Zahvalnice su dobili i predstavnici tvrtki koje su u sklopu projekta angažirale studente za praksu. Praksu u tvrtki AD Plastik dobila je Marta Vukoja, studentica 3. godine Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, a zahvalnicu tvrtki primila je Megi Drezga Janković, rukovoditeljica zapošljavanja i administracije ljudskih resursa AD Plastik.
Lara Dabić, studentica 2. godine Ekonomskog fakulteta u Zagrebu ide na praksu u HAKOM, a zahvalnicu je primio Tonko Obuljen. Danijela Vidas, studentica 4. godine Ekonomskog fakulteta u Zagrebu imat će praksu u Hrvatskom Telekomu, a zahvalnicu je primila Ana Modrić Tapalović, direktorica odjela za upravljanje uslugama ljudskih resursa HT-a.
Osjete se pomaci
Adriana Katić, studentica 2. godine Studijskog centra socijalnog rada na Pravnom fakultetu u Zagrebu ima praksu u Ini, a zahvalnicu je primila Marlena Jerković, direktorica Privlačenja talenata i razvoja u Ini.
Luka Brekalo, student 4. godine Ekonomskog fakulteta zapošljava se u Roto dinamicu, a zahvalnicu je primila Nikolina Bejić, direktorica marketinga i odnosa s kupcima tvrtke Roto dinamic.
Marko Turščak, student 3. godine Socijalnog rada u Zagrebu odradit će praksu u tvrtki Span, a zahvalnicu je primila Vlasta Carević, HR Operations Team Leader tvrtke Span.
Zahvalili smo i udruzi Zamisli, koja je uključena u naš projekt, a zahvalnicu je primio član skupštine Romano Baštjan.
Na panelu “Zapošljavanje osoba s invaliditetom – danas i sutra” Bojana Dražić iz ZOSI-a ustvrdila je da se unazad nekoliko godina osjete pomaci na bolje.
“Vjerujem da je i vaš projekt tome pridonio, a donesen je i niz zakonskih rješenja koja potiču poslodavce da zapošljavaju osobe s invaliditetom, i da se riješe predrasuda, da se promjeni svijest. Naravno, još ima dosta mjesta za poboljšanja”, kazala je Dražić.
Ana Modrić Tapalović iz Hrvatskog Telekoma istaknula je da ova kompanija od osnivanja promiče uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada.
“Kod osoba koje s prijavljuju na natječaje gledaju se samo njihove kompetencije, no i dalje se prijavljuje malo kandidata, što je možda problem obrazovnog sustava koji onemogućava dovoljnom broju građana s invaliditetom da se obrazuju. Trebamo uzeti u obzir podatak da više od 65 posto osoba s invaliditetom ima završenu samo osnovnu školu”, kaže Modrić Topalović.
Konkurentniji praktikanti
Marlena Jerković iz Ine istaknula je da kao kompanija definitivno njeguje kulturu da radno kruženje poštuje različitosti, vidljive i nevidljive.
“Dajemo jednaka prava svima, bez obzira na invaliditet i fokus je na vještinama i kompetencijama. Imamo zaposleno oko 180 osoba s određenim vrstama invaliditeta i sretni smo što imamo priliku podržati ovakav projekt, jer ovo je prvi korak za ulazak na tržište rada, i uvjereni smo da će naši praktikanti biti konkurentniji s ovim iskustvom”, zaključila je Jerković.
Kad je u pitanju obrazovanje, Romano Baštjan ustvrdio je da je danas puno jednostavnije studirati osobama s invaliditetom. Paradoksalno, pomogla je i pandemija koja je cijeli sustav obrazovanja presložila da bude online i da ne bude potrebe za fizičkim sudjelovanjem u nastavi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu