eura. Ali poreznu “reformu” Zagrepčani neće osjetiti.
Bilo je nagađanja da bi zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević mogao kompenzirati dio gubitka od prireza ako Vlada dozvoli jače oporezivanje kapitala (zarada od dionica, udjela u tvrtkama) ili imovine (primarno iznajmljivanje), ali to se i neće dogoditi. Kako smo saznali iz Ministarstva financija, spremni su te poreze, koji sad iznose 10 posto, povećati do 11 posto kad se ukine prirez kako bi porezno opterećenje ostalo jednako kao nekad s prirezom.
Prošli tjedan Tomašević je objašnjavao da bi grad imao 220 milijuna eura manje prihoda bez prireza, a da će i uz maksimalne stope poreza na dohodak izgubiti od 50 do 70 milijuna eura, pa da zato nema druge mogućnosti.
Zagreb, Split, Rijeka i Osijek četiri su najveća grada, u kojima se naplati 70 posto prireza. U Splitu i Osijeku kažu nam da još nisu donijeli odluke o porezima. Riječki gradonačelnik Marko Filipović nije odgovorio do zaključenja teksta. Za razliku od kontinenta, čelnici jadranskih gradova mogu dizati i turistički paušal te porez na kuće za odmor. Vlada je i za potonje uvela viši raspon, pa bi mogli nastradati vikendaši.
– Čekamo konačne Vladine smjernice, a dotad razgovaramo i analiziramo. Split će pokušati naći balans da što manje optereti građane i poduzetnike, ali da može funkcionirati i graditi infrastrukturu – rekao nam je splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
Split ima prirez 15 posto, pa bez njega godišnje gubi oko 15 milijuna eura.
Inače, gradonačelnicima manjih gradova je lakše jer im je i prihod od prireza bio manji. Bjelovar i Sv. Nedelja već su prije ukinuli prirez i neće dizati porez.
– Bilo kakvo podizanje poreza ne podržavam niti kao čovjek niti kao političar. Kriza dolazi, a Vlada zavlači ruku u džepove građana. Od siječnja sljedeće godine gledat ćemo kako da smanjimo porez na dohodak – rekao je gradonačelnik Sv. Nedelje Dario Zurovec (Fokus).
Čelnici gradova i općina iz te stranke, neće dizati porez kad se ukine prirez, priopćili su.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.I tak baš gledam, čovjeku treba 200000 eura al mu stan ima samo 60 kvadrata.. ovome sa 30 kvadrata treba 120000 jer 100 000 je danas niš a stan je stan, pa makar i u podrumu
Helmholtz Platz je bio skup 400-450 eura za 60 kvadrata
15 posto na bruto ide na zdravstveno i 15 na nes drugo🤔..
Uglavnom, 535 warm za 65 kvadrata nije Arnim Platz ali nije ni daleko..tamo je Rewe..
Na Arnim platzu 350 eura 50 kvadrata..to je bio prvi stan.
Plaća 1280 eura plus božićnica regres I tax back za odvojeni život znači 1450 eura.. ili oko 11000 kuna 2007.
Mislim da su u Sony centru išli stanovi po 2-3 tisuće eura kvadrat.. tamo je red carpet za hollywoodske zvijezde, a može se pojesti i klokan
Jedino nisam bil kreditno sposoban..
Uključite se u raspravu