Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je u petak kako država kao suvlasnik Ine nikako nije zadovoljna njenim prošlogodišnjim rezultatima te kako i ti rezultati pokazuju zašto država, kao vlasnik 44 posto Ine, mora imati upravljačka prava koja omogućuju utjecaj i na odluke gdje i koliko ulagati i što će se otpisivati.
Ina je u petak objavila kako je neto dobit Ina Grupe u prošloj godini bez jednokratnih stavki iznosila 953 milijuna kuna, no pod utjecajem izvanrednih stavki i amortizacije u Siriji, odnosno jednokratnih stavki u iznosu od 2,4 milijarde kuna, Ina je u prošloj godini iskazala gubitak pripisiv vlasniku kapitala u iznosu od 1,5 milijardi kuna.
Jednokratne stavke za Ina Grupu u 2013. godini odnose se na 1,5 milijardi kuna vrijednosnog usklađenja imovine u Siriji, umanjenje vrijednost imovine rafinerija i marketinga za 738 milijuna kuna te 127 milijuna kuna poreznog rješenja u toj djelatnosti.
"Kao suvlasnik kompanije s ovim rezultatom nikako nismo zadovoljni. Rezultat Ine najbolje pokazuje zašto država kao vlasnik 44 posto kompanije mora imati upravljačka prava koja omogućuju utjecaj i na odluke o tome gdje će se i koliko ulagati i što će se otpisivati", izjavio je ministar Vrdoljak zamoljen za komentar Ininih rezultata.
Ističe pritom kako je prije otpisa vrijednosti polja u Siriji i smanjenja vrijednosti rafinerija dobit Ine zapravo iznosila 950 milijuna plusa, a ne 1,5 milijardu minusa.
"Kada je MOL kupovao Inu bili su se obvezali ulagati u rafinerije, a danas umjesto toga imamo smanjenje njihove vrijednosti. Činjenica da je prošlogodišnji plus otpisima pretvoren u minus i činjenica da s rafinerijama nije napravljeno ono što je obećano, dodatni su razlozi da ustrajemo na vraćanju upravljačkih prava državi kao suvlasniku Ine", ističe Vrdoljak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Točno je da su upravljačka prava predana ali bih ja recimo razmislio o oduzimanju proizvodnih koncesija u Hrvatskoj i davanju boljim investitorima…Država ako hoće i zna može to društvo “strateških partnera” koji sada je to očito namjerno uništavaju INA-u rasuriti u par mjeseci…
Druže Vrdoljak, puno zujiš, malo meda daješ! A i zujanja nam je već dosta!
Evo, ja sam recimo prezadovoljan što je Vladi trebalo godinu dana samo da izabere pregovarača s MOL-om, to je svemirska brzina, jer obično se čeka stečaj da se nešto dogodi.
Vrdoljak mozes lajat koliko hoces, nitko te ne cuje i nisi bitan uopce. Upravljacka prava ste predali ugovorno i sad se mozete j. Nakon j…. nema kajanja.
Uključite se u raspravu