Udjel zakona koji se donose po hitnom postupku ove će godine pasti za 25 posto, dok bi dogodine trebao biti upola manji nego lani.
Jedno je to od obećanja Vlade u Nacionalnom programu reformi (npr). Koliko je udjel "brzinskih" zakona bio lani NPR ne precizira, ali premijer je isto najavljivao i lani, a opozicija je i nedavno kritizirala vladajuće jer su, kažu, u tri godine izmijenili gotovo 700 zakona, od čega 80% po hitnom postupku. Neki su mijenjani više puta (čak i u istoj godini), a mnogi su pali na testu ustavnosti. To odbija ulaganja u Hrvatsku, kažu kritičari, a na problem zakonodavne nesigurnosti često upozoravaju i poslodavci te Europska komisija.
Da bi poboljšala kvalitetu novih zakona, Vlada najavljuje i izmjene Poslovnika kojima će npr. središnja tijela državne uprave hitni postupak moći predložiti samo uz "osobito opravdane razloge" i obrazloženja. Radi boljeg planiranja uvest će se mehanizmi za ex-post procjenu učinaka zakona, a u planu je i uvođenje "SME testa", s ciljem smanjenja nepovoljnih utjecaja zakona na malo i srednje poduzetništvo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu