Za nove projekte 346 milijuna kuna, najveći iz prošle runde propao

Autor: Marija Brnić , 07. travanj 2022. u 10:35
Foto: Marko Prpić / Pixsell

U travnju poziv iz NPOO-a, dosad potpore dobilo tek 10 tvrtki.

Bespovratne potpore za ulaganja u postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada jedan su od izdašnijih programa za korištenje sredstava europskih fondova. U sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020. ukupna alokacija za taj program iznosila je 400 milijuna kuna, a u pripremi je i uskoro će – do kraja travnja, biti objavljen i novi poziv za potpore takvim projektima u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, u kojem je za ovu namjenu biti predviđen ukupan iznos od 346 milijuna kuna.

Korištenje ovih bespovratnih potpora do sada ipak ne teče u skladu s očekivanjima i mogućnostima, pa je dosad Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja sam program dodjele ovih sredstava, koji je otvoren početkom 2020., mijenjalo već triput. Dvaput je produljivan rok korištenja sredstava, početkom ove godine pomaknut je do kraja 2023., a nedavno je povećana i maksimalna vrijednost potpore po pojedinom projektu s 50 milijuna na 100 milijuna kuna. Ipak, prema podacima Ministarstva gospodarstva, dodijeljeno je ukupno 90,6 milijuna kuna potpora za 10 projekata, a iz službenog popisa korisnika vidljivo je da je uglavnom riječ o projektima lokalnih komunalnih tvrtki i gradnji kompostana, dok je samo jedan projekt gradnje pogona za proizvodnju energije iz biootpada. I to je ujedno i najvrjedniji projekt za koji je iz ovog programa odobreno više od polovice ukupnog dodijeljenog iznosa, čak nešto više od 49 milijuna kuna. Međutim, projekt je u međuvremenu zapeo i umjesto u velik uspjeh pretvorio se, čini se, u fijasko.

Riječ je, naime, o metkovskoj tvrtki Respekt, koja je na području Poslovne zone Dubravica u Metkoviću planirala gradnju bioplinskog pogona, a ukupna vrijednost projekta bila je procijenjena na 111 milijuna kuna. Ugovor o dobivanju bespovratne potpore je, nakon službenog odobrenja, još u ožujku prošle godine svečano potpisan između predsjednika uprave Respekta Tomislava Mandića i ministra gospodarstva Tomislava Ćorića, a realizacija je trebala startati odmah, s predviđenim rokom završetka projekta u studenom 2023. godine.

Međutim, prema dostupnim informacijama, gradske vlasti raskinule su ugovor s Respektom za zemljište u Poslovnoj zoni, uz objašnjenje da investitor nije ispunio ugovorene obveze u rokovima i nije ishodio građevinsku dozvolu za bioplinsko postrojenje. U međuvremenu, i tvrtka Respekt pokrenula je pravni postupak, a prema informacijama s nedavne sjednice Gradskog vijeća, Grad Metković tužila je za gotovo 91 milijun kuna. Gdje je zapelo?

U tvrtki Respekt jučer nisu bili spremni na razgovor o ovom slučaju, uputili su nas na svoje odvjetnike, od kojih još čekamo odgovore. No, iz Ministarstva gospodarstva, s kojim smo i komunicirali oko teme bespovratnih potpora za postrojenja za biološku obradu biootpada, potvrđuju da taj projekt s liste zapravo više nije aktivan, jer je ugovor o potporama iz ožujka 2020. raskinut na zahtjev korisnika još u srpnju prošle godine. Obrazloženje Respekta za taj zahtjev, prema informaciji iz Ministarstva gospodarstva, bila je nemogućnost jamčenja završetka projekta do krajnjeg predviđenog roka.

Sporna odvodnja?

Iz lokalnih izvora čuje se, pak, da je problem oko ishođenja građevinske dozvole nastao oko dobivanja suglasnosti Hrvatskih voda za ovaj projekt, koja zeleno svjetlo nije dala zbog neriješenog pitanja odvodnje na prostoru u Poslovnoj zoni. Respekt je smatrao da je to pitanje trebala biti obveza Grada Metkovića, iz kojega opet tvrde suprotno. Za Grad Metković to je trebalo predstavljati vrijedno ulaganje, koje će prema planu otvoriti najmanje 12 novih radnih mjesta, no s daljnjim pratećim sadržajima još i više, oko 90, jer je uz bioplinski pogon u daljnjoj fazi na toj lokaciji planirana i gradnja centra za sortiranje i recikliranje, a potom i centar za ekološko gospodarenje otpadom.

Respekt je, prema podacima koje smo dobili iz Grada Metkovića, kupio 40 tisuća četvornih metara zemljišta na području Poslovne zone Dubravica, a gradnja bioplinskog pogona planirana je na području od oko 17 tisuća četvornih metara. Uvjet je, prema objavljivanim informacijama, bio da u roku od 18 mjeseci investitor ishodi građevinsku dozvolu, no kako se slučaj zakomplicirao, Grad Metković nije odlučio čekati, kao što je to uobičajena praksa. Kakav je sada status tog zemljišta, u čijem je posjedu, te kakva je perspektiva daljnjih ulaganja Respekta, nismo dobili jasan odgovor, jer ni gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan nije voljan u ovoj fazi postupka govoriti o slučaju. Tužitelju, Respektu, poslali su odgovor na tužbu i sada čekaju daljnji razvoj postupka, prilično uvjereni da imaju argumente na svojoj strani, te da spor neće izgubiti.

Što se, pak, tiče odobrene državne potpore za projekt bioplinskog pogona, komplikacija ne bi trebalo biti. Isplate se odvijaju metodom nadoknade, a iako je programom predviđena i mogućnost dobivanja predujma u maksimalnom iznosu do 20 posto odobrenih potpora, tvrtka Respekt, kako potvrđuju u Ministarstvu gospodarstva, nije podnijela takav zahtjev.

MINGOR: Potpora nije isplaćena

“U razdoblju u kojem je ugovor bio na snazi nije bilo isplate bespovratnih sredstava, stoga između Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i tvrtke Respekt d.o.o. nema neriješenih financijskih obveza po ovom projektu”, poručuju iz Ćorićevog Ministarstva.

No, nakon svega ostaje gorak okus zbog zastoja u realizaciji ulaganja i korištenja europskih sredstava, a i za sam Metković, premda gradonačelnik tvrdi da Grad neće izgubiti spor, ovaj slučaj nikako nije dobar marketing u privlačenju investicija. Respekt je na ovom tržištu od osnutka 2010., a projekt bioplinskog postrojenja trebao je biti “pionir” na tom području. Njegova realizacija trebala je biti primjer dobrog poduzetničkog koncepta, posebice uoči europske orijentacije na zelenu energiju i kružno gospodarstvo, pa i novog kruga bespovratnih potpora kroz NPOO, za koje će uskoro biti objavljen poziv.

Komentirajte prvi

New Report

Close