Lokalni izbori na kojima je Milan Bandić u drugom krugu protiv SDP-ova kandidata Rajka Ostojića po peti put izabran za zagrebačkog gradonačelnika, prepucavanja oko dugova, restrukturiranja i privatizacije Zagrebačkog holdinga, novi sastav Gradske skupštine gdje je SDP-ovu većinu nakon 13 godina zamijenila nova koalicija Bandić-Kosor, dovršetak gradnje fontana kod Nacionalne sveučilišne knjižnice i donošenje proračuna od sedam milijardi kuna neki su važnijih događaja koji su obilježili politički i društveni život grada u ovoj godini.
Početkom godine Zagreb je po deveti put dočekao "Snježnu kraljicu", skijašku utrku koja se udomaćila na Sljemenu, no snijeg je prisjeo Zagrepčanima već polovicom siječnja kad je u samo dva dana napadalo 70 centimetara, što se ne pamti otkad postoje mjerenja.
Bandić je tada poručio da će "pojesti snijeg" te potom preuzeo stožer Zimske službe i riješio kolaps javnog gradskog prijevoza. Dan i noć snijeg je čistilo 210 ekipa sa 135 ralica i 75 specijalnih vozila.
Poslovanje Zagrebačkog holdinga bilo je u središtu pozornosti tijekom cijelog proljeća, kad je tadašnji predsjednik uprave Holdinga Ivo Čović tvrdio da se putem te gradske mega-tvrtke od 2009. spašavao gradski proračun, a Bandić optuživao da se u Holdingu ponašaju kao "pijani milijarderi" jer troše i zapošljavaju preko mjere.
U jeku rasprave, stigli su izbori. U bitku za prvog čovjeka grada Bandić je krenuo protiv Davora Bernardića, no mladog SDP-ovca u stranci su bili odlučili zamijeniti iskusnijim Rajkom Ostojićem. Natjecali su se i Hrvatski laburist Branko Vukšić, nezavisni Vladimir Ferdelji ispred koalicije HSLS-HSS, HDZ-ova kandidatkinja Margareta Mađerić…
Bandić je 2. lipnja u drugom krugu osvojio 65,67 posto glasova, a Ostojić 32,37 posto. Na birališta je izašlo malo više od 38 posto građana.
Prvi put od 2000. godine SDP je u Gradskoj skupštini izgubio većinu koju je Bandićeva lista formirala sa HSLS-om i HSS-om, a predsjednikom Skupštine postao je HSLS-ovac Darinko Kosor.
Među prvim potezima nove Gradske uprave bilo je vraćanje besplatnih udžbenika za 58.000 osnovnoškolaca, što je Zagreb provodio i prije desetak godina.
Holding je ponovno postao glavnom temom usred ljeta kad je s hitnog sastanka Bandić s novim predsjednikom Uprave Holdinga Slobodanom Ljubičićem proglasio alarmantno stanje u toj gradskoj mega tvrtki, a pružanje usluga građanima neupitnim iako im je nedostajalo oko tri milijarde kuna.
Kompletna bivša Uprava dobila je otkaz krajem kolovoza, a radi stabilizacije Holdinga Grad Zagreb prihvatio je pravo prvokupa zemljišta bivšeg TŽV-a Gredelj za 82 milijuna eura i Zagrepčanke za 43 milijuna eura, koje je ranije bio prodao Holdingu.
Većina Holdingovih podružnica pretvorena je u trgovačka društva uz suglasnost Gradske skupštine, iako su iz SDP-a i HDZ-a kritizirali tu odluku uvjereni da je to "početak rasprodaje Holdinga". Zbog toga su sindikati Holdinga, Pravo na grad i Zelena akcija prosvjedovali ispred Stare gradske vijećnice, no iz Holdinga su poručili da nije riječ o privatizaciji već o radničkom dioničarstvu, koncesijama i javno-privatnom partnerstvu.
Izabrani su novi direktori 18 podružnica i tri trgovačka društva na javnom natječaju na kojem se za jedno rukovodeće mjesto javilo čak 35 kandidata. Nakon sanacije Holdinga, od 1. siječnja 2014. najavljeno je smanjenje plaća od pet do 15 posto, ovisno od visine plaće, a prva u restrukturiranje krenula je izdavačka kuća AGM.
Velikih gradskih projekata ove godine nije bilo, a pažnja javnosti bila je usmjerena na dovršetak novih fontana kod Nacionalne sveučilišne knjižnice. "Bandićeve fontane" su onima koji su ljetovali u gradu poslužile kao brčkalište i osvježenje za ljetnih vrućina.
Javnost je uzburkao prijedlog za preimenovanje Trga maršala Tita, što su tražili Klubovi gradskih zastupnika HDZ-a, HSP AS i BUZ-a predlažući raspravu o tome na sjednici Gradske skupštine, no Bandić je odgovorio kako bi bilo najdemokratskije da o tome odluče građani na referendumu i da se "podvuče crta". Vijeće gradske četvrti Donji Grad negativno se odredilo prema prijedlogu preimenovanja.
Na tom trgu gradi se Muzička akademija, radovi kasne pa je sklopljen novi sporazum o dovršetku gradnje do travnja 2014. tako da će studenti i profesori useliti ujesen. Grad Zagreb umiješao se i u poslovanje zagrebačkog HNK zbog mogućnosti da mu se oduzme pravo suodlučivanja i upravljanja nad tom kulturnom ustanovom gdje je 49 postotni suvlasnik, a Bandić je poručio Ministarstvu kulture da Grad zato neće sudjelovati u sufinanciranju kazališta.
Početkom godine naložio je povlačenje "Gavellinih" plakata za predstavu "Fine mrtve djevojke" jer vrijeđaju vjerske osjećaje, a izjavu protiv povlačenja potpisalo 150 kulturnih djelatnika na inicijativu iz Akademije dramske umjetnosti.
Aktivisti su tek privremeno uspjeli zaustaviti rušenje skate skulpture u SC-u. Zagrepčani i njihovi gosti od ove godine po prvi puta mogu iznajmiti bicikl na više od 10 gradskih punktova u sustavu "nextbike".
Zagrepčankom godine proglašena je predsjednica udruge "Žene u Domovinskom ratu" Marija Slišković, a ta joj je nagrada uručena za iznimnu potporu ženama u razotkrivanju ratnog zločina silovanja žena u Domovinskom ratu.
Grad je uspostavio iste kriterije za sufinanciranje gradskih kao i privatnih i vjerskih vrtića koje pohađa 4.000 djece, 20 posto povećao je cijene korisnicima domova umirovljenika. Snižene su cijene ZET-ovog javnog gradskog prijevoza.
Do kraja godine riješen je problem s odlaganjem glomaznog otpada, ali ne i s određivanjem lokacije za spalionicu otpada koja bi trebala biti 50-60 kilometara od Zagreba. Na prijedlog da se do 2015. u Resniku u blizini Ivanje Reke izgradi centar za gospodarenje otpadom prosvjedovali su građani tog naselja.
Godinu su obilježile tužbe i žalbe. Odlukom Upravnog suda Grad Zagreb ipak ne treba isplatiti 337 milijuna kuna Ministarstvu financija koje je zaprijetilo da će zbog nezakonitog korištenja decentraliziranih sredstava blokirati gradski proračun.
Uskok je pokrenuo istragu protiv protiv osmero osumnjičenih za nezakonite izmjene zagrebačkog GUP-a, među kojima su i bivši pročelnik za prostorno uređenje Davor Jelavić i bivša tajnica Gradske skupštine Greta Augustinović Pavičić, koje se tereti da su u najmanje 43 slučaja nezakonito i neovlašteno izmijenili i dopunili prostorno-plansku dokumentaciju.
Gradska je skupština prihvatila prijedlog Bandića o zajedničkom podnošenju ustavne tužbe protiv presude Visokog upravnog suda kojom se tvrtki Zagrebplakat ukida isključivo pravo na oglašavanje na javnim površinama i nekretninama u gradskom vlasništvu. Odlučili su i da će se iz centra grada do 1. ožujka 2014. maknuti reklame na Trgu bana Jelačića i Cvjetnom trgu, no šatori na glavnom trgu ostaju do daljnejga.
Zagreb je u studenome pogodilo jako nevrijeme, a najveća je šteta bila na Paromlinu gdje su se srušila dva zida i ogrebano je nekoliko automobila.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu