Hrvatska narodna banka snizila je kamatne stope na lombardne kredite sa 5 na 2,5 posto godišnje, i eskontnu stopu sa 7 na 3 posto godišnje. Mijenja se i kamatna stopa na kratkoročni kredit za likvidnost – smanjuje se sa 5,5 na 3,5 posto za korištenje kredita do tri mjeseca, odnosno sa 6 na 4 posto za korištenje kredita dulje od tri mjeseca.
Kako piše Večernji list, stopa za izračun naknada za nedovoljno izdvojeni i neodržavani iznos obvezne pričuve smanjuje se sa 12 na 8 posto.
Ovime Hrvatska narodna banka, u sklopu politike osiguravanja zadovoljavajuće likvidnosti u bankovnom sustavu i održavanja stabilnosti tečaja, želi ograničiti pritiske na porast kamatnih stopa na novčanom tržištu i slabljenje tečaja kune koji se očekuju zbog povećane potražnje za kunskom likvidnošću izazvane provedbom konverzije kredita u švicarskom franku prema nedavno donesenom Zakonu o izmjeni i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju.
Eskontna stopa nema značajniji izravni utjecaj na domaća novčana kretanja, ali u HNB-u kažu da njeno smanjenje oslikava ukupno smanjivanje tržišnih kamatnih stopa. U razdoblju od početka siječnja do sredine listopada 2015. prosječna kamatna stopa na kunskom prekonoćnom međubankovnom tržištu iznosila je 0,47%. Istodobno, banke su sredstva ukupno plasirale po prosječnoj prekonoćnoj stopi od 0,5%, a primale depozite po stopi od 0,34%.
DZS je objavio da je proračunski manjak u 2014. godini bio 18,39 milijardi kuna, što je gotovo 450 milijuna manje nego što je pokazala prva procjena, dok je dug opće države bio 279,57 milijardi kuna ili 5 milijuna kuna više.
Tako je manjak opće države lani bio 5,6 posto BDP-a ili 0,14 posto BDP-a manje nego što su pokazivali podaci iz travnja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu