Vlada tvrdoglava, a prijete milijunske tužbe

Autor: Marija Brnić , 26. svibanj 2014. u 10:23
Ustavnom sudu Vlada je uputila svoje očitovanje na prijedlog za pokretanje postupka ocjene ustavnosti spornog zakona/ M. Lukunić/PIXSELL

Protiv prijedloga radnika AUDIO-a o Zakonu o upravljanju državnom imovinom.

Vlada je sa zatvorenoga dijela prošlotjedne sjednice Ustavnom sudu uputila svoje očitovanje o prijedlogu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o upravljanju državnom imovinom, čije su ispitivanje za nekoliko odredaba iz članka 81. zatražili zaposlenici ugašene Agencije za upravljanje državnom imovinom (AUDIO).

Radnici osporavaju činjenicu da je zakonom o upravljanju državnom imovinom sve obveze i pravne sporove AUDIO-a naslijedio Centar za prodaju i restrukturiranje (CERP), koji je kao i AUDIO izvanproračunski korisnik, dok su jedino zaposlenici AUDIO-a prebačeni u Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), koji je proračunski korisnik. Time su automatski postali državni službenici, a ugovori o radu koje su imali kao zaposlenici izvanproračunske institucije "po sili zakona" su pretvoreni u prava državnih službenika. Taj zakon usvojen je u srpnju prošle godine, no Ustavni sud tek sada pokreće proces, a čak nije reagirao ni na zahtjev za privremenu mjeru ako se sporne odredbe počnu primjenjivati na 200-tinjak zaposlenika AUDIO-a.

One su, pak, osim osjetno manjih prihoda koje imaju kao državni službenici, rezultirale i preseljenjem dijela zaposlenika, njih 28, u CERP, čime su, žale se bivši zaposlenici AUDIO-a, još jednom stavljeni u neravnopravan položaj, jer su u CERP-u sačuvali staž i "stara" prava. Dio radnika, njih 60-ak, završio je kao tehnološki višak na burzi. U međuvremenu radnici kritiziraju i nove institucije da posežu za zapošljavanjem studenata na mjesta s kojih su oni potjerani, primjerice, za informatičke i poslove u knjigovodstvu. Vlada, kako se doznaje iz kratkog priopćenja, ostaje pri svom stajalištu i predlaže Ustavnom sudu da ne prihvati prijedlog radnika. Oni, pak, čekaju odluku Ustavnog suda, a spremni su ići i u Strasbourg štititi svoja prava. Odšteta koju očekuju, kažu, bit će za državu golem trošak, a Vladi nepotrebna pljuska. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

bemti, koja su to prava, pola države prekapa kante a njihovo je “pravo” da dobivaju super-nesrazmjerne plaće za posao koji mogu obavljati povremeni zaposlenici bez ikakve posebne obuke.

čemu služi bilo kakvo znanje, struka i nauka u hrvatskoj kad se dobar standard ostvaruje jedino ovakvim “pravima”? ničemu.

New Report

Close