Prijedlog odluke o darovanju Gradu Šibeniku nekretnine u k.o. Šibenik označenu kao k.č.br. 4523/22, prirodno neplodno zemljište, površine 17297 m2 vrijedno 13,34 milijuna kuna koja je dio bivše vojarne Bribirski knezovi u Šibeniku, u svrhu izgradnje zgrade novog Vatrogasnog doma u Šibeniku, usvojen je na 99. sjednici Vlade, tako da će se nakon sklapanja ugovora za Grad Šibenik nastati obveza da u roku od 5 godina nekretninu privede navedenoj svrsi. Ujedno izgradnjom novog vatrogasnog doma Grad Šibenik želi odati počast vatrogascima koji su nastradali u Kornatskoj tragediji, a projekt se zahuktava, ali i širi svoje sadržaje. Tako su već u tijeku aktivnosti na planu izrade glavnog i izvedbenog projekta, dok je u planu i nova faza kojom bi se sadržaji dodatno proširili omogućujući suradnju šibenskih sa zainteresiranim javnim vatrogasnim postrojbama iz cijele zemlje. Pritom, izgradnja nove zgrade vatrogasnog doma na traženoj lokaciji od osobitog je interesa za Grad Šibenik jer se postojeći vatrogasni dom nalazi u samom središtu grada, pa nije primjeren za obavljanje vatrogasne djelatnosti kako zbog velike gradske gužve, tako i neprohodnosti vozila središtem grada.
Novi Vatrogasni dom, koji prema očekivanjima uprave Grada Šibenika ima mogućnost postati i Centar za borbu protiv prirodnih katastrofa i klimatskih promjena, u fazi je izrade glavnog i izvedbenog projekta, potvrdio je zamjenik gradonačelnika Šibenika mr. Danijel Mileta. Arhitektonski ured s kojim su za 390 tisuća kuna + PDV putem javne nabave ugovorili izradu glavnog i izvedbenog projekta s troškovnikom jest Trames d.o.o. iz Dubrovnika.
Isti se inače planira na površini 17.300 m2 u zoni bivše vojarne Bribirskih knezova, gdje se po novome predviđa još cijeli niz važnih sadržaja, uključujući otvoreno vježbalište za vatrogasce, dimenzija 60 m x 40 m s vanjskom hidrantskom mrežom (nadzemni i podzemni hidrant) i bunarom zapremine 9 m³ vode koji služi za crpljenje vode iz otvorenog izvora. Konkretnije, projektni zadatak za izgradnju vježbališta na ostatku parcele, u sklopu Centra za borbu protiv prirodnih katastrofa i klimatskih promjena, odnosi se na izradu projektne dokumentacije kojom je potrebno predvidjeti izgradnju različitih sadržaja, a taj projekt naručiti će se naknadno. Naime, projektnom dokumentacijom potrebno će biti predvidjeti izgradnju i “Požarne kuće“ i “Potresne kuće”, kao i otvorenog ronilačkog bazena površine 25 m² i dubine 4 m. Bazen bi služio za osposobljavanje vatrogasaca – ronioca za radove na vodi i pod vodom. Požarna kuća je objekt tlocrtne površine cca 50 m² koji se sastoji od prizemlja i dva kata koji će služiti za obuku vatrogasaca. Objekt mora omogućiti uvježbavanje u raznim situacijama kao što je pravilan ulazak u objekt, provaljivanje vrata i prozora, pretraživanje zadimljenih prostorija, lociranje žarišta požara, izvlačenje i spašavanje unesrećenih osoba, taktičku primjenu unutarnje i vanjske navale, uvježbavanje reakcije vatrogasaca na pojavu flashovera i backdrafta te pravilno postavljanje vozila na operativne radne površine. Objekt pod imenom “Potresna kuća” tlocrtne površine 25 m² sastoji se od prizemlja i visokog potkrovlja, a služio bi za simuliranje urušavanja različitih dijelova građevine nakon potresa, u svrhu uvježbavanja specijaliziranih timova za spašavanja iz ruševina.
Procijenjena vrijednost projekta je oko 42 milijuna kuna, ali će se sve tek precizno utvrditi. Očekuje se da će do kraja godine biti ishođena građevinska dozvolu, dok je za potrebna sredstva, očito glavni izazov sljedeće godine, za njegovo sufinanciranje moguće aplicirati na fondove EU, dakle na isti način kako je već zatraženo za glavni i izvedbeni projekt.
“Potreba za novom zgradom vatrogasnog doma proizlazi iz neadekvatnih uvjeta za obavljanje vatrogasnih zadataka na lokaciji na kojoj se Javna vatrogasna postrojba Grada Šibenika sada nalazi (kontaktna zona sa starom gradskom jezgrom). To se prvenstveno odnosi na prometnu gužvu u ljetnim mjesecima, ali i na nedostatak prostora u sadašnjoj zgradi i oko nje. Realizacijom ovog projekta znatno će se povećati efikasnost djelovanja šibenskih vatrogasaca, i JVP-a i 9 DVD-ova. Nedavno smo osnovali i Vatrogasnu zajednicu Grada Šibenika koja će ovu vezu učiniti još tješnjom. S obzirom na to da za izradu idejnog projekta vatrogasnog doma ne postoje šablonski propisi, to je njegova izrada bila temeljena na iskustvu i potrebama predstavnika javne vatrogasne postrojbe, te na njihovoj aktivnoj uključenosti u koordinaciju prilikom njegove izrade. Na isti način izrađujemo i glavni, odnosno izvedbeni dio projekta.”, navodi Mileta.
Javna vatrogasna postrojba grada Šibenika sastoji se od ukupno šezdeset vatrogasaca, a predviđa se i povećanje tog broja. U radnoj smjeni je prisutno uglavnom petnaest vatrogasaca, a svi potrebni prostori dimenzionirani su da zadovoljavaju potrebe minimalno 50% postrojbe. Nova zgrada ima građevinsku bruto površine od 3.555 m2, a na građevnoj parceli zauzima površinu od 2.343 m2. Dužina zgrade je 89 m, širina joj je 38 m, a visina 16 m (toranj). Zgrada se sastoji od podruma (samo dio tlocrtne površine zgrade), prizemlja i 1. kata, dok vatrogasni toranj, uz to ima još i 2., 3. i 4. kat u svrhu izvođenja vatrogasnih vježbi. U prizemlje su smješteni sadržaji: garaža, spremišta zaštitne opreme, spremište rezervne i skupne zaštitne opreme, servis vatrogasnih aparata sa spremištem, skladište za pjenila i retardante, autoradionica, praonica, toranj, servis dišnih aparata, hall, hodnik, dnevni boravak i kuhinja, fitnes, apartmani i spremište čistačice. Na 1. kat su smješteni sljedeći sadržaji: dvorana, učionica, hodnici, spavaonice, garderoba, sanitarni čvorovi, tuševi, arhiv, uredi, operativna soba, prostor za odmor, PVS dvorana, sanitarni čvorovi, prostor čistačice, balkon i toranj. U svaku garažu može se smjestiti dva vozila po dužini, koja mogu djelovati istovremeno i pojedinačno bez ograničenja, jer je pristup u garaže omogućen s obje strane. Prostorija sa zaštitnom opremom projektirana je neposredno uz garaže. U toj prostoriji su dva stupa za spuštanje vatrogasaca iz spavaonica na katu i jedan sanitarni čvor. Dnevni boravak s priručnom kuhinjom smješten je u neposrednu blizinu prostorije sa zaštitnom opremom, čime je omogućen brz pristup vatrogasaca zaštitnoj opremi. Tako omogućena je maksimalna učinkovitost vatrogasne postrojbe u najkraćem mogućem vremenu. Osnovni sadržaji smješteni na katu su spavaonice vatrogasaca u smjeni i operativni centar. Spavaonice su projektirane tako da se omogući najbrži mogući pristup stupovima za spuštanje. Dimenzionirane su za četiri kreveta. U blizini spavaonica nalazi se garderoba sa sanitarnim čvorom i tuševima. Garderobu je projektirana za 86 vatrogasnih garderobnih ormarića. Prostor za vježbu i obuku vatrogasaca u zatvorenom smješten je u prizemlju građevine. Toranj za vježbu i obuku vatrogasaca na otvorenom smješten je u dijelu građevine u kojem vježba vatrogasaca ne ometa ostale djelatnike.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu