Jedna od Vladinih mjera kojima se želio riješiti problem blokiranih građana – jednostavni stečaj potrošača, sada prijeti blokadom sudova, objavio je u petak Jutarnji list.
Podsjećaju da je riječ o mjeri predviđenoj za građane čiji dug ne prelazi 20.000 kuna, a u blokadi su tri godine i dulje. Pod velikim pritiskom blokiranih, njih više od 320.000, Vlada je uvela mjere za otpis dugova do 10.000 kuna te zakonskim izmjenama koje su stupile na snagu od 1. siječnje ove godine uvela jednostavni stečaj potrošača.
Do 8. travnja Fina je na adrese 110.598 građana dostavila zahtjeve da se očituju žele li da se nad njima provede postupak jednostavnog stečaja potrošača, a sudovima je uputila 54.212 ovakvih predmeta. Suočeni s golemim priljevom spisa koji su, kako kažu suci koji moraju na njima raditi, jednostavni samo u svome nazivu, sudovi su se suočili s velikim problemima koji bi ponegdje mogli dovesti i do blokade, ističe Jutarnji.
Dodaju i da još nema procjena koliko će nakon odluke Vrhovnog suda stići takozvanih Aleksićevih tužbi protiv banaka zbog franka, no zasigurno će tijekom godine dodatno opteretiti referade.
U pravosudnim krugovima procjenjuju da bi, ako vladajući donesu izmjene Ovršnog zakona po kojem će ovrhe nad novčanim sredstvima biti vraćene na rješavanje sudovima, moglo doći do potpunog kolapsa građanskog sudovanja, navodi dnevnik.
Na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu su zbog goleme količine jednostavnih stečajeva koji su ih je zatrpali u kratkome vremenu zatražili od Fine da im mjesec dana ne šalju nove predmete, dok je Općinski sud u Splitu zbog nedostatka sudaca prisiljen provesti novu reorganizaciju i tražiti od Ministarstva pravosuđa da im odobri zapošljavanje novih ljudi, piše Jutarnji list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu