Vruće je i ljudima se ovih dana ne da u polja, no računamo da će se do kraja sezone, koja traje još mjesec dana, ubrati i preraditi još najmanje 100 tona smilja – kaže Milivoj Macura koji ovih dana iz novootvorenih pogona tvrtke Smilje u Macurama u srcu dalmatinskog krša u svijet šalje tekuće zlato od tog aromatičnog bilja.
Kako piše Večernji list, samo jedan kilogram ulja smilja trenutačno košta vrtoglavih 1800 eura. No kupci, od njemačkih mu partnera iz tvrtke Ireks aroma u Jastrebarskom do Danaca i Belgijanaca, čekaju u redu.
Potražnja je ogromna, traže ga i kozmetička i prehrambena industrija, čak i plastična kirurgija. Svugdje cijene njegova ljekovita svojstva, a siromašan kraj oko Kistanja u zaleđu Šibenika bogomdan je raj za tu kulturu koja traži mediteransko podneblje i vapnenac.
Cijena otkupa ovisi pak o sezoni. Kilogram smilja, koji podrazumijeva nadzemni dio biljke (ubran 7 cm iznad tla), trenutačno plaća 22 kune, dok je sezona počela sa 8 kn/kg. Ranijih godina svakako se bralo, čupalo čak i s korijenom, no berače su, tvrdi, u međuvremenu educirali kako da beru i ne uništavaju prirodu.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Pa eto dobrog biznisa za dalmatinske i otočke krševe i pustare od kojih nikakve koristi. Samo treba malo poduzetničkog duha i volje za rad, a ne samo preprodaju.
Uključite se u raspravu