Više od požara Bjelin brine to što mu Hrvatske šume drvo daju na kapaljku

Autor: Marija Brnić , 18. travanj 2025. u 18:00
Proizvodnja u novom kompleksu Ogulin 2 neće stati zbog požara jer proizvodni pogoni nisu zahvaćeni požarom/Hrvoje Kostelac/PIXSELL

U lani izgrađenoj tvornici u Ogulinu izgorila je kotlovnica i proizvodnja nije ugrožena.

Veliki požar u Bjelinovom pogonu Ogulin 2 u Otoku Oštarijskom na sreću je brzo ugašen i prema prvim informacijama došlo je do tehničkog kvara na toplinskoj podstanici, te je zahvatio samo kotlovnicu.

Riječ je, inače, o novom proizvodnom kompleksu u ogulinskoj poduzetničkoj zoni, izgrađenom prošle godine, a koji je ambicioznim planom vlasnika Darka Pervana zamišljen kao središte najveće proizvodnje podova na svijetu. Dosad je u tvornicu investirano 100 milijuna eura, a to je, pak, samo prva od tri faze u realizaciji projekta koji ukupno “teži” 250 milijuna eura.

Najveći kupac
Glavni operativac Bjelina i ostalih Pervanovih hrvatskih tvrtki Robert Žulj kaže da proizvodnja u novom kompleksu Ogulin 2 zbog požara neće stati, jer proizvodni pogoni nisu zahvaćeni požarom. Točnije, zbog kotlovnice će dio proizvodnog sustava jedno kraće vrijeme biti izvan funkcije, a riječ je o prešanju furnira, dok će se proizvodnja finalnih proizvoda odvijati jednakim tempom kao i sada.

U pogonu, koji je inače visokotehnološki opremljen i posve automatiziran, radi oko 60 radnika, čija radna mjesta, kao i proizvodnja u Ogulinu 2, nisu ugrožena.

400

milijuna eura investirao je do sada Darko Pervan u Hrvatskoj

Više od posljedica požara i materijalnih šteta koje će prouzročiti u Bjelinu zabrinjava problem nabave sirovine. Bjelin i ostale tvrtke iz Pervanove grupacije u Hrvatskoj jedan su od najvećih kupaca trupaca od Hrvatskih šuma, budući da je i riječ o najvećem proizvođaču drvno-prerađivačke industrije, a o temi problematičnih odnosa te državne tvrtke i proizvođača i pilana zbog nabave sirovina već dvije godine ne prestaje biti u žiži.

Robert Žulj kaže nam kako je ove godine situacija neusporedivo lošija nego u prethodnoj, jer sirovinu dobivaju doslovce na kapaljku, iako imaju zaključene godišnje ugovore o količinama i uredno plaćaju račune. Dodatno je naglašen i problem loše kvalitete sirovine, koja je, kaže, ispod standarda. Kao i od ostalih proizvođača, i iz Bjelina se čuje kako izostaje nova sječa, te se kupcima nastoji ‘progurati’ loše čuvane količine drva izvučenog nakon oluja koje su 2023. potukle slavonske šume.

Bjelin je tako za pogon u Ogulinu prisiljen posezati za pločama izrađenima od sirovine iz Švedske, no problem s Hrvatskim šumama ostaje otvoren. Da stvar bude apsurdnija, Žulj kaže kako Bjelin nije među najvećim dijelom tvrtki iz drvne industrije koje se suočavaju s krizom tog sektora koji već neko vrijeme traje i ne popušta na europskom tržištu.

“Mi imamo pune narudžbe i mogli bi prodati i više kada bi imali riješen slučaj sa sirovinom, koju smo ugovorili, platili je i na kojoj smo radili plan poslovanja”, kaže Žulj. Pervanove tvrtke bit će i rijetke u branši koje će i prošlu poslovnu godinu završiti s boljim rezultatom. Prodaja je prema njegovim riječima porasla u prosjeku za oko 15 posto.

Najveći dio hrvatskih proizvođača usmjeren je na njemačko tržište, s kojega je zbog krize u građevinskom sektoru protekle dvije godine zabilježen velik pad narudžbi i potražnje, no Pervanove tvrtke usmjerene su uglavnom na Švedsku, a u zadnje vrijeme s proizvodima su ušle na američko tržište, pa su i brojke u konačnici pozitivne. Zasad još nema panike oko mogućeg uvođenja carina u SAD-u za europske proizvode.

’Klikeraš’ iz Švedske
Darko Pervan, švedski biznismen hrvatskih korijena, svoj je poduzetnički proboj na tržištu započeo s inovacijom ‘klik’ sustava za laminat i parket, a licenca na taj proizvod omogućila mu je kapital za širenje poslovnog carstva. No, osim tog najvažnijeg i najvrjednijeg patenta ima ih još više od tisuću, te ga se smatra jednim od inovativnijih u drvnoj proizvodnji.

U Hrvatskoj je prisutan od 2004., a do sada je investirao, što kroz akvizicije, što kroz izravna ulaganja, oko 400 milijuna eura. Osim tvornice koju je jučer zahvatio požar, najavljena je izgradnja još dvije takve tvornice u Ogulinu i od tog plana se, kako potvrđuju u Bjelinu, ne odustaje.

Komentirajte prvi

New Report

Close