Zabrinjavajući rezultati Probne mature: trećina maturanata danas ne bi prošla ispite iz matematike!

Autor: Objava za medije , 28. travanj 2014. u 15:00
Ilustracija; Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Svega nekoliko tjedana prije nego što izađu na ispit državne mature, više od 1500 zainteresiranih učenika pristupilo je Probnoj maturi u Učilištu Algebra.

Pristigli su rezultati Probne mature, velike akcije na nacionalnoj razini koju je 14. travnja održalo Učilište Algebra. Ispitu Probne mature, vjernoj "simulaciji" prave državne mature, pristupilo je 14. travnja u 8 gradova širom Hrvatske više od 1500 maturanata. Rezultati Probne mature, manje od mjesec dana prije polaganja stvarnog, važnog ispita, pozivaju na oprez: trećina kandidata danas ne bi prošla ispite iz matematike, koja je svima predstavljala najveću poteškoću, dok je prosječna ocjena ispita iz hrvatskoga jezika – dovoljan, a iz engleskoga – dobar. 

Algebrino priopćenje prenosimo u cijelosti i bez izmjena:

Svega nekoliko tjedana prije nego što izađu na ispit državne mature, više od 1500 zainteresiranih učenika pristupilo je Probnoj maturi u Učilištu Algebra – velikoj i sveobuhvatnoj akciji koja je, po prvi puta u ovom obimu i na nacionalnoj razini, okupila zainteresirane maturante koji su željeli provjeriti svoje znanje iz tri predmeta s državne mature na ispitima koji vjerno "simuliraju" ono što ih zaista čeka za nekoliko tjedana. Probna matura održana je 14. travnja u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku, Zadru, Puli, Dubrovniku i Slavonskom Brodu – učenici srednjih i strukovnih škola toga su dana ukupno riješili više od 6 tisuća ispita iz matematike, hrvatskoga i engleskoga jezika, u svim predmetima iz dvije ponuđene razine – a danas, 28. travnja, Učilište Algebra objavilo je rezultate koje su postigli maturanti.

Maturanti će u predstojećim tjednima morati posvetiti najviše pažnje matematici – prema današnjim rezultatima, njih gotovo trećina, 30%, ne bi prošla ispit iz ovog predmeta – ali morat će "izbrusiti" i svoje poznavanje materije iz preostala dva predmeta jer je prosječna ocjena svih okupljenih kandidata koji su polagali ove ispite dovoljan za hrvatski jezik, odnosno nešto bolja – dobar, za engleski jezik. 

Matematika A razine predstavljala je najveći izazov učenicima u Dubrovniku i Splitu, a matematika B razine učenicima u Splitu i Zadru. Pritom su najteže gradivo iz matematike jednadžbe i nejednadžbe, a odmah iza toga slijede funkcije. Ta gradiva zajedno na državnoj maturi nose preko 40% bodova na A razini, odnosno 25% bodova na B razini. Ispit iz hrvatskog jezika najtežim se pokazao učenicima u Rijeci i Zagrebu dok se na hrvatskom više razine književnost se pokazala najtežim područjem ispitivanja. Rezultati ispita iz engleskog jezika podjednaki su u svim gradovima, a najbolji su bili učenici u Puli. 

Ispite iz hrvatskoga jezika iznad prosjeka riješili su maturanti u Dubrovniku, Puli i Slavonskom Brodu. U matematici više razine najbolji su bili učenici u Osijeku, Puli i Slavonskom Brodu, dok su ispit iz matematike osnovne razine najbolje riješili maturanti iz Pule, Rijeke, Slavonskog Broda i Zagreba. Probnu maturu iz engleskoga jezika više razine najbolje su riješili maturanti Osijeka, Pule i Slavonskog Broda dok su ispite osnovne razine najbolje riješile njihove kolege iz Pule, Rijeke i Splita. Učenici iz Istre pritom su, gledano na razini Hrvatske, pokazali najbolje znanje engleskog jezika.

“Nismo iznenađeni da je maturantima bio najteži ispit iz matematike, no kada se rezultati ove Probne mature usporede s prošlogodišnjim uspjehom na pravoj državnoj maturi, pristupnici Probnoj maturi u prosjeku su pokazali nešto lošije znanje iz hrvatskog jezika na obje razine te iz matematike i engleskoga jezika na višoj razini. Dakle, treba još malo 'izdržati' i uložiti još dodatnog truda da rezultati na pravoj maturi budu što bolji i da učenici postignu svoj krajnji cilj – upis na željeni fakultet. Srećom, do prave je državne mature ostalo dovoljno vremena da maturanti isprave svoje znanje u područjima kojima nisu dobro vladali na ovim probnim ispitima, u čemu im možemo i pomoći posebno organiziranim radionicama na kojima se ciljano obrađuju teme i područja u kojima se nisu dobro snašli", izjavila je profesorica Klaudija Šarkanj, specijalistica za karijerno savjetovanje u Algebri.

Još uvijek tako nije prekasno za pripreme za državnu maturu u zadnji čas: tijekom travnja i svibnja Algebra provodi jedinstvene. ciljane jednodnevne i dvodnevne radionice imena „Spas u zadnji čas“, na kojima će učenici moći dotjerati svoje znanje iz pojedinih cjelina unutar predmeta i dopuniti dijelove za koje je probna matura pokazala da im nedostaju. Više informacija o ovoj posebnoj akciji, inicijativi koja se također dosad nije provodila u Hrvatskoj, može se pronaći na http://drzavnamatura.hr/spas-u-zadnji-cas/ .

U sklopu ove akcije, Učilište Algebra i Visoko učilište Algebra – Visoka škola za primijenjeno računarstvo odlučili su također i dodatno stimulirati maturante koji žele studirati računarstvo i svoju karijeru potražiti u informatičkom sektoru. Sve učenice i učenici koji na državnoj maturi ostvare više od 900 bodova ujedno ostvaruju i direktan upis na najbolje ocijenjeni stručni studij u Hrvatskoj, Visoko učlište Algebra, i stipendiju za studij računarstva u visini od gotovo 100.000 kuna.
Za više informacija za novinare molimo kontaktirajte:

Komentirajte prvi

New Report

Close