Zagreb u svojoj okolici dobiva prvi kamp, domaći poduzetnik u Rakitje ulaže milijun eura

Autor: Marija Crnjak , 10. rujan 2013. u 10:50
Kamp Zagreb, Rakitje. Photo: Krešimir Dubrović

Kamp se otvara na proljeće iduće godine, uz 50 parcela i za prvu sezonu nekoliko bungalova, imat će restoran, wellness.

Na proljeće iduće godine na mjestu nekadašnjeg gustiša uz jezero Rakitje u gradu Sveta Nedjelja otvara se prvi autokamp u neposrednoj okolici Zagreba. Investicija u koju se prije pet godina upustio zagrebački poduzetnik Krešimir Dubrović vrijedna je oko milijun eura, a budući obiteljski kamp trebao bi imati četiri zvjezdice, wellness i restoran te niz popratnih sportskih sadržaja, uključujući ribolov, koji je već popularan na Rakitju. 

Pet godina posla
Dubrović je inače vlasnik marketinške agencije Pet-D te portala Idemvan.hr, a ulaganjem u kamp pronašao je novu nišu koja u Zagrebu, unatoč dugogodišnjim najavama, uopće nije iskorištena. "Zagreb nema nijedan kamp iako se o tome dugo govori. Istraživanjem tržišta došli smo do potvrde da za tim oblikom smještaja postoji velika potražnja, to  više što je Zagreb sve privlačnija destinacija stranim turistima. Zemljište u okolici jezera Rakitje izuzetno je atraktivno, jezero je bogato ribom i ima dugu tradiciju ribolovnih natjecanja. Područje ima svu infrastrukturu, a nalazi se u blizini grada i autoceste", objašnjava investitor, koji je ideju počeo realizirati prije pet godina, otkupivši zemljište, koje je potom prenamijenio i okrupnio.

 

Dubrović

Velika je potražnja za kampom, a Zagreb je sve privlačniji strancima

Iako je administracija bila dugotrajna, Dubrović tvrdi da je imao veliku podršku Grada Sveta Nedjelje i Zagrebačke županije, čija je ekipa svu svoju papirologiju rješavala u roku. Kamp je dobio građevinsku dozvolu u ožujku ove godine, sagrađeno je 90 posto sadržaja. Imat će 50 parcela i za prvu sezonu nekoliko bungalova, na 15-ak parcela bit će postavljeni indijanski šatori, a u budućnosti je moguće i postavljanje mobilnih kućica. Uz kamp će cijele godine raditi restoran otvorenog tipa, wellness centar te zabavni park, a cijele godine u upotrebi će biti i bungalovi. Ostatak kampa bit će otvoren barem od travnja pa sve do listopada, odnosno kad to dopuste  vremenski uvjeti. Dubrović ističe kako je cijelo područje velik potencijal za razvoj mnogih sportova, od bicikliranja sve do klizanja na jezeru i skijaškog trčanja u zimskim mjesecima, no zasad ne želi otkriti sve sportske sadržaje koji njegov kamp planira ponuditi.      

I Strategija za kampove 
Gradnja kampa u gradovima na kontinentu, uključujući i Zagreb, potreba je koja se navodi i u Turističkoj strategiji, u kojoj je do 2020. godine na razini cijele Hrvatske predviđeno ulaganje od 170 milijuna eura u gradnju novih kampova, uz povećanje kapaciteta za oko sedam tisuća kamp mjesta, odnosno 20-ak tisuća kreveta. Pritom je ulaganje u nove kapove predviđeno kroz razvoj tematiziranih malih kampova, ekokampova te upravo kampova na kontinentu, pokraj atrakcija i uz glavne prometne pravce, te u gradovima. Istodobno, prema podacima Kamping udruženja Hrvatske, u kontinentalnim županijama trenutačno je otvoreno samo devet autokampova, i to najviše u Karlovačkoj županiji (šest), U skladu s odrednicama Strategije, Dubrovićeva tvrtka Kamp Zagreb za projekt je nedavno od Hrvatske turističke zajednice (HTZ) dobila 80 tisuća kuna potpore turistički nerazvijenim područjima.  

Prva lokacija na kojoj se godinama najavljivao kamp u Zagrebu bilo je jezero Jarun, što je predviđeno i Generalnim urbanističkim planom, koji je autokamp predvidio na jugozapadnom dijelu jezera. Sukladno ranijim najavama gradonačelnika Milana Bandića, doduše, investitor u jarunski kamp trebao je biti Zagrebački holding, podružnica Upravljanje sportskim objektima, no loša financijska situacija u Gradu i u Holdingu očito je projekt stavila na čekanje do daljnjeg. Iako je Bandić svojedobno pričao o tome da bi zagrebački kamp trebao biti točka proputovanja prema Jadranu, turističke statistike za Grad Zagreb u posljednjih nekoliko godina pokazuju da je mnogim gostima Zagreb upravo cilj, čemu teže i u Turističkoj zajednici. 

Uzlet Zagreba 
Prema podacima  koje je u ponedjeljak predstavio ministar turizma Darko Lorencin, u razdoblju od siječnja do kolovoza ove godine u Zagrebu je ostvareno 14,9 posto više dolazaka (ukupno 532 tisuće dolazaka) te 12,4 posto više noćenja (ukupno 916 tisuća). Također, među gostima je sve veći udjel odmorišnih gostiju, osim poslovnih turista, koji čine najveći dio turističkih dolazaka. Zbog toga su u glavnom gradu porasle i investicije u hostele.  

Komentari (2)
Pogledajte sve

bravo za kamp!

“zapušteni gustiš” je vrijedan element prostora, pogotovo životinjama a nudi i usluge ekosustava popu stvaranja kisika, samopročišćavanja vode, mriješćenja riba itd. Da za projekt, jer nije to velika devastacija projketa i nudi puno više od gubitka, ali je dosta više takvim “verbalnim degradacijama” prirodnog prostora.

New Report

Close