Za Fitch Vladin plan javnih ulaganja neuvjerljiv

Autor: Gordana Grgas , 04. prosinac 2012. u 22:00
U Fitchu očekuju strogoću i dobar plan

U Fitchu očekuju strogoću i dobar plan, zasad to ne vide.

U Fitchu ne žele prognozirati što bi za Hrvatsku značio gubitak investicijskog rejtinga (BBB-), ali zasad i nisu najavili da bi se to moglo dogoditi. Ipak, izraze "zabrinuti smo" i "upitna vjerodostojnost" analitičari Fitcha koristili su na telekonferenciji o hrvatskom rejtingu i javnim financijama dan uoči izglasavanja državnog proračuna za 2013. godinu. Zašto?

Prvo, Vladina prognoza ekonomskog rasta u idućoj godini je preoptimistična; drugo, Vlada se ne drži vlastite fiskalne strategije, a nije objasnila zašto; treće, javni dug raste; četvrto, ekonomski model nije promijenjen u odnosu na predkrizni; peto, nije sigurno da će Vlada pobijediti u  megdanu sa sindikatima u javnom sektoru…  Analitičari Michele Napolitano i Charles Seville primjećuju također da nije jasno u koja područja će javne investicije u Hrvatskoj biti usmjerene, a nema niti cost benefit analize projekata. Štoviše, smatraju da uopće nije izvjesno da će najavljeno jačanje ulaganja države dovesti do rasta BDP-a, te su otkliznuća proračuna u 2013. vrlo moguća.

Ukratko, iz onoga što su vidjeli kao prijedlog novog proračuna, koji je jučer usvojen (s deficitom  većim za gotovo milijardu kuna nego 2012., što iznosi 3,1 posto BDP-a, i očekivanim rastom BDP-a od 1,8 posto), oni tek očekuju da Vlada u idućih šest mjeseci izrodi koherentniji plan i pokrene barem neke reforme, te zemlju učini prijateljskijom za ulagače. Zasad Milanovićevoj Vladi priznaju da se dobro držala tokom ove godine (u rujnu su izglede rejtinga promijenili iz negativnog u stabilno, a prošlog su ga tjedna vratili na negativno), te da je dobro punila proračun, ali sada su zabrinjavajući – rastući rashodi. No, ironično kažu da Vlada ima zalihu jer plan javnih ulaganja neće biti realiziran kako je najavljen. Dakle, u slučaju potrebe tu će se moći štediti kako bi se postigao ciljani fiskalni deficit.

Komentirajte prvi

New Report

Close