UN-ova agencija upozorava da svako šesto djece u svijetu živi s manje od 2,15 dolara dnevno te navodi da bi 30 milijuna djece bilo izašlo iz siromaštva da nije bilo pandemije.
“Teške krize kao posljedice covida-19, ratova, klimatskih promjena i gospodarskih šokova su zaustavile napredak i ostavile milijune djece u ekstremnom siromaštvu”, rekla je generalna direktorica UNICEF-a Catherine Russell.
“Svijet u kojem 333 milijuna djece žive u ekstremnom siromaštvu, lišeni ne samo najosnovnijih potreba, već i dostojanstva, životnih prilika i nade, je jednostavno nedopustiv””, dodala je.
Ekstremno siromaštvo pogađa čak 40 posto djece u subsaharskoj Africi.
Iako se u ostalim područjima svijeta posljednjih godina bilježi pad dječjeg siromaštva, subsaharska Afrika ima veliki porast, ponajprije zbog galopirajućeg demografskog rasta, pandemije i katastrofa uzrokovanim klimatskim promjenama.
Luis Felipe Lopez-Calva, direktor Svjetske banke za pitanja siromaštva i jednakosti je rekao da se tu djecu ne smije napustiti.
“Okončanje siromaštva djece je politički izbor”, rekao je Lopez-Calva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu