Većina Vladinih mjera pomoći gospodarstvu u suzbijanju posljedica koronavirusa koje su se naći pred Vladom ide i za pomoć turizmu, a ima i onih samo za taj sektor, poput odgode plaćanja boravišne pristojbe, turističke članarine i koncesije na turističko zemljište te produljenja mjere ‘stalni sezonac’ za još tri mjeseca, izjavio je ministar turizma Gari Cappelli uoči užeg kabineta Vlade koji je počeo u utorak popodne.
Napomenuo je da se još razgovara kako provesti mjere oko odgode plaćanja paušala za obiteljski smještaj, od 150 do 1500 kuna po krevetu, a čiju visinu određuju lokalne zajednice.
Više od 50% stiže autom
Ministar je otkro da je trenutačno na tržištu rada oko 5000 stalnih sezonaca, koji su trebali biti pozvani i početi raditi, jer im je istekao rok za zimsku pauzu u kojoj troškove pokriva država. “Njima ćemo produžiti za tri mjeseca, znači da će i dalje biti u toj mjeri, i to će nas koštati oko 11 milijuna kuna”, otkrio je Cappelli.
Kad je u pitanju zatvaranje hotela kao mjera protiv širenja zaraze, najavio je da će o tome tko će odlučivati nacionalni stožer, kako se ne bi dogodilo da jedan hotel ne radi, a par kilometara dalje u drugom mjestu ili selu radi.
Kako se doznaje, dosad je zatvorena ili u postupku zatvaranja većina hotela na Jadranu, za razliku od zagrebačkih koji uglavnom rade. Štoviše, na stranicama rezervacijskog portala Booking.com u njima i dalje se može rezervirati soba za naredne tjedne.
U razgovoru sa zagrebačkim hotelijerima doznajemo da upravo i čekaju naputke stručnog stožera o zatvaranju, dok ispraćaju malobrojne preostale goste. Potrebe za hotelskim smještajem će sigurno biti za dio sastanaka u okviru predsjedanja Hrvatske Vijećem EU ili za dio poslovanjaka koji dolaze u Zagreb.
Zato je plan ostaviti otvoreno tek par hotela koj imaju uvjete za sigurnije postupanje s gostima. To bi mogli biti Hoteli Westin i Sheraton u sastavu Maistrine tvrtke HUP Zagreb, jer veći hoteli imaju više mogućnosti za odvajanje gostiju.
Cappelli jučer nije puno htio spekulirati o ljetnoj sezoni, no temeljem loših najava o poslovanju aviompanija, kazao je da bi mogla biti prednost što više od 50% turista u Hrvatsku dolazi automobilom, a mnogi stranci ovdje imaju i kuće i ‘poznaju nas’.
Olakšati industriji putovanja
Hrvatska dijeli sudbinu s industrijom putovanja u cijelom svijetu. Svjetsko vijeće za putovanje i turizam (WTTC) ističe da koronavirus dovodi u opasnost više od 50 milijuna radnih mjesta u svjetskom turizmu, što se ocjenjuje jednom od jačih posljedica pandemije na sektor.
Direktorica WTTC-a Gloria Guevara ističe da će upravo turizam i globalni privatni sektor biti spremni pomoći i podržati Vlade i zemlje da se oporave od posljedica pandemije na gospodarstva. WTTC ubuduće predlaže pet grupa mjera kako bi se olakšalo industriji putovanja kad pandemija prođe.
Tu su olakšanje putovanja s uklanjanjem ili pojednostavnjenjem viznih režima, uklanjanje nepotrebnih prepreka da bi se ublažio pritisak u morskim i zračnim lukama, jednostavnija fiskalna politika sa smanjivanjem ili i uklanjanjem onih poreza koji povećavaju troškove putovanja, uvođenje poticaja i olakšica za podršku poslovanja za tvrtke na koje je virus najviše negativno utjecao (posebice male i srednje) te za podršku destinacijama koje će trebati veće proračune za promociju, marketinga i razvoj proizvoda kad će biti ponovno spremne dočekati turiste.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu