U najstarijoj hrvatskoj bolnici – KB Sestre milosrdnice u Zagrebu, poznatoj i kao “Vinogradska” nedavno su pokrenuti prvi postupci potpomognute oplodnje. Dugoželjeni projekt osnivanja Odjela za humanu reprodukciju, koji se bavi izvantjelesnom oplodnjom, ostvaren je u sklopu Klinike za ženske bolesti i porodiljstvo na čelu s Goranom Grubišićem. Ideja o odjelu u ovoj se bolnici rodila prije petnaestak godina kroz nastojanje da se zaokruži djelatnost klinike koja uz rodilište ima svoj operacijski i ambulantni dio. “Sama realizacija krenula je prije otprilike šest godina kada se prilikom adaptacije zgrade klinike uspio pronaći prostor od 200 kvadratnih metara, nužan za uvođenje dodatne djelatnosti potpomognute oplodnje. Uz potporu resornog ministarstva i Uprave bolnice posljednjih su se godina napokon uspjela osigurati sredstva za gradnju, a poslije i opremanje Odjela za humanu reprodukciju”, objašnjava njegov voditelj, specijalist ginekologije i porodiljstva Krunoslav Kuna.
Željenih 25 trudnoća
Odjel za humanu reprodukciju počeo je s radom u jesen prošle godine, no u punom opsegu djeluje unazad mjesec dana, i to od dolaska specijalista ginekologije i porodništva Joze Tomića čime je i kompletiran stručni tim, koji uz njega i Kunu čini i biolog embriolog Dejan Ljiljak. Sam Odjel sastoji se od laboratorijskog i ambulantnog dijela te tri sobe za pacijentice s ukupno deset kreveta. Kada je riječ o očekivanom broju postupaka potpomognute oplodnje na godišnjoj razini, Krunoslav Kuna kaže da se procjene kreću između 300 i 400 prirodnih i stimuliranih ciklusa. Što se pak tiče projekcije željnih rezultata, on i kolege nadaju se broju od 25% trudnoća u razdoblju od godine dana. Stručni tim izvodit će sve metode potpomognute oplodnje koje dopuštaju hrvatski zakoni. “Riječ je o intrauterinim inseminacijama (IUI) u blago stimuliranom i prirodnom ciklusu, konkretno o takozvanim metodama AIH (artificial insemination by husband) i ITI (intratubal insemination). Izvodimo i postupke izvantjelesne oplodnje – klasični IVF (in vitro fertilisation ) te ICSI (intracytoplasmic sperm injection). Pacijentima nudimo i mogućnost zamrzavanja zametaka i sjemena”, kaže Jozo Tomić. Ističe kako je do sada u takve postupke uključeno 50 parova.
Očekivana uspješnost
Iako se postotak uspješnosti takvih metoda, odnosno klinika na kojima se izvode može iščitati tek nakon razdoblja od barem dvije godine, u stručnom timu kažu kako bi se u budućnosti zadovoljili prosjekom većina zemlja EU koji se kreće između 32 i 35%. Uvjereni su da će na kraju i uspjeti postići rezultate kakve imaju centri izvrsnosti u Europi i u svijetu. Jozo Tomić pritom dodaje da, kada je riječ o uspješnosti postupaka potpomognute oplodnje, na nacionalnoj razini Hrvatska drži korak sa zemljama u svom okruženju, a u prosjeku je čak bolja od Italije, Austrije i Njemačke.
Pojačanje
Petnaest godina iskustva
Timu KB-a Sestre milosrdnice pridružio se jedan od najuspješnijih hrvatskih stručnjaka za potpomognutu oplodnju. Jozo Tomić karijeru je započeo u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj, a u KB-u Sestre milosrdnice došao je nakon 11 godina rada u privatnoj poliklinici IVF. Do sada je izveo 3500 IVF postupaka i 1400 inseminacija. Bilježi zavidnu uspješnost od oko 35% u IVF-u te oko 17% u postupcima inseminacija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu