Udjel zdravstvenog turizma u ukupnom turističkom prihodu u sljedećih sedam godina trebao bi porasti s dva na 15 posto, cilj je Akcijskog plana razvoja zdravstvenog turizma kojeg priprema Ministarstvo zdravlja, zajedno s izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima će se specijalnim bolnicama omogućiti da obavljaju ugostiteljsku djelatnost.
Najavio je to na konferenciji za novinare u srijedu Miljenko Bura, voditelj Zavoda za zdravstvene usluge u turizmu i pomoćnik ministra. "U Akcijskom planu identificirat će se sve mjere i nositelji, kao i ključni projekti za povećanje prihoda od zdravstvenog turizma, jačanje tržišnih aktivnosti javnih ustanova te investicija u podizanje kvalitete kapaciteta i usluga. Riječ je o nizu promjena koje usuglašavamo na razini nekoliko ministarstava", objasnio je Bura. Već je pripremljena projektna dokumentacija za niz projekata rekonstrukcije postojećih i gradnje novih objekata u vrijednosti oko 500 milijuna eura, od Varaždinskih toplica, Naftalana, Krapinskih toplica, Daruvarskih toplica do Thalassotherapije Opatija.
Novac će se prikupljati iz različitih izvora, dijelom iz strukturnih fondova EU, a dijelom će se uklopiti u tzv. Junckerov plan potpore gospodarstvima zemalja Europske unije. U pripremi je investicijska konferencija na kojoj će se spomenuti projekti ponuditi stranim ulagačima, najavljuje Bura. Iz dana u dan, ističe, Zavodu se javljaju investitori zainteresirani za ulaganje u zdravstveni turizam, te najavljuje novi projekt koji je Zavod pokrenuo u suradnji s Državnim uredom za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
On predviđa stavljanje u funkciju neiskorištenih i zapuštenih, a izuzetno vrijednih objekata vojarni, bivših lječilišta i slično, koji će se pripremiti i ponuditi potencijalnim investitorima. Nakon lanjskog osnivanja Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera temeljem strategije Primorsko-goranske županije, u pripremi je i osnivanje klastera medicinskog turizma grada Zagreba, ali i klastera dentalne medicine na razini RH. Kako je poznato, dentalni turizam najrazvijenija je niša medicinskog turizma u Hrvatskoj. Inače, najveća konkurentska prednost hrvatskog zdravstvenog turizma su cijene, koje su višestruko niže nego u zapadnim zemljama.
Turci u Dugopolju
'Trebaju nam takvi'
Kao primjer investicije u zdravstveni turizam Bura ističe gradnju centra za kardiološke bolesti u Dugopolju pokraj Splita, u koji je uložila turska tvrtka Alvimedica. Centar se otvara u svibnju i već je počeo zapošljavati, a očekuje se da će se u Dugopolju zaposliti oko 200 medicinskih sestara i 10 do 12 liječnika specijalista. Bura ističe da su strane investicije u taj sektor vrlo važne kako bi se zaustavio odljev kadrova iz RH.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu