Drvna industrija mora postati strateška grana u svim zemljama jugoistočne Europe, što će omogućiti i jednostavniji pristup fondovima Europske unije koji financiraju projekte u prekograničnoj suradnji, jedan je od zaključaka 4. kongresa pilanara jugoistočne Europe koji je u srijedu održan u Slavonskom Brodu u organiziaciji Hrvatskog drvnog klastera (HDK).
Drvna industrija Hrvatske ne pamti tako niske brojke, u lipnju ove godine objavljeno je da ukupno zapošljava samo 19.700 radnika, rekao je direktor HDK Marijan Kavran te podsjetio na to da je u posljednje četiri godine samo u segmentu pilana ključ u bravu stavilo 25 posto tvrtki. S kongresa je upućen apel Ministarstvu poljoprivrede neka što prije odluči je li važnije da Hrvatske šume posluju s dobiti, a drvna industrija bilježi gubitke i zatvaranje proizvodnje uz gašenje radnih mjesta. Ante Mijić iz tvrtke Quercus iz Novske bio je vrlo konkretan, zatražio je da se što žurnije zabrani izvoz trupaca i otpadne drvne mase koja se koristi za proizvodnju bioenergije. “Imamo dovoljne kapacitete da preradimo svu domaću sirovinu, a osigura li nam se prioritet, zaposlenost možemo povećati za 30 posto”, ustvrdio je Mijić i dodao da bi on na sadašnjih 130 djelatnika mogao zaposliti njih još 40-ak.
Ratko Matošević iz tvrtke Hrvatske šume Consult rekao je kako do kraja godine u Bruxellesu slijedi usvajanje nove strategije za šumarstvo i drvnu industriju čija je glavna poruka reindustrijalizacija sektora, što i Hrvatska mora iskoristiti. Upozorio je na to da procjene govore kako će već 2016. zbog agresivne ekspanzije korištenja drvne sječke za bioenergiju članicama Europske unije nedostajati čak 63 milijuna prostornih metara sirovine.
I Raoul Svečić Bole, dirktor Energy pelletsa iz Delnica, upozorava na to da Hrvatska mora sačuvati za vlastite potrebe drvnu sječku jer već ima instaliranih kapaciteta za godišnju potrošnju 250 tisuća tona. Iako se Zoran Pavlović, komercijalni direktor Hrvatskih šuma, pravdao konkretnim podacima da šume uredno ispunjavaju sve svoje obveze, pa je tako spomenuo da je do kraja rujna ove godine kupcima isporučeno 1,6 milijuna kubnih metara sirovine, više sudionika Kongresa upozorilo je da Šume nejednako tretiraju svoje kupce. Zatraženo je da se tvrtkama koje posluju u ruralnim prostorima i na područjima od posebne državne skrbi, gdje je drvna industrija jednina djelatnost, više progleda kroz prste i osigura im se 100 posto isporuka potrebne sirovine. Branislav Iličić, izvršni direktor Srbijašuma, Hrvatsku vidi kao perjanicu regije. Sve zemlje bivše Jugoslavije, osim Hrvatske, šume su gotovo u cijelosti privatizirale ili dale u koncesije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Čuvajte naše prirodne resurse !!!
Kolege,
sve ovo što ste rekli ima svoje razloge, ali ajmo malo “strateški” razmišljati.
Kvalitetna drvna građa kakvu hrvatska posjeduje je velika strateška prednost.
Slično kao i prirodne ljepote naše zemlje, te obradive površine i vodni resursi.
To je najveće narodno bogatstvo ove države, a još uvijek nije privatizirano.
Hajdemo napraviti nešto da tako i ostane, jer ako je naše jednog dana ćemo se i mi valjda opametiti i dovesti državu u red, pa će se i nama ili našoj djeci isplatiti eksploatacija tih vrijednih resursa.
Ako ih rasprodamo, biti ćemo najamni radnici u vlastitoj zemlji za sva vremena.
Hajdemo uložiti neku kreativnu energiju, svatko koliko može, da to probamo sačuvati za sebe i našu djecu!
Peace brothers…
da sirovinu njima prodaju jeftinije umjesto da vani prodaju skuplje, a da oni diktiraju svoje cijene po volji, i onda će “nagraditi” narod s dodatnim zapošljavanjem u tvrtkama koje ne djeluju na ekonomskim načelima, nego srljaju u gubitke i povlače sve za sobom.
takvi menadžeri i poduzetnici koji žive u pedesetim prošlog stoljeća repetirat će svoje besmislene ideje sve dok ih tržište ne ukine, nadam se što prije.
http://www.dnevno.hr/magazin/lifestyle/102357-video-zasto-smo-u-takvim-politickim-problemima-jer-smo-blesavi.html
Uključite se u raspravu