Model rada od kuće primorene su prihvatiti gotovo sve kompanije stoga smo odlučili pitati neke od trgovačkih lanaca i lanaca drogerija kako to kod njih funkcionira, koji problemi ih muče i koliko i kako su zaštitili svoje zaposlenike koji i dalje rade u trgovinama.
Doznali smo i kako su se pripremali za rad od kuće, koliko je za neke trajala prilagodba te kako su zaposlenici prihvatili novu organizaciju poslovanja.
Ana Fostač-Krilčić, prokuristica i voditeljica ljudskih resursa dm-drogerie markt Hrvatska ističe kako im je sigurnost kupaca i djelatnika na prvom mjestu zbog čega su poduzeli sve preventivne mjere kako bi osigurali najvišu razinu sigurnosti u svojim prodavaonicama i u upravno distributivnom centru dm-a.
“Djelatnike smo obavijestili o načinima prevencije širenja virusa te smo im osigurali potrebnu opremu kako bi te mjere primijenili na radnom mjestu. Blagajnice i blagajnici dm-a koriste gelove za dezinfekciju ruku nakon kontakta s novcem te su im na raspolaganju zaštitne rukavice. Tijekom dana djelatnici dezinficiraju blagajne i prodajni prostor, kao i prostorije za prijem robe.
Kao dodatnu mjeru zaštite zdravlja djelatnika i kupaca, odgodili smo promotivne aktivnosti u prodavaonicama te smo s polica svih prodavaonica uklonili testere. U sve prodavaonice postavili smo plakate s uputama za ispravnu higijenu ruku, upute i mjere opreza Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) kao i trake koje osiguravaju održavanje preporučenog razmaka na blagajnama”, kaže Fostač – Krilčić.
Preraspodjela posla
Djelatnici dm-a imaju mogućnost rada od kuće, na što su dobro reagirali, posebno trudnice i djelatnici koji imaju djecu ili se pak brinu o starijim ukućanima.
“Veliki broj djelatnika upravne zgrade dm-a već radi od kuće, a članovi Uprave i voditelji resora dm-a i dalje pružaju podršku našim djelatnicima iz centrale u Zagrebu. Sve neodgodive sastanke organiziramo i održavamo putem programa Skypea i Microsoft Teams, a do daljnjega su odgođena i sva interna događanja poput edukacija i volontiranja te smo djelatnike uputili da izbjegavaju korištenje zajedničkih prostorija”, ističe Fostač- Krilčić.
Kako bi osigurali nesmetano poslovanje i uspješno odgovorili na povećanu potražnju za pojedinim proizvodima, napravili su i preraspodjelu poslova u distributivnom centru te djelatnici koji rade u centrali pomažu kolegama u skladištu na etiketiranju robe i drugim zadacima, a u slučaju potrebe isto planiraju napraviti i u prodavaonicama dm-a.
“Naravno, svakodnevno pratimo razvoj situacije kako bismo osigurali nesmetano poslovanje uz najvišu razinu sigurnosti djelatnika, kupaca i proizvoda te ćemo nastaviti postupati u skladu s mjerama nadležnih institucija”, napominje Fostač-Krilčić.
Na vrijeme zatvorili igraonicu
Uz standardne mjere predostrožnosti, robna kuća Ikea već ima i tim za krizne situacije, a povećali su i zalihe sredstava za čišćenje i dispenzera gela za dezinfekciju te učestalost čišćenja na svim odjelima dok se radilo.
Naime, Ikea Hrvatska ne radi od četvrtka. Do tada su dezinfekciju na blagajnama provodili svaka dva sata, a kupcima su osigurali dovoljno prostora da bi bili na traženoj ili većoj udaljenosti od drugih kupaca te su identificirali i grupe u robnim kućama kojima su već podijelili zaštitne rukavice.
Kao dodatna mjera i u skladu s odlukama nadležnih tijela od prošlog petka privremeno su zatvorili nadziranu dječju igraonicu u toj robnoj kući, ali u svim ostalim robnim kućama unutar Ikea Jugoistočna Europa.
“U Ikea Jugoistočna Europa, čiji je dio i Ikea Hrvatska, nema slučajeva zaraze među našim zaposlenicima. Nekoliko zaposlenika trenutačno je u izolaciji jer su nedavno boravili u nekoj od pogođenih regija. Nastojimo nastaviti poslovanje, koliko god je to moguće u ovoj situaciji. Kao preventivnu mjeru, a osiguravajući kontinuitet poslovanja, zaposlenicima smo omogućili rad od kuće, kad god i gdje god je to moguće”, poručili su iz Ikea Hrvatska.
Od utorka i dio zaposlenika koji rade u uredima upravne zgrade i dio zaposlenika koji rade u uredima logističko-distributivnih centara Lidla Hrvatska radi od kuće.
“Pažljivo pratimo razvoj situacije s koronavirusom, te ćemo ostale odluke donositi u skladu s preporukama Nacionalnog stožera Civilne zaštite i HZJZ. Redovito informiramo svoje zaposlenike o higijenskim propisima i brinemo da se oni pažljivo poštuju.
Shodno tome, posebno pazimo na dostupnost higijenskih sredstava kao što su: jednokratne rukavice, dezinfekcijska sredstva, dezinfekcijski sapun i ubrusi za brisanje u svim prostorijama trgovine te u sanitarnim čvorovima za kupce i djelatnike. Također smo izdali upute za našu prodajnu mrežu pa je tako svaka trgovina na vidljiva mjesta postavila oznake upozorenja kojima se apelira na korištenje jednokratnih rukavica i hvataljki pri uzimanju pekarskih proizvoda, održavanje minimalno razmaka na blagajnama te na odgovorno ponašanje kupaca”, kažu iz Lidla Hrvatska.
Preventiva još od veljače
I iz Metroa ističu kako su poduzeli niz preventivnih mjera kako bi postigli visoku razinu sigurnosti u svim svojim centrima, skladištima te prostorijama u kojima borave zaposlenici, a oni su detaljno informirani o potrebnim higijenskim i preventivnim mjerama te se pozorno prati njihova implementacija u svim centrima.
“S prvim preventivnim mjerama krenuo se krajem veljače, kada smo započeli s internim higijenskim preporukama i postavljanjem dezinfekcijskih sredstva u radnim prostorijama te toaletima. Ubrzo nakon krenuli smo i s intenzivnijom dezinfekcijom centara i skladišta te frekventnih mjesta u radnim prostorijama i toaletima. Jedna od mjera koju smo uveli početkom ovoga tjedna jest i rad od kuće.
Gotovo svi iz komercijalnog tima i službe podrške su kod kuće. Kako bi kolegice i kolege nastavili uspješno obavljati isti posao te time osigurali kontinuitet našeg poslovanja, Metro je s tehničkim pripremama za rad od kuće krenuo nekoliko tjedana ranije. Zaposlenicima koji rade od kuće omogućili smo pristup serverima te nabavili nužnu informacijsku opremu – prijenosna ili stolna računala te pametne telefone.
Također, kolegicama i kolegama dali smo naputak da međusobno i s poslovnim partnerima sastanke organiziraju koristeći telefonske i videopozive te Microsoft Teams aplikaciju. Redovitom i transparentnom internom komunikacijom potičemo naše zaposlenike na odgovorno ponašanje”, objašnjavaju iz Metroa.
U veleprodajnim centrima pojačano vode računa o čistoći, zaštitnim maskama i rukavicama za zaposlenike, a Metro nacionalni tim za upravljanje krizama prati situaciju te usklađuje planove i procese. Uvedeno je pravilo o držanju 2 metra razmaka između kupaca. Kod POS uređaja postavili su dezinfekcijska sredstva koja kupci mogu koristiti prije i nakon korištenja kartica.
“Uz fokus na sigurnost kupaca i zaposlenika, radimo sve kako bismo održali nepromijenjenu razinu nabave, bez narušavanja kvalitete proizvoda te održavanje stabilnih cijena. Prehrambenih proizvoda ima dovoljno te da lanac opskrbe funkcionira”, poručuju iz Metroa.