Za obnovu Brijuna ne treba više od 50 milijuna eura

Autor: Agneza Urošević , 06. srpanj 2006. u 06:30

Na Brijunima i njegovu priobalju ne investira se 15 godina, a u međuvremenu se u Umagu, Vrsaru, Poreču, Novigradu i Rovinju ulažu stotine milijuna eura i razina ponude diže na četiri zvijezdice

“Najpoznatiji svjetski hotelijerski lanci bili su spremni doći na Brijune i uključiti se u projekt Brijuni Riviera, ali nedopustivo odgađanje i neodlučnost naše strane demotivira ih. Zahvalan sam predsjedniku Mesiću što je prilikom nedavnog turnira u polu sugerirao mogućnost davanja brijunske koncesije na sto godina, ali sudbina Brijunskog otočja i cijelog priobalja od Barbarige do Premanture čeka na Vladinu odluku, a vlade se smjenjuju, Brijuni čekaju i urušavaju se u svakom pogledu. Istarska je županija za svako rješenje koje će značiti neodlgodivo mijenjanje sadašnjega stanja, s tim da su status vlasništva i interes hrvatske države neupitni. Koncesija je nedvojbeno najbolje rješenje, pogotovu uz partnerstvo domaćih i inozemnih afirmiranih tvrtki.” Tim je riječima reagirao istarski župan Ivan Jakovčić na najnovije aktualiziranje statusa projekta Brijuni Riviera i zabrinjavajuće stanja na Brijunskom otočju, koje će najvjerojatnije ostati i bez importiranog polo-turnira, jer elitni sportovi ne idu pod ruku s dotrajalim hotelima i zapuštenom infrastrukturom.

Još jedan mamac
Za razliku od tvrdnji iz Ministarstva kulture (jer slijedom statusa nacionalnog parka Brijuni pripadaju tom ministarstvu) da je za obnovu turističko-ugostiteljskih kapaciteta na Brijunima potrebno 104 milijuna eura, Jakovčić kategorički tvrdi da za obnovu postojećih hotela i vila i gradnju novog hotela s ciljem da se dosegne kapacitet od 800 kreveta ne treba više od 50 milijuna eura. Brijunsko otočje i projekt Brijuni Riviera bili su u središtu pozornosti mjesečnog susreta s novinarima župana Jakovčića u Puli. Tom prigodom Jakovčić je izrazio sumnju da je Ministarstvo kulture spremno servisirati kredit od 104 milijuna eura za revitalizaciju Brijuna, i to bez odgađanja, ali ako to mogu, mi ih zdušno podržavamo, prokomentirao je. “Ne bismo, međutim, željeli da to bude samo još jedan mamac, odnosno povod za odgodu neodložnih zahvata na otočju u koje se svi zakljinju, a istotobno od njega dižu ruke”, rekao je župan. Račanova je vlada nakon poduljeg Jakovčićeva inzistiranja prije pet godina dala zakonsku osnovu projektu Brijuni Riviera, koji je na poznatom umaškom novogodišnjem susretu s istarskim županom neposredno po preuzimanju mandata premijer Sanader zdušno podržao. Vrijeme odmiče a konkretne poteze na Brijunima kao da vuku jedino Rade Šerbedžija i Umberto Angeloni, vlasnik rimske modne tvrtke Brioni, koji je u promidžbu polo-turnira na Brijunima uložio dva milijuna eura, ali će najvjerojatnije od svega dići ruke.

Kamen temeljac
U tom kontekstu doista je začuđujuće da se na Brijunima i njegovu priobalju ništa ne dešava punih petnaest godina, a u međuvremenu u Umagu, Vrsaru, Poreču, Novigradu, Rovinju, pa i Rapcu, ulažu se stotine milijuna eura i razina ponude podiže na četiri zvijezdice. Za razliku od opterećivanja državnog proračuna zamašnim kreditom za obnovu Brijuna (na kojima su uz Ministarstvo kulture istodobno prisutni Ministarstvo obrane i Ured predsjednika hrvatske), istarski župan uvjeravao je novinare da se obnova ponude na tome otočju, na kome su od Titova odlaska sagrađeni samo kongresna dvorana, tenisko igralište uz Bijelu vilu i kapelica na Penedi, može financirati sredstvima koncesija za lokalitete iz projekta Brijuni Riviera. Očito, Brijuni su zamišljeni kao kamen temeljac Brijuni Riviere, a sada su višegodišnji kamen spoticanja na relaciji Istarska županija – Vlada Hrvatske (resorna ministarstva).

Komentirajte prvi

New Report

Close