Hrvatska do 2020. godine neće ući u Europsku monetarnu uniju. Poruka je to guvernera Hrvatske narodne banke upućena dan nakon što je premijer Tihomir Orešković izjavio da je s guvernerom razgovarao da se za dvije godine pokrene proces uvođenja eura, a da za se četiri proces provede do kraja.
Vujčić je jučer ipak pojasnio da bi Hrvatska do godine koju spominje mogla ući u tečajni mehanizam (Exchange Rate Mechanism – ERM II), što bi, veli, bio efektivan početak priprema za uvođenje zajedničke europske valute. "Mogućnost uvođenja eura ovisi o spremnosti da ozbiljno pristupimo procesu ispunjavanja Nacionalnog plana konvergencije i Nacionalnog programa reformi kojima bi realizirali pretpostavke prelaska na euro, prvenstveno one strukturne promjene koje bi omogućile povećanje potencijalne stope rasta gospodarstva, rekao je Vujčić i kao najveći problem u ispunjavaju 5 nužnih kriterija za prelazak na euro ukazao ma smanjivanje udjela javnog duga u BDP-u koji je sada na razini od oko 85%.
Problematiku ulaska Hrvatske u eurozonu komentirao je jučer i ministar financija Zdravko Marić. Kako prenosi tportal.hr, on je i sam rekao da je o rokovima teško spekulirati. "Pred nama je puno toga što trebamo ispuniti, ne samo kriterije iz Maastrichta, nego općenito da ispunimo cilj, a to je stabilizacija i smanjivanje javnog duga", rekao je Marić, a na konkretno novinarsko pitanje znači li to da nije realno da će za četiri godine doći trenutak za uvođenje eura, odgovorio je: "Teško je komentirati. Dakle, sigurno ne prije 2020. Znači, razdoblje nakon toga, o tome možemo početi govoriti". Saborski zastupnik Mosta Ivan Lovrinović ocijenio je pak da bi uvođenje eura za nekoliko godina bio "ubrzani put prema grčkom scenariju" i da se ne treba zalijetati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovo je za hrvatske građane od životne važnosti. Kada uvedemo euro nastupit će blagostanje, neće biti nezaposlenosti, svi ćemo imati visok standard i cvjetat će nam ruže na svim poljima.
Mariću i Oreškoviću, primite se pravih problema i posla. Trenutno naš problem nije uvođenje eura, nego kako povećati zaposlenost.
Uključite se u raspravu