Telekomunikacijska tvrtka Vipnet danas je u povodu svoje 15. godišnjice rada u Hrvatskoj predstavila mogućnosti nove tehnologije NFV koja donosi evoluciju u mrežnu infrastrukturu transformirajući mobilne mreže kako bi mogle primiti, sortirati i 'obraditi' sve veće količine mobilnih podataka.
Vipnet je u Hrvatskoj krenuo s radom 1. srpnja 1999., otkada, kako je kazao njegov predsjednik Uprave Mladen Pejković, pozorno prati, ali i kreira brojne inovativne trendove u telekom industriji, pa je tako i danas kada testira mogućnosti LTE i LTEA tehnologija te NFV-a što podržava i razvija i matična Vipnetova Telekom Austria Grupa (TAG).
NFV ili Network Function Virtualization za telekom industriju znači nešto slično kao kontejneri za transportnu, jer omogućava da se više zasebnih uređaja (servera i sličnih) s različitim softverskim i hardverskim mogućnostima sažmu u jedan 'ormar', slikovito je danas u Vipnetu novu tehnologiju opisao član Uprave i glavni tehničkih direktor TAG-a Guenther Ottendorfer.
Dodavši kako TAG, ali i brojni drugi svjetski telekomi u NFV-u vide presudan trend budućnosti u mobilnoj industriji, Ottendorfer je naglasio važnost Vipneta kao članice TAG-a u razvijanju tog trenda, ali i brojnih drugih inovacija u 15 godina te tvrtke.
Pejković je dodao da su se s testiranjem NFV-a, kao nekad s GPRS-om (2001.), ili uslugom mParkinga, te LTE i LTEA-om (4 i 4,5 generacija mobilnih komunikacija u 2013.) te drugim, opet u ovoj godini pridružili malobrojnim telekomima koji to testiraju (poput španjolske Telefonice ili američkog AT&T-a).
Vjeruje da će to u idućih pet do sedam godina promijeniti sliku mobilnih mreža, pretvoriti ih u svojevrsne 'data centre' te omogućiti veću fleksibilnost, sigurnost, bolje performanse mreža i nove servise za korisnike koji to u biti neće ni primijetiti.
To je ujedno, kako je kazao, nastavak lani započetog projekta Sfera ili tehnološke transformacije Vipneta u sklopu kojeg se uz ostalo i testiraju mogućnosti te brzine u mreži, koje se sada kreću oko 130 do 140 MBit/s (megabita po sekundi), a s LTEA (Long Term Evolution Advanced) i NVF tehnologijom penje se na oko 300 Mbit/s.
U svemu tome Vipnet i cijela TAG surađuje i s tvrtkom ConnecTem iz silicijske doline Kalifornija, SAD, čiji je predsjednik Uprave Nishi Kant (iz Indije) naglasio da se tu radi i o virtualizaciji i o 'cloudu' koji daju nepregledne mogućnosti za razvoj mreža.
Vipnet je tu tehnologiju predstavio prijenosom videa uživo ili virtualnim streamingom HD iz Medulina u zagrebačko sjedište Vipneta spajanjem na virtualizirani čvor Vipneta preko LTEA mreže.
Na predstavljanju je Ottendorfer iz TAG-a kazao i da taj kao i svaki veliki projekt u početku traži veće investicije, ali da ovo omogućuje 30 do 50 posto veći protok podataka u odnosu na sadašnju mrežu te će ga TAG zbog toga nastaviti testiranje i u svojim tvrtkama članicama u Srbiji, Bugarskoj i Austriji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu