Tržište lijekova već godinama obilježava rast potrošnje, a prošle godine ona je u Hrvatskoj dosegnula šest milijardi kuna, odnosno milijardu kuna više nego 2014.
Svaki stanovnik Hrvatske, dakle, za lijekove prosječno tijekom godine potroši 1.257 kuna, a svakog dana tisuću stanovnika troši jednu definiranu dnevnu dozu lijeka. To su neki od naglasaka iz analize tržišta lijekova koju potpisuju Anto Bajo, Sanja Čavić i Marko Primorac, koju je objavio Institut za javne financije u okviru serije publikacija Fiscus, usmjerene na odgovorno upravljanje financijama javnog sektora.
Potrošnja lijekova u tom je smislu važna tema jer lijekovi predstavljaju bitan dio troškova zdravstvenog sustava, a trenutno je ta tema aktualna i u kontekstu zadnjeg seta poreznih promjena i skorim početkom primjene snižene stope PDV-a i za tzv. bezreceptne lijekove. U strukturi potrošnje lijekova najveći udjel imaju oni za liječenje zloćudnih bolesti i imunomodulatori (21% ukupno prodanih lijekova, uključujući i izvorne u skupini skupih), a zbog povećane učestalosti zloćudnih bolesti posljednjih godina značaj tih lijekova raste.
Približno svaka sedma kuna (14,6%) odlazi za lijekove koji djeluju na živčani sustav, a tek malo manji (13,4%) je udjel onih s djelovanjem na kardiovaskularni sustav, s tim da cijene tih lijekova posljednjih godina imaju padajući trend. Osim što s rastom ekonomskog blagostanja pacijenti traže više suvremenih lijekova, a proizvođači se koriste sve agresivnijim marketingom, očekivanja pacijenata povećavaju se i s napretkom medicinske znanosti, zbog čega izdaci za lijekove često rastu brže od stope rasta BDP-a.
To pak utječe na financijsku održivost zdravstva namećući posebnosti tržišta lijekova u vidu politike cijena i općenito stroge kontrole i regulacije. Istodobno, jedno od njegovih obilježja su i stalni razmjerno veliki iznosi dospjelih nepodmirenih obveza države, tj. njezinih bolnica prema veledrogerijama i farmaceutskim tvrtkama. Godišnji iznosi nepodmirenih računa za lijekove rijetko su manji od pola milijarde kuna. Lani su bili 482 mil. kuna ili 93% ukupnih dospjelih obveza zdravstvenih ustanova, ističe se u analizi.
Akumulirane obveze periodično sanira država zaduživanjem, a dobavljači su uglavnom strpljivi jer znaju da će se i uz prekoračenje rokova dospijeća ipak naplatiti (uz penale zbog prekoračenja). Na kraju analize navodi se preporuka Vladi da državne bolnice racionalnijim poslovanjem moraju smanjiti dospjele obveze ispod 300 milijuna kuna, a Vlada ih mora evaluirati prema kriteriju kontrole troškova i sprečavanja nastanka novih nepodmirenih obveza prema dobavljačima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu