Ako netko ima namjeru smanjiti proizvodnju, zarađivati ekstra dobit na hrvatskoj proizvodnji i gasiti hrvatske rafinerije, onda teško može biti partner s hrvatskom Vladom, izjavio je danas u Čakovcu ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na novinarske upite o mogućem otpuštanju radnika u Rafineriji nafte Rijeka.
Riječki "Novi list" objavio je danas kako Uprava Ine planira u rujnu ugasiti proizvodnju u riječkoj rafineriji na neodređeni rok te kako se najavljuje otpuštanje 250 radnika Ine, od čega njih 50-ak u Rijeci.
U Ini hrvatska država ima 44,84 posto dionica, a mađarski MOL vlasnik je 49,08 posto dionica.
Ministar Vrdoljak Inu je prozvao i zbog cijene plina koji plaća kutinska Petrokemija.
"Zbog ekstra profita Ina želi ubiti petrokemijsku industriju koja mora kupovati skuplji plin", rekao je.
Po podacima koje je iznio, Petrokemija plaća tisuću kubika plina između 412 i 420 dolara, a konkurenti u regiji između 360 i 380 dolara. Tako je samo na plin Petrokemija u prošloj godini potrošila 1,8 milijardi kuna, rekao je Vrdoljak dodajući kako smatra da bi kutinskoj tvrtki smanjenje cijene plina od 12 posto eliminiralo godišnji gubitak od oko 300 milijuna kuna te bi ona poslovala s nulom.
Ministar je poručio kako je spreman "potući" se sa svim energetskim gigantima kako bi se smanjila cijena plina, jer nama se događa da plin proizveden u Hrvatskoj završava u domaćoj industriji po višim cijenama nego ruski plin u Austriji, Češkoj ili Mađarskoj.
Odgovarajući na novinarsko pitanje hoće li zbog ukrajinske krize biti problema s opskrbom plina, Vrdoljak je odgovorio kako stanovnici Hrvatske nisu ugroženi situacijom u Ukrajini, kako je Hrvatska najmanje ugrožena država u regiji jer vlastitom proizvodnjom pokriva oko 60 posto potreba, dok se 40 posto plina uvozi.
Hrvatski građani i industrija nemaju razloga za brigu oko potencijalnog prekida opskrbe plinom iz Ukrajine, poručio je.
Podsjetio je da su Vlada i Ministarstvo gospodarstva zaduženi za sigurnost opskrbe energentima te kako je stoga početkom godine izregulirana i opskrba plinom domaćinstava. S tvrtke koja je bila gubitaš (Inina tvrtka Prirodni plin) prebacili smo opskrbu na tvrtku koja može garantirati opskrbu (HEP), a to se već danas pokazalo kao dobra mjera, rekao je Vrdoljak i poručio kako neće biti povećanja cijene plina već samo njegovo smanjenje.
HEP na toj djelatnosti ne smije zarađivati, a svaki ostvareni dobitak bit će prebačen na smanjenje cijene plina u sljedećoj godini, kazao je Vrdoljak odgovarajući na pitanja novinara u Čakovcu gdje je potpisao ugovor o dodjeli državnih potpora iz Jamstvenog fonda za prerađivačku industriju i inovacije u prerađivačkoj industriji.
Prema ugovoru, potpisanim s međimurskim županom Matijom Posavcem, tvrtke iz Međimurske županije dobit će 1,33 milijuna kuna jamstva.
Ministar Vrdoljak ranije je boravio i u Varaždinu gdje je potpisao ugovore o potporama iz Jamstvenog fonda za Varaždinsku županiju kojoj je dodijeljeno 4,06 milijuna kuna.
Zamjenik ministra gospodarstva Alen Leverić boravio je pak danas u Bjelovaru i Krapini gdje je također potpisao ugovore o dodjeli državnih potpora iz Jamstvenog fonda za prerađivačku industriju. Prema programu Jamstvenog fonda u ovoj godini, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji dodijeljeno je 1,07 milijuna, a Krapinsko-zagorskoj 2,02 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Sram me je što sam Hrvat i što imamo ovakvu državu i Vlade koji nisu napravile ništa da zaštite svoje građane i radnike.
Lp[emo_beztona]
također i mene. Kriminalci i izdajnici iz hrvatskih vlada i vrha ine su za šaku eura uništili i uništavaju firme koje su vrtile i vrte milijarde i milijarde kuna, od čega je dobar dio završavao i u proračunu. Ali koga briga, ove koji su to napravili sigurno ne. A poslje će napaljivati narod da nas prok.leti mađari uništavaju da su ovakvi ili onakvi da moramo ovo ili ono. Isti ti ljudi.
A narod će po običaju pušit te priče.
Ja stvarno ne razumijem ovu Vladu i Hrvate.
Prije dvije godine , kad sam počeo pisati na Poslovnom sam napisao što će se dogoditi.
Lijepo sam sve MOLIO ZA POMOĆ.
Zatvaranje Diokija, Petrokemije, kao i ne konkurentnost našeg gospodarstva je izravno djelovanje MOLA i Mađarske Vlade.
Čiji interesi nisu jednaki hrvatskom narodu i hrvatskoj vladi.
ili da budem jednostavno i brutalno jasan.
Od početka se radi o neprijateljskom preuzimanju INE od strane MOLA.
Jedini cilj je bio uništiti INU kao konkurenciju, preuzeti njezino tržište koje je bila bivša Jugoslavija i na kojoj je imala razgranatu prodajnu mrežu.
Skladišta, benzinske pumpe kao i naklonost krajnjih potrošača zbog kvalitete Ininih goriva i maziva.
Naravno Mol je znao za Siriju, a ta bogata naftna polja nisu bila predočena hrvatskim domaćim investitorima.
Da jesu, teško bi netko prodao svoje dionice za 2.800 kn.
Uglavnom MOL ima dovoljno kapaciteta u svojim rafinerijama i naravno da su hrvatske im samo trošak. To što je kvaliteta goriva puno lošija zbog nekvalitetne ruske nafte nikoga ne zabrinjava.
Sada su prešli u fazu dva gdje ambalažu ININIH proizvoda (boja i oblik) prilagođavaju onima u MOL grupi.
Kao rezultat će biti da pod ininom znakom i ambalažom prodaju svoje nekvalitetne proizvode.
Pitanje je i kako je moguće da MOL kupi Tifonove pumpe i postane direktna konkurencija INI.
i Hrvatska vlada koja je to dozvolila, makar u onom prvom ugovoru piše nešto drugo.
Svaki dan koji Mađari imaju Vlast u INI je dan potrošen za njeno uništavanje.
Sram me je što sam Hrvat i što imamo ovakvu državu i Vlade koji nisu napravile ništa da zaštite svoje građane i radnike.
Lp[emo_beztona]
Teško to može shvatiti Kukuriku Vlada i svadljivi HNS-ov ministar Vrdoljak :
Dve rafinerije netrebaju jer stvaraju samo gubitke.
Vrdoljak glupav si i dosadan
Uključite se u raspravu